• تصویر بیکاری در دهه ۹۰

  دنیای‌اقتصاد: بررسی آمارهای رسمی در ارتباط با نرخ بیکاری نشان می‌دهد که نرخ مذکور در سال ۹۹ به پایین‌ترین میزان خود در دهه ۹۰ رسیده است. البته نکته قابل توجه در این خصوص اینکه کاهش نرخ بیکاری مذکور نه به‌دلیل ایجاد اشتغال بلکه به‌دلیل کاهش نرخ مشارکت رخ داده است. بنابر آمارهای رسمی نرخ مشارکت در سال ۹۹ معادل ۳/ ۴۱ درصد برآورد شده که نسبت به سال ۹۸ به میزان ۸/ ۲ درصد کاهش داشته است. نرخ اشتغال جمعیت۱۵ساله در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ با کاهش ۱/ ۲ واحد درصدی به میزان ۳/ ۳۷ درصد رسیده است.
 • برندگان صنعتی عصر کرونا

  دنیای‌اقتصاد: همه‌گیری ناشی از شیوع «کووید-۱۹» تاثیرات بسیاری بر کشورها در سراسر جهان گذاشته و تجارت نیز از این آسیب مصون نبوده است. آمار و ارقام نشان می‌دهد که کشورها و مناطقی که در سال ۲۰۱۸ سطح بالایی از رقابت‌پذیری صنعتی را تجربه کردند، از شرایط بحرانی ناشی از همه‌گیری، گذار بهتر و سریع‌تری داشتند. سازمان توسعه صنعتی ملل متحد موسوم به «یونیدو» در آخرین گزارش خود به بررسی شاخص CIP که مقیاسی برای رتبه‌بندی «عملکرد رقابت‌پذیری صنعتی» است پرداخته و تبعات همه‌گیری بر این شاخص جهانی را بررسی کرده است.
 • بامداد سه‌شنبه خونین غزه

  دنیای‌اقتصاد: پس از پرتاب موشک‌هایی از سوی حماس به سمت اسرائیل، جنگنده‌های این رژیم با حملات خود به نوار غزه دست کم ۲۱ فلسطینی را به شهادت رساندند. وزیر بهداشت فلسطین روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت در همین رابطه به الجزیره گفت، ۲۱ فلسطینی از جمله تعدادی کودک در حملات جنگنده‌های اسرائیلی به شهادت رسیدند. به دنبال ماجرای اخراج ۶ خانواده فلسطینی از منطقه شیخ جراح، حماس مبادرت به پرتاب راکت هایی به سوی اسرائیل کرد. حملات هوایی مذکور هم در واکنش به حملات راکتی حماس انجام گرفت. «لینا الصفین» و «عروه ابراهیم» در گزارش ۱۰ می‌برای الجزیره نوشتند، تنش‌ها در اوایل روز دوشنبه به اوج رسید به‌گونه‌ای که در درگیری‌های مسجد الاقصی حدود ۳۰۰ فلسطینی مجروح شدند. نیروهای امنیتی اسرائیلی با گلوله، نارنجک و گاز اشک آور به تقابل با فلسطینی‌ها پرداختند.
 • چشم‌انداز ۴ بازار در ۲۰۲۱

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که مدتی است بوی بهبود از اوضاع اقتصاد جهانی به گوش می‌رسد، اما بی‌اعتمادی به آینده کماکان ادامه دارد و سازمان‌‌های بین‌المللی نمی‌توانند پیش‌بینی دقیقی از آینده اقتصاد جهانی ارائه کنند. شاید به همین دلیل بانک جهانی در آخرین گزارش خود درخصوص وضعیت بازار کالا‌های اساسی و چشم‌انداز آنها اعلام می‌کند: «اگرچه اقتصاد جهانی به سمت رشد درحال حرکت است، ولی ممکن است این شرایط مساعد با شیوع مجدد ویروس کرونا در اقتصاد‌های بزرگ، از بین برود.»
 • خطای استارت‌آپی در مطالبه دولتی

  دنیای‌اقتصاد- هانیه تقی‌زاده: طی یک دهه فعالیت، اکوسیستم استارت‌آپی کشور مدل‌های مختلفی ازحمایت و سرمایه‌گذاری را از جانب نهادهای دولتی و خصوصی تجربه کرده است. بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی انجمن سرمایه‌گذاری جسورانه (VC) کشور، تا پایان سال ۹۹ اعضای این انجمن مبلغی حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومان (۱۲۰۰ میلیارد تومان مستقیما و ۵۰۰ میلیارد تومان ازطریق صندوق‌های جسورانه بورسی) در استارت‌آپ‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
 • برداشت فانتزی از تعطیلی آخرهفته

  دنیای‌اقتصاد: اگر ۲ روز تعطیل در هفته داشتیم،‌ برای بسیاری از ایرانی‌ها برنامه‌ریزی سفر راحت‌تر بود و شاهد ترافیک‌های سنگین در بسیاری از مقاصد هم نبودیم. بسیاری از کارشناسان حوزه توریسم و روزنامه «دنیای‌اقتصاد» سال‌هاست این موضوع را مطرح می‌کنند. گردشگری و سفر ایرانی‌ها نیاز به ساماندهی دارد و آخرهفته ۲ روزه که در تقویم رسمی اکثر کشورهای دنیا سال‌هاست تعریف شده،‌ می‌تواند این امر را محقق کند.
 • سینماهای بازِ کاملا بسته

  دنیای‌اقتصاد: ستاد ملی کرونا چندی پیش سالن‌های سینما را در مشاغل گروه۲ دسته‌بندی کرد تا در شرایط نارنجی هم امکان بازگشایی داشته باشند. به همین دلیل از روز ۱۸ اردیبهشت سالن‌های نمایش فیلم در تهران و بسیاری دیگر از شهرهای کشور بازگشایی شدند. اما آیا مساله سینماها بازگشایی است.
 • شدت کرونا در ۱۷ کسب‌و‌کار

  دنیای‌اقتصاد: هر سال مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی پایش اصل ۴۴ مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی ایران، پایشی پیرامون محیط کسب‌و‌کار انجام می‌دهد. به‌دنبال شیوع ویروس کووید-۱۹، این مرکز به بررسی اثرات این ویروس بر محیط کسب‌و‌کار بر مبنای ۱۷رشته فعالیت اقتصادی پرداخته است. آخرین گزارش این مرکز که مربوط به سال گذشته است، نشان می‌دهد رنگ کسب‌و‌کارها در کشور همچون رنگ استان در نوسان بوده است. البته با این تفاوت که در طول سال گذشته هیچ رشته فعالیتی بی‌اثر از کرونا نبوده؛ حتی برخی رشته فعالیت‌ها در تمام فصول قرمز بوده‌اند و برخی نیز از رنگ زرد خارج نشدند.
 • آینده تجارت تا ۲۰۲۲

  دنیای‌اقتصاد: تجارت جهانی در سال پیش‌رو چه سرنوشتی خواهد داشت؟ رشد تجارت محتمل‌ترین گزینه‌ای است که پیش‌روی جهان است. از آنجا که آمارهای رسمی از احیای دوباره تجارت در فصل چهارم ۲۰۲۰ حکایت دارند، بازگشت سطح تجارت جهان به مسیر پیش از پاندمی موضوعی قابل پیش‌بینی است. موردی که در آخرین گزارش سازمان تجارت جهانی به آن اشاره شده است. این گزارش تاکید دارد رشد تجارت جهانی که از فصل چهارم ۲۰۲۰ شروع شده در صورت تداوم، سطح تجارت جهانی را در سال ۲۰۲۱ افزایش داده و به رشدی چشمگیر می‌رساند. گزارش WTO نشان می‌دهد بعد از افت ۳/ ۵ درصدی تجارت جهان در سال ۲۰۲۰، شانس تحقق رشد ۸درصدی در سال ۲۰۲۱ جدی است.
 • رقابت چین و آمریکا در رالی ریکاوری

  دنیای‌اقتصاد: بررسی رشد مثبت اقتصادی کشورها، شاخص مدیران خرید، قیمت کالاهای اساسی و تجارت جهانی نشان می‌دهند که جهان در شرایطی که هنوز با کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، در حالت ریکاوری قرار دارد اما در جریان این ریکاوری، رقابت میان دو قدرت اقتصادی چین و آمریکا بالا گرفته است. این گزارش معتقد است که سایر کشورها نیز با توجه به پیشرفت واکسیناسیون، در مسیر احیای اقتصادی قدم می‌گذارند.
 • شبهه در لغو قیمت‌گذاری کم‌تیراژها

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته روابط‌عمومی شورای رقابت در اطلاعیه‌ای به اعلام خودروهای مشمول قیمت‌گذاری پرداخت. در این اطلاعیه اگر چه از محصول خاصی نام برده نشده اما تاکید شده که دستورالعمل چگونگی تعیین قیمت فقط برای خودروهای پرتیراژ سواری مصوب شده است.
 • ورود کلاب‌هاوس به جهان اندروید

  دنیای‌اقتصاد: حدود یک سال پس از راه‌اندازی شرکت سازنده اپلیکیشن کلاب‌هاوس که این روزها در ایران هم بسیار مورد بحث است نسخه اندرویدی این برنامه را عرضه کرده است. این اپلیکیشن که طی چند ماه اخیر بسیار رشد کرده حالا با تجربه چندماهه نسخه اندرویدی خود را عرضه کرده که باعث رشد گسترده استفاده از آن خواهد شد. البته حتی قبل از عرضه رسمی نسخه‌های غیررسمی این برنامه در استورهای دیگر در دسترس قرار گرفته بود اما حالا کاربران اندرویدی هم می‌توانند با اپلیکیشن رسمی تجربه بهتر و مناسب‌تری از این شبکه داشته باشند.
 • چاشنی موج پنجم کرونا

  دنیای‌اقتصاد: تصمیمات ضد و نقیض سیاستگذاران برای تعطیلات عید فطر چاشنی موج پنجم کرونا را به‌همراه خواهد داشت، که از سفرهای ایمن و شخصی جلوگیری کرده و مسافرت‌های پرخطر با وسایل نقلیه عمومی را مجاز می‌کند.
 • الزامات ورود به عصر فناوری

  مترجم: حمید رستگار hamid2780@yahoo.com
  همه‌گیری بیماری کرونا در جهان، ابتکارات دیجیتالی بسیاری از شرکت‌ها را تسریع کرد، اما با این وجود هنوز بسیاری از مدیران واقعا نگران هستند که از انتخاب‌های مهمی که منجر به تمایز شرکت‌ها و ماندن در عصر فناوری می‌شود، عقب مانده‌اند.
 • بازگشت سرمایه از بن‌بست بورس

  دنیای‌اقتصاد: روزهای منفی تالار شیشه‌ای ادامه دارد و این روزها سهامداران کاری جز نظاره کردن افت قیمت‌ها و آب شدن سرمایه‌هایشان از دستشان بر نمی‌آید. روز یکشنبه ۳۴/ ۱ درصد دیگر از ارتفاع نماگر اصلی بورس تهران کاسته شد که رکورد بیشترین ریزش شاخص کل در سال جاری بود. با این حساب دماسنج تالار شیشه‌ای با قرار گرفتن در محدوده یک میلیون و ۱۵۱ هزار واحد تنها ۵/ ۱درصد تا شکستن کف قبلی خود فاصله دارد. دیگر متغیرهای بازار نیز وضعیت بهتری ندارند. دیروز نه تنها ارزش معاملات خرد سهام کمتر از ۱۵۰۰ میلیارد تومان بود که سهامداران خرد نیز خالص فروش۶۰۷ میلیارد تومانی را رقم زدند که از ۲۰ اسفند سال گذشته بی‌سابقه بود. این پایان کار نبود و صف‌های فروش نیز همچنان سنگین هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر