آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار نفت، پتروشیمی و کالاهای پایه - روزنامه شماره ۵۰۸۱

 • اتکای ژئوپلیتیکی- اقتصادی آمریکا به نفت شیل

  دنیای اقتصاد-سعید نادری: آمریکا طی ۵سال گذشته با رونق صنعت نفت شیل خود و لغو محدودیت‌های صادراتی آن به دریای قدرت استراتژیک و دیپلماتیک پترودلارها دسترسی پیدا کرد و توانست بالاخره خود را از شر اعتیاد به نفت خاورمیانه نجات دهد. مساله‌ای که امکانی بزرگ از نظر دیپلماتیک و سیاسی برای دولت دونالد ترامپ ایجاد کرد تا بدون واهمه از افزایش قیمت نفت، ایران و و نزوئلا را تحریم کند. قدرت شیل از سوی دیگر انحصار طلبی اوپکی‌ها در بازار را نیز تضعیف کرد و تعیین‌کنندگی خود را به سطوح بی‌سابقه‌ای رساند و حتی باعث ایجاد توافق بین اوپک و غیر‌اوپک شد و باید در نظر داشت تمامی این رخدادها در شرایطی رخ داد که شرکت‌های نفتی و بازرگانی کالایی در ایالات متحده روزهای سرخوشانه‌ای را پشت سر می‌گذارند و میلیاردرهای قدرتمند شیل هم در آمریکا ظهور پیدا کرده‌اند.
 • تضعیف چشم‌انداز مصرف جهانی نفت در نیمه اول ۲۰۲۱

  ایسنا: محدودیت‌های شدید کرونایی که در سراسر جهان برای مهار شیوع بیماری کووید- ۱۹ به اجرا گذاشته شده، روی فروش سوخت تاثیر منفی داشته و چشم‌انداز بهبود تقاضا برای انرژی در نیمه اول سال ۲۰۲۱ را ضعیف کرده است.شاخص سخت‌گیری آکسفورد که عواملی نظیر ممنوعیت سفر و تعطیلی مدارس و محل کار را ارزیابی می‌کند، نشان می‌دهد اکثر اروپا اکنون تحت تدابیر شدید قرنطینه قرار دارد. قرنطینه سراسری فعلی انگلیس احتمالا تا اواسط فوریه ادامه خواهد داشت. دولت آلمان هم محدودیت‌های قرنطینه را تا پایان ژانویه تمدید کرده، در حالی که محدودیت‌های رفت و آمد بین ۲۰ منطقه در ایتالیا تا ۱۵ ژانویه تمدید شده است.
 • تولید نفت اوپک در دسامبر افزایش یافت

  شانا: افزایش تولید نفت لیبی سبب شد عرضه اوپک در ماه دسامبر برای ششمین ماه پیاپی افزایش یابد.به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، بررسی‌ها نشان داد که کل تولید نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در ماه دسامبر برای ششمین ماه پیاپی افزایش یافته، این افزایش در پی روند رو به بهبود تولید نفت لیبی و افزایش اندک دیگر تولیدکنندگان این سازمان رخ داده است.بر اساس این بررسی، ۱۳ عضو اوپک در دسامبر سال گذشته میلادی روزانه ۲۵ میلیون و ۵۹۰ هزار بشکه نفت تولید کردند که ۲۸۰ هزار بشکه در روز نسبت به ماه نوامبر افزایش یافته و نسبت به پایین‌ترین سطح تولید این سازمان در سه دهه گذشته در ماه ژوئن افزایش بیشتری داشته است.بیشترین افزایش عرضه اوپک در ماه دسامبر مربوط به لیبی بود که از کاهش تولید نفت این سازمان معاف است. تولید نفت لیبی ماه‌‎ها به‌دلیل ناآرامی‌های این کشور تا حد زیادی متوقف شده بود.تولیدکنندگان اوپک که به توافق کاهش عرضه متعهد هستند، تولید خود را در ماه دسامبر نیز افزایش دادند. سطح پایبندی این سازمان در ماه دسامبر به ۹۹‌درصد یعنی کمترین مقدار از ماه آگوست رسید، این در حالی است که این رقم در ماه نوامبر ۱۲۰ درصد بود.
 • هجوم مشتریان آسیایی برای خرید نفت دریای شمال

  ایسنا: اعلام تصمیم غافلگیرکننده عربستان سعودی برای کاهش داوطلبانه تولید به میزان یک میلیون بشکه در روز در ماه‌های فوریه و مارس باعث شد پالایشگاه‌های آسیایی به تامین نفت از اروپا روی آورده و رکورد بالایی از محموله‌های دریای شمال در یک روز خریداری شود.
 • بررسی تکنیکال فلز مس

  سمانه عاملی / تحلیلگر بازار
  روند کلی قیمت هر تن فلز مس در بازار لندن، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت فلز مس با حدود ۶درصد افزایش از محدوده ۷ هزار و ۷۰۰دلار به محدوده ۸ هزار و ۱۸۵ دلار رسید. فلز مس در سطح قیمتی بسیار مهمی قرار دارد. در سناریوی محتمل و در صورت عبور قیمت این فلز از محدوده‌های فعلی، می‌توان انتظار داشت تا سطوح قیمتی بالاتری مثل ۹هزار و ۵۰۰ دلار نیز افزایش داشته باشد.
 • رونق طلای سیاه به سبک سعودی

  دنیای‌اقتصاد: بهای شاخص‌های نفتی در آخرین روز کاری هفته (جمعه) به بالاترین سطح ۱۱ ماه اخیر یعنی از فوریه رسید؛ رشدی که به واسطه تعهد عربستان سعودی به کاهش تولید و همزمان با صعود بازارهای مالی رخ داد. برنت با قیمت ۹۹/ ۵۵ دلار بر بشکه بسته شده که ۶۱/ ۱ دلار معادل ۳ درصد رشد روزانه و همچنین ۱/ ۸ درصد بازدهی هفتگی را نشان می‌داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر