آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۳۸۹

 • ضربه‌گیر نوسان تولید در بهار

  دنیای اقتصاد: بررسی روند تولیدات صنعتی و معدنی در بهار سال جاری از تداوم رشد تولید در این دو بخش حکایت دارد؛ با این شرایط می‌توان گفت اثرات نوسانات نرخ ارز به این بخش نرسیده است.
 • ایران در جمع «غول‌های صادرکننده» جهان

  دنیای اقتصاد: سازمان تجارت جهانی (WTO) جدیدترین گزارش آماری خود را تحت عنوان «مرور آماری تجارت جهان ۲۰۱۸» منتشر کرد که در آن آمارهای روند تجارت کشورهای جهان تا سال ۲۰۱۷ ارائه شده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه دنیای اقتصاد براساس آمارهای این گزارش در سال ۲۰۱۷ چین بزرگ‌ترین صادرکننده کالای جهان بود. صادرات کالای چین با رشد ۸ درصدی نسبت به سال پیش از آن، به حجم ۲۲۶۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ رسید، حجمی که بیانگر سهم ۸/ ۱۲ درصدی از کل صادرات کالای جهانی است.
 • رکورد کاهشی در بازار سکه

  دنیای اقتصاد: روز سه‌شنبه، وقت ریزش قیمت‌ها در بازار سکه و ارز بود. پس از چند روز روند صعودی، روز گذشته سکه تمام بهار آزادی به زیر مرز ۴ میلیونی رفت و دلار با شکست کانال ۱۱ هزار تومانی تا محدوده ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان عقب‌نشینی کرد. روند کاهشی سکه از همان شروع بازار آشکار بود؛ فلز گرانبهای داخلی معاملات خود را در کانال ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان آغاز کرد؛ حال آنکه در ساعات انتهایی روز دوشنبه تا میانه کانال ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بالا رفته بود و بعدازظهر همان روز نیز روی قیمت ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قرار داشت. نزول شدید ابتدای روز سه‌شنبه در ادامه روز نیز دنبال شد تا اینکه قیمت از مرز ۴ میلیونی خارج شد و تا محدوده ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان عقب‌نشینی کرد. با برخورد به این نقطه خریداران با قدرت وارد بازار شدند و توانستند قیمت را تا ساعت ۵ بعدازظهر به محدوده ۳ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان بازگردانند. البته این قیمت نیز بیش از ۵۰۰ هزار تومان کمتر از ساعت ۵ بعدازظهر روز دوشنبه بود. چنین رکورد کاهشی از اواخر سال ۹۱ در بازار سابقه نداشت.
 • دو سیگنال کاهشی به قیمت نفت

  دنیای اقتصاد: قیمت جهانی نفت پس از کسب رشد ۱/ ۲ درصدی در معاملات روز دوشنبه که بزرگ‌ترین رشد قیمت در بیش از یک ماه گذشته ارزیابی می‌شود، دیروز در پی کاهش برخی نگرانی‌ها از کمبود عرضه، وارد مسیر کاهشی شد. افزایش تولید اوپک در ماه جولای و پیشنهاد ترامپ برای دیدار با رئیس‌جمهوری ایران دو عامل ریزش قیمت‌ها در روز گذشته بودند.به گزارش رویترز، افزایش تولید نفت اوپک به بیشترین سطح سال ۲۰۱۸ از مهم‌ترین عوامل فشار بر قیمت نفت در روز گذشته بود. این خبرگزاری در پی انتشار این گزارش، از بزرگ‌ترین‌ افت قیمت ماهانه شاخص برنت در دو سال گذشته خبر داد.
 • ابرپروژه اسقاط در پیچ تند تحریم

  دنیای اقتصاد: دولت در شرایطی عزم خود را برای اسقاط حدود ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو فرسوده جزم کرده که با آغاز دور اول تحریم‌های آمریکا علیه ایران از اوایل هفته آینده، مسیر اجرای این ابرپروژه بسیار ناهموار شده است.
 • پرسپولیس گودرزی، استقلال سلطانی‌فر!

  رسول بهروش
  دنیای اقتصاد: قصه فشار هواداران پرسپولیس و استقلال به وزارت ورزش، یک داستان کهنه و تکراری است. در این سال‌ها گاهی قرمزها از وزارتخانه شاکی بوده‌اند و گاهی آبی‌ها. هر زمان وضع پرسپولیس خوب نبوده، هواداران این تیم دست به تجمع و اعتراض زده‌اند و هر زمان وضع استقلال خراب بوده، آنها وزیر و تشکیلاتش را زیرسوال برده‌اند.
 • چرا کمپین‌های اینترنتی لزوما موفق نیستند؟

  دنیای اقتصاد: داستان‌های تاثیرگذار فعالیت‌های اجتماعی مثل جنبش‌های حقوق شهروندی و کمپین‌های مبارزه با تغییرات دما و گرم شدن زمین به‌طور فراوان در گذشته تا امروز ادامه داشته‌‌اند. امروزه این باور وجود دارد که شبکه و رسانه‌های اجتماعی بستری مناسب برای موفق شدن این دسته از فعالیت‌ها هستند. اما نتایج مطالعات اخیر، برخی از تهدیدهای جدی در این زمینه را آشکار کرده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر