آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۶۹۰

 • سقوط آزاد صادرات به قاره سبز

  دنیای اقتصاد: صادرات ایران به اتحادیه اروپا در نیمه اول سال ۲۰۱۹ با افت شدید مواجه شد. آخرین آمار منتشر شده از سوی منابع خارجی نشان می‌دهد صادرات ایران به این اتحادیه در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸ با کاهش ۹۳ درصدی مواجه شده که عامل اصلی آن کاهش صادرات سوخت‌های معدنی، روان‌کننده‌ها و محصولات مرتبط است.
 • توزیع تورم میان دهک‌های ده‌گانه درآمدی

  دنیای اقتصاد: تورم ماهانه در ماه گذشته مینیمم ۱۷ ماهه را ثبت و امید به ثبات قیمت‌ها را زنده کرد. داده‌های تفصیلی مرکز آمار از تورم دهک‌ها نشان می‌دهد که دهک‌های بالای هزینه‌ای، از افت تورم نفع بیشتری برده‌اند؛ چراکه تورم ماهانه دهک دهم در مرداد ماه به ۳/ ۰ درصد نزول کرد که نسبت به تورم دهک اول(۶/ ۰ درصد) و دهک‌های میانی، عدد کمتری به حساب می‌آید. آنچه که این اختلاف را رقم زد، تورم کمتر کالاهای غیرخوراکی در دهک‌های بالا بوده است. به نظر با ثبات بازار ارز، قیمت کالاها و خدمات وارداتی یا وابسته به واردات، ثابت مانده و تورم از این جناح روند کاهشی را آغاز کرده و بازار ارز، فرمان تورم را به دست گرفته است.
 • شورش بانک‌های مرکزی علیه دلار

  دنیای اقتصاد: «مارک کارنی»، رئیس‌کل بانک مرکزی انگلیس، خواستار تشکیل سیستم بین‌المللی پولی برای جایگزینی با دلار آمریکا شد. بانک مرکزی اروپا و بروکسل نیز در همین راستا برنامه‌ریزی‌های خود را برای رواج یورو به‌عنوان ارز مرجع بین‌المللی آغاز کرده‌اند. اروپا و بروکسل برای هدف مهم و استراتژیک؛ دست اتحاد داده و کلونی جدیدی تشکیل داده‌اند و آن هدف چیزی جز ارتقای یورو به‌عنوان یک ارز بین‌المللی نیست. تلاش این نهاد برای مقابله با انزوایی است که در پروسه جهانی شدن و بازارهای آزادتر تحت رهبری آمریکا به آن سمت در حال حرکت هستند. در واقع آمریکا خواسته نسل‌های گذشته را با بی‌اعتنایی به بازارهای باز، جهانی‌شدن، نهادهای بین‌المللی و زیر پا گذاشتن معاهده‌های چندطرفه، به راحتی مسیر دلخواه خود را پیش می‌برد؛ مانند بازی گلف دونالد ترامپ که تنها گودال و توپ خود را می‌بیند.
 • دو مسیر متفاوت درخصوصی‌سازی

  دنیای اقتصاد: واگذاری سهام دولتی دو شرکت خودروساز، این روزها به‌طور موازی از سوی دولت و مجلس پیگیری می‌شود. به‌طوری‌که از یکسو وزارت صنعت با مجوز شورای هماهنگی سران سه قوه در حال مقدمه چینی برای خصوصی‌سازی ایران خودرو و سایپا است و از سوی دیگر مجلس در قالب طرح ساماندهی صنعت خودرو، خصوصی‌سازی خودروسازان را پیگیری می‌کند.
 • از «راکفلر جمهوری‌خواهان» تا چپ دموکرات‌ها

  دنیای اقتصاد: الیزابت وارن هرگز کسی نبود که از جنگیدن دوری کند و برای این موضوع یک همکار اهل مشاجره هم پیدا کرده بود. او تا همین اواخر در دانشکده حقوق دانشگاه تگزاس درس می‌داد. همکارش کالوین اچ.جانسون که از قبل او را می‌شناخت می‌دانست که وی کاری را که شروع کرده است تمام نخواهد کرد. در واقع در یکی از روزهای سال ۱۹۸۱، وارن خواستار ورود به یک مبحث جنجالی شده بود. این‌بار بحث در مورد تسهیلات به مشتریان مربوط می‌شد.
 • رمز ورود نجومی توریست چینی

  مقامات حوزه گردشگری برای جذب بیشتر توریست خارجی، «گردشگران چینی» را هدف اصلی قرار داده‌ و برنامه رشد نجومی ورود توریست از چین را طراحی کرده‌اند. در حال حاضر سهم گردشگران چینی از کل گردشگران خارجی وارد شده به کشورمان، نیم درصد و معادل ۵۲ هزار نفر است اما مقرر شده این میزان ورود توریست چینی به ایران ظرف ۵ سال آینده، ۳۸ برابر شود و به ۲ میلیون نفر برسد. از طرفی، سهم ایران از مقاصد سفرهای خارجی چینی‌ها حدود ۰۴/ ۰ درصد است که این سهم نیز با برنامه متولی گردشگری کشورمان تا ۵ سال آینده به ۳/ ۱ درصد خواهد رسید. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» درباره رمز ورود نجومی گردشگری چینی به ایران نشان می‌دهد: ۷ گام برای تحقق این هدف باید برداشته شود که بخشی از آنها تاکنون شروع شده است.
 • بازگشت «ستایش» بعد از ۶ سال

  دنیای اقتصاد: سریال «ستایش» به کارگردانی سعید سلطانی و تهیه‌کنندگی آرمان زرین‌کوب یکی از مجموعه‌های پرمخاطب تلویزیون در سال‌های گذشته بود که پخش دو سری از آن توانست توجه طیف وسیعی از مخاطبان را جلب کند. پخش سری اول این مجموعه آذرماه ۱۳۸۹ آغاز شد و در سال ۱۳۹۰ به پایان رسید و پخش سری دوم مجموعه از سال ۱۳۹۲ آغاز شد و در سال ۱۳۹۳ به پایان رسید. چگونگی ساخت و پخش فصل سوم آن در این سال‌ها همواره مورد بحث بود که در نهایت اعلام شد اواخر این ماه روی آنتن شبکه سه خواهد رفت.

بیشتر