آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۰۸۲

 • ناکامی نفتی ترامپ در واپسین روزها

  دنیای‌اقتصاد- حسین‌راشدی: فصل، فصل ناکامی برای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا است. او پس از متحمل شدن باخت در انتخابات ریاست جمهوری که با حواشی بسیار زیادی هم همراه بود، حالا یکی از طرح‌های بلندپروازانه‌اش با استقبالی مواجه نشده است. مزایده بیش از یک میلیون آکر (واحد اندازه‌گیری زمین معادل ۴۰۴۷ متر مربع) از زمین‌های فدرال واقع در پناهگاه ملی حیات وحش قطب شمال در آلاسکا هفته گذشته برای شرکت‌های حفاری نفت و گاز برگزار شد که طی آن فقط نیمی از این زمین‌ها مشتری داشتند، آن هم با قیمت بسیار پایین که در صورت تایید، سود مالی کمی به دولت فدرال خواهد رساند.
 • افت بی سابقه مصرف نفت هند

  ایسنا: مصرف نفت هند در سال ۲۰۲۰ به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و تعطیلی کسب و کارها و کارخانه‌ها که به تقاضا برای نفت آسیب زد، برای نخستین بار در ۲۱ سال گذشته کاهش یافت. محاسبات بلومبرگ از آمار مقدماتی که توسط وزارت نفت هند منتشر شد، نشان داد مجموع تقاضای نفت هند در سال ۲۰۲۰ به میزان ۸/ ۱۰ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ کاهش یافت و به ۴/ ۱۹۳ میلیون تن رسید که پایین‌ترین میزان در پنج سال اخیر بود. کاهش مصرف سالانه نفت در هند از سال ۱۹۹۹ تاکنون مشاهده نشده بود.مصرف سوخت‌های مایع در هند که سومین واردکننده بزرگ نفت در جهان است، پس از آغاز قرنطینه ملی در مارس ۷۰ درصد کاهش پیدا کرد و این کاهش به کاهش چشمگیر پالایش نفت و فعالیت در کارخانه‌های پتروشیمی منجر شد.محدودیت‌های قرنطینه به اقتصاد هند آسیب زد و با بزرگ‌ترین رشد منفی تولید ناخالص داخلی سالانه از سال ۱۹۵۲ تاکنون روبه‌رو شد. نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند برای بیرون بردن سومین اقتصاد بزرگ آسیا از رکود، اکثر محدودیت‌های وضع شده را تسهیل کرده است.با تسهیل محدودیت‌ها، تقاضا برای نفت در این کشور بهبود پیدا کرده و مصرف ماهانه سوخت‌های مایع که معیاری برای سنجش تقاضا برای نفت است، در دسامبر ۲۰۲۰ حدود ۸/ ۱ درصد در مقایسه با دسامبر ۲۰۱۹ کاهش داشت و به بالاترین میزان در ۱۱ ماه گذشته رسید.بر اساس گزارش بلومبرگ، مصرف بنزین ماه گذشته با افزایش استفاده از خودروهای شخصی، بر مبنای سالانه ۳/ ۹ درصد رشد کرد که بالاترین میزان از ماه مه سال ۲۰۱۹ بود اما تقاضا برای دیزل ۸/ ۲ درصد کاهش داشت.
 • افزایش صادرات روسیه از طریق خط لوله ترک استریم

  تسنیم: شرکت بزرگ گازپروم روسیه اعلام کرد عرضه گاز طبیعی ترکیه به اروپا از طریق خط لوله ترک استریم از زمان راه‌اندازی این پروژه طی یک سال دو برابر شده است. به گزارش راشاتودی، این خط لوله در روز جمعه یک ساله شد. از زمان راه‌اندازی خط لوله ترک استریم در هشتم ژانویه ۲۰۲۰، گازپروم استفاده از این خط ارتباطی را ۲/ ۲ برابر کرده است. این رقم برای مشتریان اروپایی ۵/ ۲ برابر بیشتر شده است. این خط لوله ۹۳۰ کیلومتری در بستر دریای سیاه، نفت روسیه را به ترکیه و کشورهای اروپایی از جمله یونان، مقدونیه شمالی، بلغارستان، رومانی، صربستان و بوسنی و هرزگوین می‌رساند. طبق گفته الکسی میلر، مدیر عامل گازپروم، ترکیه، یونان و مقدونیه شمالی واردات گاز طبیعی از روسیه را در سال گذشته میلادی افزایش داده‌اند. صربستان جدیدترین کشوری است که واردات گاز از خط لوله ترک استریم را آغاز کرده است. این کشور از اول ژانویه بهره‌برداری از این خط لوله را آغاز کرده و مقامات انتظار دارند این پروژه به کاهش قیمت گاز برای خانواده‌های صربستانی کمک کند. همه‌گیری ویروس کرونا تقاضای جهانی برای انرژی را پایین آورده و کل صادرات شرکت گازپروم به کشورهای غیر‌عضو CIS (کشورهای مستقل مشترک‌المنافع) ۱۰ درصد به‌صورت سالانه کاهش یافته است. با وجود این، برخی از کشورهای اروپایی هنوز علاقه‌مند به افزایش واردات گاز از گازپروم هستند.
 • انفجار خط لوله گاز اوکراین به اروپا

  شانا: خط لوله انتقال گاز اوکراین به اروپا در منطقه پولتاوا منفجر شد، اما انتقال گاز ادامه دارد. به گزارش خبرگزاری رویترز از کی‌یف، مقام‌های رسمی اوکراین اعلام کردند بخشی از خط لوله انتقال گاز به اروپا روز شنبه (۲۰ دی‌ماه) منفجر شد، این انفجار آسیب جانی در پی نداشت و انتقال گاز به اروپا همچنان ادامه دارد.مجری سیستم انتقال‌گاز اوکراین در این باره گفت: این حادثه در بخشی از خط لوله انتقال گاز یورنگوی - پوماری - اوژگورود در منطقه پولتاوا رخ داده است، گروه‌های تعمیراتی در این بخش فعال هستند.
 • بررسی تکنیکال فلز آلومینیوم

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر تن فلز آلومینیوم، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت این فلز اساسی تقریبا بدون تغییر و در محدوده ۲۰۳۰ دلار باقی ماند. البته طی این مدت نوسانات کاهشی تا محدوده ۱۹۸۰ دلار نیز داشت. مهم‌ترین اتفاق در چند روز گذشته، شکسته شدن خط روند نزولی کوتاه مدت بود که می‌تواند نشانه آغاز اصلاح قیمت‌ها باشد. تا زمانی که قیمت آلومینیوم در بالای محدوده خط روند بلندمدت باشد انتظار افزایش قیمت بیش از احتمال کاهش قیمت است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر