آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۶۶۵

 • تست انتخابات تمام الکترونیکی درتهران

  دنیای اقتصاد: پنجمین دوره انتخابات شورایاران شهر تهران روز گذشته با رقابت ۱۲ هزار و ۳۰ نفر در ٣۵٢ محله برگزار شد. این انتخابات تمام الکترونیکی اولین تجربه برگزاری انتخابات مکانیزه سراسری در تهران بود. در همین حال تنها زمانی امکان شمارش آرا به‌صورت دستی وجود دارد که اعتراضی نسبت به آرا مشاهده شود. براساس گزارش‌ها ۲۰ هزار نفر در هیات‌های اجرایی و نظارت، برگزاری انتخابات شورایاری شهر تهران را برعهده داشتند. همچنین ظاهرا ۲۵ درصد نامزد‌های این دوره از انتخابات را بانوان تشکیل داده‌اند که در مقایسه با دوره گذشته رشد داشته است. انجمن‌های شورایاری نهادهای مشورتی اعضای شورای اسلامی شهر تهران و برخی کلان‌شهرهای دیگر محسوب می‌شوند که در نحوه تصمیم‌گیری‌های شهری و توزیع اعتبارات در محلات به اعضای شوراها کمک می‌کنند.
 • فرض جدید در بودجه ۹۸

  دنیای اقتصاد: معاون سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که بودجه سال ۹۸ بر اساس فروش روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت بسته شده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه گفت: بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور به مبلغ ۴۴۸ هزار میلیارد تومان و بر اساس فروش ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز بسته شده است. سیدحمید پورمحمدی در شورای برنامه‌ریزی و توسعه و ستاد اقتصاد مقاومتی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: بودجه سال قبل بر اساس فروش روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه و سال قبل از آن روزانه ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار بشکه نفت بسته شده بود.
 • اولین برداشت از بازار مسکن تیر

  دنیای اقتصاد: اولین برداشت آماری از تغییر و تحولات بازار معاملات مسکن پایتخت در ثلث اول فصل اصلی نقل و انتقالات ملکی خبر از عمیق‌تر شدن رکود بازار مسکن دارد. این برداشت آماری حاکی از افت ۱۸ درصدی معاملات مسکن شهر تهران در تیر ماه نسبت به خرداد است و از طرفی در مقایسه نقطه‌ای تغییرات با تیر سال ۹۷ نیز ریزش ۶۳ درصدی را نشان می‌دهد.
 • درجه انحراف انتظارات بورسی

  امیرهوشنگ نوایی
  دنیای اقتصاد: طی دو هفته‌ اخیر ۳ دسته داده تحلیلی مهم در رابطه با مسیر اطلاعاتی بازار سهام منتشر شد. این سه بسته اطلاعاتی را به ترتیب پیش‌بینی سود مورد اجماع تحلیلگران، صورت‌های مالی فصل بهار بنگاه‌ها و نهایتا گزارش عملکرد ماهانه این شرکت‌ها در تیر تشکیل می‌دهد. سوال مهمی که باید به آن پاسخ داد آن است که برآورد‌های تحلیلگران تا چه اندازه بر واقعیت‌های حاکم بر بازار منطبق است و تا چه اندازه می‌توان به این داده‌ها اتکا کرد. در این گزارش سود محقق‌شده بنگاه‌های بورسی با سودبرآوردی تحلیلگران که هفته پیش از آن منتشر شد، مقایسه شده است. در آخرین روزهای تیرماه ۵۲ گروه تحلیلی آخرین برآورد خود از سودآوری فصل بهار و سال مالی جاری بنگاه‌های بورسی را ارائه دادند. بعد از حذف پیش‌بینی سود از صورت‌های مالی شرکت‌ها، برآورد مورداجماع به‌عنوان مبنای قابل‌اتکایی مورد استفاده گروه‌های تحلیلی و بازیگران فعال بورسی قرار گرفته است. از این منظر بازخوانی نتایج واقعی و انتظارات تحلیلگران می‌تواند راهنمای مناسبی برای سنجش انتظارات تحلیلگران از بورس باشد.
 • تکلیف بخش خصوصی با سیاست‌های دستوری

  دنیای اقتصاد: موضوع واگذاری بقیه سهام دولتی دو خودروساز بزرگ کشور این روزها بیش از گذشته داغ شده است.
 • بازگشت بازارهای سینما به اوج

  دنیای اقتصاد: رکوردهای سینمای جهان در آستانه تغییر و تحول‌های بزرگی هستند. پس از یک دوره کوتاه‌مدت از افت شمار مخاطبان فیلم‌های سینمایی چنان تصور می‌شد که جایگاه سینما در مقابل مجموعه‌های نمایشی تلویزیونی متزلزل شده. آنچه نامش را دوره اوج‌گیری سریال‌ها و دوره پایان سینما به مفهوم کلاسیکش گذاشته بودند. اما گویی سینما دوباره جان گرفته و روز از پی روز رکوردهای آسمان‌خراشش را تجدید می‌کند.
 • ما نباید مقصران را معرفی کنیم

  دنیای اقتصاد: بعد از آنکه کمیته استیناف رای به برائت فتاحی، بهاروند و طالقانی از دست‌اندرکاران سازمان لیگ و هیات فوتبال خوزستان در پرونده فینال جام‌حذفی داد، انتقادات زیادی نسبت به این کمیته مطرح شد. به این معنی که تحت‌تاثیر خواست رئیس فدراسیون فوتبال ارکان و زیرمجموعه این فدراسیون را از زیر فشار مسوولیت اتفاقات آن شب کذایی خارج کرده است. اما صالحی، رئیس کمیته استیناف به دفاع از رای خود می‌پردازد. صالحی در گفت‌و‌گو با «دنیای اقتصاد» اطمینان می‌دهد رای کمیته استیناف تنها بر اساس واقعیات پرونده صادر شده است.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر