آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۱۰۵

 • خشت کج ریاض در دیوار اوپک

  دنیای‌اقتصاد: اتحاد تولیدکنندگان نفت اوپک‌پلاس طی چند هفته آتی انسجام خود را در معرض آزمایش بزرگی قرار خواهد داد، یعنی زمانی که وزرای عضو با هم دیدار می‌کنند تا در مورد مرحله بعدی توافق کاهش تولید تاریخی خود گفت‌وگو کنند. جولین لی تحلیلگر نفتی و ستون‌نویس بلومبرگ در یادداشتی به بررسی چالش‌های عمده اوپک‌پلاس در مسیر پیش رو پرداخته است، که با سیاست قیم‌مآبانه سعودی‌ها در قبال توافق اوپک‌پلاس روسیه را در حاشیه امنی برای تخطی‌های متعدد از سهمیه تولید خود قرار داده است.
 • زنگنه: پتروشیمی هم تحریم‌پذیر است

  دنیای‌اقتصاد: وزیر نفت یکشنبه در مراسم گشایش چهاردهمین نمایشگاه «ایران‌پلاست»، صنعت پتروشیمی را نیز مانند نفت قابل تحریم دانست و ریشه چنین ادعاهایی در کشور را نادیده گرفتن تلاش‌های این صنعت عنوان کرد.
 • مالیات بر انرژی، گامی برای توسعه پایدار

  دنیای اقتصاد: اگرچه این روزها با پیوستن مجدد ایالات متحده به پیمان آب و هوایی پاریس، امیدها برای حرکت به سوی اصلاح تغییرات اقلیمی بیشتر شده اما شیوع کووید-۱۹ دهه‌ها تلاش برای رسیدن به توسعه پایدار و مبارزه با فقر را عقیم کرده است. شیوع کووید- ۱۹ در کشورهای توسعه‌یافته نیز به شکاف‌های مالی برای رسیدن به اهداف توسعه‌ای دامن زد و بالغ بر ۷۰درصد به این شکاف افزوده است. به همه این شرایط، باید عدم دسترسی بسیاری از مردم جهان به انرژی، به دلیل کاهش درآمدها و افزایش بیکاری را نیز افزود. سازمان همکاری‌‌های اقتصادی و توسعه موسوم به OECD در گزارش اخیر خود تاکید کرده در چنین شرایطی، قیمت‌گذاری کربن و اصلاح یارانه‌های اعمالی بر سوخت‌های فسیلی می‌تواند ابزاری مفید در حرکت دوباره کشورها به سوی توسعه باشد و آنان را از بحران اقتصادی ناشی از شیوع ویروس برهاند.
 • بررسی تکنیکال فلز مس

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر تن فلز مس در بازار لندن، صعودی برآورد می‌شود. البته در چهار هفته گذشته قیمت این فلز در اصلاح زمانی و قیمتی قرار داشت و با کمی کاهش از محدوده ۸ هزار و ۵۰ دلار به محدوده ۷ هزار و ۹۵۰ دلار رسید که البته در این بین تا حدود ۷ هزار و ۷۰۰ دلار نیز کاهش داشت.

بیشتر