آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۱۰۶

 • میانبر نفتی در سال آینده

  دنیای اقتصاد-حسین‌راشدی: از زمانی که لایحه بودجه به مجلس تقدیم شد تاکنون، قیمت نفت از کانال ۴۰ دلاری به ۶۰ دلار در هر بشکه رسیده و قله یکساله را فتح کرده است. با این احتساب، درآمد نفتی دیده شده در این لایحه بدون رسیدن به فروش ۳/ ۲میلیون بشکه‌ای هم قابل تحقق است چراکه با فرض رسیدن قیمت نفت صادراتی به ۶۰ دلار و باقی ماندن صادرات در محدوده ۵/ ۱ میلیون بشکه در روز، تقریبا همان درآمد کسب خواهد شد. البته کاهش محدودیت‌های بانکی از شروط رسیدن به این سناریو است.
 • نقش کلیدی کارگران صنعت نفت در سرنگونی رژیم پهلوی

  دنیای اقتصاد- سعید نادری: برای آنان که روزهای انقلاب علیه رژیم شاهنشاهی را به چشم دیدند و لحظات تاریخی سرنگون شدن این نظام را به یاد دارند؛ بی‌تردید موتور محرک بخش بزرگی از اعتراضات علیه حکومت محمدرضا پهلوی در جریان انقلاب، اعتصابات زنجیره‌ای و تاریخی کارگران صنعت نفت ایران بود. یکی از ستون‌های تحول‌خواهی و تلاش برای برپایی دنیایی بهتر در ایران قرن چهاردهم شمسی، کارگران صنعت نفت بودند که به گواه اسناد جنبش کارگری برای نخستین بار در سال ۱۳۲۵ بحث ملی شدن صنعت نفت را مطرح کرده و از طریق اعتصابات خود و به کمک سیاستمداران مستقل آن دوره چون دکتر محمد مصدق پیگیری شد تا در نهایت به ملی شدن مهم‌ترین صنعت ایران منجر شد.
 • بررسی تکنیکال بنزین

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر گالن بنزین در بازار آمریکا، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت بنزین با حدود ۷ درصد افزایش از قیمت یک دلار و ۵۴ سنت به قیمت یک دلار و ۶۶ سنت رسید. در صورت عبور بنزین از سطوح فعلی، می‌توان امیدوار بود با عبور از دو محدوده مقاومتی یک دلار و ۷۵ سنت و یک دلار و ۸۵ سنت، به منطقه ۲ دلار یا حتی ۲ دلار و ۱۰ سنت برسد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر