آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۹ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۶۳۹

 • رشد پله‌ای در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در سومین روز هفته، دلار دومین افزایش متوالی را تجربه کرد و سکه تمام بهار آزادی راه خود به کانال ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی را بار دیگر باز کرد. روز دوشنبه، دلار از همان ابتدای روز تمایل بیشتری برای رشد قیمت داشت و تا نزدیکی محدوده ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومانی پیشروی کرد؛ از نزدیکی این محدوده، کمی از میزان خریدها کاسته و بر فروش دلار افزوده شد، نتیجه آنکه در حدود ساعت ۴ بعدازظهر شاخص ارزی روی عدد ۱۳ هزار و ۳۵۰ تومان قرار گرفت.
 • عبور صادرات از توفان بخشنامه‌ای

  دنیای اقتصاد: صادرات غیرنفتی کشور در سال‌جاری مسیر تازه‌ای را تجربه می‌کند. جدیدترین آمارها و اظهارات از طرف متولیان و تشکل‌های صادراتی حاکی از بهبود عملکرد صادرات در سال ۹۸ است.‌این بهبود در دو بخش «رشد صادراتی» و «بازگشت ارز‌ حاصل از صادرات» از سوی نهادهای رسمی و فعالان بخش‌خصوصی تایید شده است. براساس آمارهای اعلام شده، صادرات کشور در دومین ماه امسال نسبت به فروردین ماه رشد قابل‌توجهی داشته است. به اعتقاد رئیس کنفدراسیون صادرات ‌ایران، ‌این جهش مهم‌ترین تاثیر را در رشد ۸ درصدی بخش صادرات طی دو ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ داشته است.
 • انقباض رشد منابع و مصارف بانک‌ها

  دنیای اقتصاد: آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که رشد سالانه منابع و مصارف بانک‌ها در آخرین ماه سال گذشته کاهشی بوده است. بر اساس گزارش بانک مرکزی میزان رشد نقطه به نقطه مانده سپرده‌ها در اسفند ماه سال گذشته به رقم ۶/ ۲۵ درصد رسیده که این رقم در بهمن ماه به میزان ۳۲ درصد گزارش شده بود. همچنین رشد نقطه به نقطه مانده تسهیلات نیز در ماه پایانی سال قبل به میزان ۹/ ۱۹ درصد ثبت شده که این رقم نیز در بهمن ماه به میزان ۴/ ۲۶ درصد ثبت شده است.
 • چالش‌های طرح عبور از خام‌فروشی نفت

  دنیای‌اقتصاد: تصویب «کلیات طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه میعانات گازی و نفت‌خام با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی» یکشنبه گذشته (دوم تیر) با ۱۳۶ رای موافق از مجموع ۲۰۲ نماینده حاضر در صحن علنی مجلس، خبری بود که در رسانه‌های داخلی و بین‌المللی بازتاب داشت. هدف اصلی این طرح جذب سرمایه‌های مردمی برای توسعه «پتروپالایشگا‌ه‌ها» به منظور افزایش ظرفیت تولید فرآورده‌های نفتی است تا از این طریق با تحریم‌های نفتی آمریکا مبارزه شود.
 • فلسطینی‌ها رشوه نمی‌پذیرند

  دنیای اقتصاد: محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطین، روز یکشنبه دوم تیرماه اعلام کرد که تلاش جدید دولت ترامپ برای تشویق سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیارد دلاری در اقتصاد فلسطین و کشورهای منطقه به امید شکل دادن به مبنایی برای صلح آینده محکوم به شکست است. محمود عباس در دیدار با اعضای انجمن روزنامه‌نگاران خارجی «FPA» در شهر رام‌الله گفت که طرح ۵۰ میلیارد دلاری معامله قرن که هفته جاری در کنفرانس (کارگاه اقتصادی) منامه در بحرین مطرح شد طرحی زشت و محکوم به شکست است.
 • مقایسه توریسم ایران با ۳ کشور منطقه

  دنیای اقتصاد: براساس آخرین گزارش رقابت‌پذیری جهانی سفر و گردشگری در سال ۲۰۱۷، امارات متحده عربی و ترکیه به ترتیب با رتبه‌های ۲۹ و ۴۴، دو کشور اول منطقه در بین ۱۳۶ کشور مورد بررسی مجمع جهانی اقتصاد بوده‌اند. همچنین دو شاخص مهم گردشگری شامل سهم مستقیم گردشگری بر اشتغال و تولید ناخالص داخلی بر اساس آمارهای منتشرشده توسط شورای جهانی سفر و گردشگری حاکی از بهبود رشد گرجستان در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ است و پیش‌بینی می‌شود این رشد تا سال ۲۰۲۵ افزایش یابد؛ به‌طوری‌که حتی بالاتر از کشورهای امارات و ترکیه قرار گیرد.
 • تلاش برای اخذ ویزای آمریکا

  دنیای اقتصاد: هفته چهارم مسابقات والیبال لیگ ملت‌ها در شرایطی در اردبیل برگزار شد که تیم‌ملی کشورمان پس از دو پیروزی در این هفته، در بازی آخر مقابل تیم پرقدرت فرانسه بازی را واگذار کرد تا کار صعود آنها به مرحله نهایی به هفته آخر کشیده شود. با این باخت تیم کشورمان صدرنشینی را به برزیل واگذار کرد و در جایگاه دوم قرار گرفت.

بیشتر