آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۱۰۷

 • گذار انرژی در معادله نفت ایران

  دنیای‌اقتصاد- سعید نادری: روند گذار انرژی و کربن‌زدایی از اقتصاد جهانی، آینده بازار و تقاضای نفت را در معرض خطر کامل قرار داده است. اما یکی از کشورهایی که به طور جدی در معرض تهدید کاهش تقاضا قرار دارد ایران است که در سایه تحریم‌ها طی سال‌های اخیر نتوانسته ظرفیت تولید و سهم بازار خود را افزایش دهد. خبرگزاری رویترز در گزارشی به وضعیت صنعت نفت ایران و مساله دوران گذار انرژی و تحریم‌ها پرداخته است. از یکسو ضرورت افزایش ظرفیت تولید امری مهم است و از سوی دیگر مشکلات فنی، مخالفت‌های داخلی و بحث تحریم‌ها موانعی در برابر این هدف هستند. صنعت نفت ایران برای بهره‌برداری بالاتر باید به سرعت افزایش ظرفیت تولید پس از لغو تحریم‌ها را در دستور کار قرار دهد و از سوی دیگر پترودلارها به‌جای بودجه، صرف سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدید‌پذیر شود.
 • افزایش تولید نفت ایران در ژانویه

  شانا: تولید نفت خام ایران بر اساس تازه‌ترین گزارش اوپک در ماه ژانویه (دی‌ماه – بهمن‌ماه) نسبت به ماه دسامبر (۲۰۲۰) ۶۲هزار بشکه افزایش یافت.
 • پیش‌بینی کمیسیون اروپا از نفت ۵۴ دلاری در ۲۰۲۱

  تسنیم: کمیسیون اروپا در گزارش زمستانی خود پیش‌بینی کرد که در سال ۲۰۲۱ متوسط قیمت نفت ۵۴/۲ دلار در هر بشکه و در سال ۲۰۲۲، ۵۱/۹ دلار در هر بشکه خواهد بود.
 • راه‌اندازی فاز نخست گوره – جاسک تا پایان امسال

  ایسنا: قائم‌مقام طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک گفت: پروژه گوره- جاسک تقریبا با تامین بیش از ۹۶ درصد تجهیزات و کالاهای ایرانی در شرایطی است که تا انتهای سال به نقطه روشن و احتمالا راه‌اندازی فاز نخست می‌رسد. علی جعفرزاده با بیان اینکه مخازن پایانه به‌صورت BOT ساخته خواهد شد و تقریبا با تغییر مدیریتی که صورت گرفته روال بهتری دارد ورقه‌ها تامین شده است و اکسین که تامین‌کننده ورق است از بحث تامین لوله خارج شده و ظرفیت خالی پیدا کرده که بتواند ورقه مخازن را تامین کند قرارداد منعقد شده و به زودی تولید ورقه‌های مخازن انتهای خط را شروع می‌کند. قائم‌مقام طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک با اشاره به دیگر مزایای اجرای این طرح گفت: با توجه به اینکه سواحل مکران که دارای زیرساخت‌های خوبی همچون دسترسی به آب‌های آزاد است توسعه در آن منطقه برای رسیدن به دسترسی به آب‌های آزاد و ساخت پالایشگاه و پتروشیمی مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از شرکت‌ها اعلام آمادگی کردند.
 • بررسی تکنیکال نفت برنت

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی حرکت قیمت نفت برنت دریای شمال صعودی برآورد می‌شود. در هفته گذشته طلای سیاه با کمی افزایش از محدوده ۵۹ دلار و ۳۳ سنت به سطح ۶۰ دلار و ۷۰ سنت رسید. نفت تقریبا در تمام هفته گذشته در بالای ۶۰ دلار معامله شد و توانست خود را در بالای این منطقه تثبیت کند. مهم‌ترین اتفاق در چند روز گذشته نیز درگیری با همین محدوده بود. نشانه‌های تکنیکال احتمال افزایش قیمت را بیش از کاهش قیمت‌ها بیان می‌کنند. بنابراین انتظار داریم در هفته‌های آینده نفت با هدف ۷۷ دلار به حرکت صعودی خود ادامه دهد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر