آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۳۹۷

 • منتظر دیدار روحانی و ترامپ نباشید

  دنیای اقتصاد: سفر احتمالی حسن روحانی رئیس‌جمهوری به نیویورک برای شرکت در هفتادوسومین مجمع عمومی سازمان ملل، این روزها یک بار دیگر بحث دیدار روسای جمهوری ایران و آمریکا را داغ کرده است. موضوعی که مجید تخت‌روانچی، معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهوری در گفت‌وگو با «ایسنا» آن را رد کرده و می‌گوید که شخصا زمینه‌ای برای مذاکره نمی‌بینم، هر چیز نیازمند زمینه‌ای است و الان زمینه آن فراهم نیست.
 • ارتزاق بودجه عمرانی از اوراق بدهی

  دنیای اقتصاد: براساس گزارش بانک مرکزی، درآمدهای دولت در سه ماه نخست سال جاری با رشد ۸/ ۱۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به حدود ۴/ ۲۶ هزار میلیارد تومان رسیده است. از سوی دیگر پرداخت‌های جاری نیز حدود ۸/ ۵۸ هزار میلیارد تومان گزارش شده که به نسبت مدت مشابه سال قبل رشد ۲/ ۷ درصدی را ثبت کرده است. دولت در فصل بهار از فروش نفت و فرآورده‌های نفتی درآمد ۶/ ۳۲ هزار میلیارد تومانی کسب کرده که از این مقدار حدود ۷/ ۲۲ هزار میلیارد تومان (۷۰ درصد) آن را صرف هزینه‌های عمرانی کرده است. آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که پرداخت‌های عمرانی دولت در سه ماه نخست سال جاری به نسبت مدت مشابه سال گذشته رشد بیش از ۲۶۰۰ درصد را تجربه کرده است که این افزایش به دلیل کم بودن پرداخت‌های عمرانی از یکسو و تصفیه مطالبات پیمانکاران از طریق اوراق خزانه از سوی دیگر بوده است.
 • تاکتیک قیمتی علیه تحریم نفتی

  دنیای اقتصاد: هرچند گفته می‌شود در حال حاضر دولت ترامپ به عدم توانایی خود برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران واقف شده، اما همچنان این نگرانی وجود دارد که با آغاز فاز دوم تحریم‎ها، بازار نفت از ثبات خارج شود. آژانس بین‌المللی انرژی در آخرین گزارش خود ضمن تاکید بر بازگشت ثبات به بازار نفت در ماه گذشته میلادی، هشدار داده که همزمان با آغاز تحریم‌های نفتی ایران ممکن است بازار از شرایط با‌ثبات کنونی بسیار دور شود. آمریکا در حال حاضر با فرستادن نماینده‌هایی به سراسر جهان در تلاش است دیگر کشورها را در تحریم‌ ایران با خود همراه کند. با این حال در شرایطی که قیمت نفت ظرف یک سال گذشته حدود ۵۰ درصد رشد کرده، متقاعد کردن کشورها برای نخریدن نفت از ایران کار بسیار دشواری است، به خصوص اینکه ایران با تخفیف‌های قیمتی نفت خود را برای مشتریانش جذاب‌تر کرده است. آن‌طور که پلاتس ادعا کرده ایران قیمت فروش نفت خود نسبت به نفت‌های شاخص را کاهش داده است. این موضوع می‌تواند موجب آغاز جنگ قیمتی بین کشورهای تولیدکننده نفت خاورمیانه شود.
 • نقاط اثرتحریم در صنعت خودرو

  دنیای اقتصاد: با بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه خودروسازی ایران، این صنعت بزرگ، عصری جدید پر از سختی و چالش را آغاز کرده و بر این اساس، نه تنها شرکای معتبر خود را از دست داده، بلکه تیراژ و کیفیت محصولاتش نیز رو به نزول خواهد رفت.
 • برنامه ضدتحریم ترانزیت کالا

  دنیای اقتصاد: خروج آمریکا از برجام و اعمال دو مرحله‌ای تحریم‌ها، بخش بنادر و کشتیرانی کشور را نیز بی‌نصیب نخواهد گذاشت. در این میان به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی این فضای تجارت بین‌المللی خواهد بود که بیش از سایر حوزه‌های بندری و کشتیرانی در معرض تغییرات و دستخوش برخی کاستی‌ها خواهد شد. معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوری کشور، توقف و محدودیت تردد خطوط کشتیرانی به بنادر ایران را محتمل‌ترین صدمه و آسیبی می‌داند که ممکن است در طول اجرایی شدن تحریم‌ها به وقوع بپیوندد.
 • چهار تصمیم برای گروه اول واردات

  دنیای اقتصاد: سه وزارتخانه اصلی مرتبط با تولید، «بسته تامین، توزیع و نظارت کالاهای اساسی و دارو» را برای واردات و نحوه تخصیص ارز این دسته از کالاها ارائه کردند. در جلسه ستاد اقتصادی دولت که به ریاست رئیس‌جمهوری برگزار شد، وزرای سه وزارتخانه «صنعت، معدن و تجارت»، «جهاد کشاورزی» و «بهداشت، درمان و آموزش پزشکی»، از این بسته جدید برای کالاهای اساسی و دارو رونمایی کردند. خروجی این جلسه حاکی از تعیین معیار و پیش‌شرط برای واردات کالاهای اساسی، تامین ارز، تعیین قیمت و نحوه نظارت بر آنها است.
 • شب سنگ، شب جنگ

  دنیای اقتصاد: مهم‌ترین بازی شب اول هفته سوم لیگ برتر در اهواز بین پرسپولیس و استقلال خوزستان برگزار شد؛ مسابقه‌ای که با نتیجه مساوی بدون گل به پایان رسید، اما آنقدر حاشیه و جنجال داشت که احتمالا نتیجه و کیفیت مسابقه در آخرین درجه اهمیت قرار می‌گیرد!

بیشتر