آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۳۹۸

 • جزئیات تامین ارز خدماتی

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی موارد ۴۵ گانه تامین ارز بابت مصارف ارزی خدماتی را ابلاغ کرد. ابلاغیه بانک مرکزی نشان می‌دهد که عمده مصارف خدماتی ارزی با نرخ بازار آزاد تامین خواهد شد و در این بین، خدمات درمانی از کانال نرخ دولتی تامین ارز خواهند کرد. علاوه‌براین‌ها دانشجویان بورسیه و آزاد خارج از کشور نیز می‌توانند تا پایان شهریور سال جاری با نرخ اعلامی بانک مرکزی، نسبت به تامین ارز اقدام کنند. همچنین هزینه تسهیلاتی که از محل صندوق ذخیره ارزی واصل شده نیز توسط نرخ اعلامی بانک مرکزی تامین خواهد شد. البته برای آن دسته از خدمات که قبل از تاریخ ابلاغ این بخشنامه، وجه ریالی مورد نیاز اخذ شده، تامین ارز با نرخ دولتی انجام می‌شود.
 • رئیس جدید میز ایران کیست؟

  دنیای‌اقتصاد: یک سایت نزدیک به محافظه‌کاران آمریکا گزارش داده یکی از مقام‌های وزارت‌خارجه این کشور قرار است نماینده ویژه ترامپ در امور ایران شود. سایت خبری-تحلیلی «دیلی‌وایر» یک رسانه نزدیک به جناح محافظه‌کار در آمریکا روز جمعه خبر داد که برایان هوک قرار است به‌عنوان نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور ایران منصوب شود.
 • بسته دومنظوره برای تولید

  دنیای اقتصاد: بسته ۱۶ بندی حمایتی سازمان ملی استاندارد از تولید و تجارت (صادرات و واردات) تدوین شد. تسریع در روند تولید از یکسو و تسهیل صادرات و ورود کالا از سوی دیگر از جمله مواردی است که در این بسته مدنظر قرار گرفته است. چالش‌های به‌وجود آمده در ترخیص مواد اولیه بنگاه‌های تولیدی در ماه‌های اخیر موجب شد تا واحدهای صنعتی با کمبود مواد اولیه مواجه شوند، چالشی که برای عبور از آن سازمان‌های درگیر در ترخیص کالا به میدان آمدند تا با تسهیل بخشی از دستورالعمل‌های ترخیص، روند دسترسی به مواد اولیه را برای تولیدکنندگان آسان کنند.
 • مقصر فرود محدود سرمایه

  دنیای اقتصاد: در سال‌های اخیر و بعد از امضای برجام، گام‌های مثبتی برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کشور، همچنین جذب و جلب سرمایه خارجی در صنایع کوچک و بزرگ برداشته شد. در این مدت هیات‌های بلندپایه تجاری بسیاری، به‌ویژه از اروپا به ایران سفر کردند و علاقه خود را برای همکاری با ایران نشان دادند. متقابلا نیز هیات‌های اقتصادی و سیاسی مختلفی از ایران که متشکل از بخش‌های دولتی و خصوصی بود در کشور‌های مختلف حضور پیدا کردند و با مقامات این کشورها به مذاکره و گفت‌وگو نشستند.
 • تناقض دولتی حذف رانت «خوراک»

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: یکسان‌سازی نرخ ارز بیش از ۷ سال است که اقتصاد کشور را با خود درگیر کرده. سیاست‌گذاران اقتصاد کشور در دوره‌های مختلف به بهانه حمایت از صنایع پایین‌دستی و بیش از همه مصرف‌کنندگان به چند نرخی کردن ارز دست زده و اثرات سو آن را بر اقتصاد کشور تحمیل کرده‌اند؛ آخرین نمونه این موضوع به ماه‌های اخیر بازمی‌گردد. هرچند نهایتا هفته گذشته با بخشنامه بانک مرکزی پتروشیمی‌ها مجوز فروش ارز خود را در بازار ثانویه به دست آوردند، با این حال همچنان درخصوص نرخ ارز موثر درخوراک مجتمع‌های پتروشیمی، مواد اولیه و فروش محصولات پالایشی و همچنین نرخ مواد اولیه روانکاران، ابهام وجود دارد.
 • خودسر‌های فوتبال

  رسول بهروش
  دنیای‌اقتصاد: بعد از اتفاقات خونبار بازی استقلال خوزستان و پرسپولیس در ورزشگاه غدیر اهواز، کمتر کسی انتظار داشت یک جبهه درون‌خانوادگی جنگ در پرسپولیس گشوده شود. با این وجود چنین اتفاقی رخ داد و یک زخم کهنه سر باز کرد؛ زخمی که نه فقط بر تن پرسپولیس، بلکه بر پیکر همه تیم‌های پرهوادار فوتبال ایران جا خوش کرده و سال‌هاست که این باشگاه‌ها را آزار می‌دهد. حرف در مورد تاخت‌وتاز جماعت بوقچی روی سکوی استادیوم‌ها است؛ کسانی که طی یک تطور تاریخی نام‌شان به «لیدر» تغییر کرد و حالا با شاه هم پالوده نمی‌خورند! حسین ماهینی به‌عنوان کاپیتان دوم سرخپوشان گفته بسیاری از حوادث ناگوار این سال‌ها در پرسپولیس و از جمله کشمکش دو هفته اخیر با هواداران اهوازی، ریشه در تحرکات بوقچی‌ها دارد؛ کسانی که حالا یکی از سرشناس‌ترین آنها در کانون هواداران باشگاه پست گرفته و کارش سر و شکل قانونی و رسمی پیدا کرده! بعد از سخنان ماهینی، تقریبا همه بازیکنان پرسپولیس با انتشار پست‌هایی در فضای مجازی به حمایت از این بازیکن پرداختند و سیامک نعمتی در مصاحبه‌ای جداگانه مدعی شد این لیدرها در جریان تمرینات به بازیکنان خودی فحاشی می‌کنند. شاید شنیدن این مطالب برای کسانی که زیاد به فوتبال نزدیک نیستند و آن را از دور دنبال می‌کنند، بسیار عجیب باشد، اما آنچه گفته شده واقعیت دارد. حقیقت آن است که حریم بوقچی‌ها در این سال‌ها مدام بیشتر و بیشتر شده و آنها علاوه بر آیند و روند در رختکن و تمرینات تیم، در بسیاری از معادلات باشگاه هم نقش اثرگذار دارند.
 • گوگل به جنگ آمازون می‌رود

  عاقله ترابی
  دنیای اقتصاد: همان‌طور که می‌دانید دستگاه‌های آمازون‌اکو به‌شدت درحال گسترش هستند و استقبال بسیار خوبی از آنها شده است. حتی بسیاری از کاربران ایرانی هم اکودات یا حتی اکوشو را خریداری کرده‌اند و از کارکردن با این دستگاه‌ها لذت می‌برند. اسپیکرهای هوشمند آمازون که عموما نام اکو را در خود دارند به دستار صوتی قدرتمندی به نام الکسا مجهز شده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر