آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۳۸۸

 • آنالیز پیشنهاد اروپایی حفظ برجام

  دنیای اقتصاد: مرکز پژوهش‌های مجلس در یک گزارش کارشناسی به بحث و بررسی پیشنهادهای کارگروه بحران مستقر در بروکسل پرداخته است. در این گزارش برخی از پیشنهادها مثبت ارزیابی شده، اما ابهاماتی درخصوص برخی دیگر از پیشنهادها نیز وجود دارد. کارگروه بحران مستقر در بروکسل در تاریخ ۲ مه ‌سال ۲۰۱۸ (۶ روز قبل از خروج آمریکا از برجام) بسته‌ای تحت عنوان «اروپا و نجات توافق هسته‌ای ایران» منتشر کرد.
 • طرح جدید برای خدمت سربازی

  دنیای‌اقتصاد: مجلس شورای اسلامی طرحی جدید برای تغییر شیوه اجرای خدمت وظیفه عمومی تهیه کرده است. براساس طرح جدید مجلس که با الگوگیری از تجربیات سپاه در مناطق مرزی تدوین شده درصورت تصویب وتایید نهایی، سربازی به شکل داوطلبانه و حرفه‌ای درآمده و می‌تواند تا ۵ سال به طول بینجامد.
 • دو تصمیم برای دو خطای ارزی

  دنیای اقتصاد: یک مصوبه و یک بخشنامه جدید از تصمیم ویژه متولیان دولتی کشور برای برخورد با سوءاستفاده‌کنندگان ارز با نرخ ارزان حکایت دارد. از یکسو مطابق مصوبه هیات‌وزیران مابه‌التفاوت نرخ ارز مرجع تا ارز رایج بازار از واردکنندگانی که به تعهدات خود عمل نکرده و بدون رعایت ضوابط قانونی قیمت‌گذاری، کالاها را به فروش رساندند، دریافت خواهد شد و از سوی دیگر مطابق بخشنامه گمرک ایران، بازبینی فوری اظهارنامه‌های واردات که از ارز رسمی استفاده کرده‌اند، به منظور مقابله با بیش اظهاری در دستور کار قرار گرفته است.
 • مقصد تازه تجار در عصر پساخروج

  دنیای اقتصاد: آفریقا دومین قاره بزرگ جهان است که ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری فراوان و متنوعی دارد که از جمله آنها می‌توان به ظرفیت‌های کشاورزی، دامی، معدنی، محصولات غذایی و منابع طبیعی اشاره کرد. به گفته کارشناسان، درحال‌حاضر تصوری که همواره از آفریقا به‌عنوان یک قاره فقیر وجود داشته، به هم خورده است و بخش‌هایی از این قاره طی سال‌های گذشته در بخش‌های صنعت، تکنولوژی و ماشین‌آلات پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای کرده‌اند و به همین دلیل است که اقتصادهای بزرگ دنیا مانند چین در ۲ دهه گذشته سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای در آفریقا کرده‌اند.
 • ۴ بازی‌ساز قیمت دلار

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته، قیمت دلار و سکه در ابتدای روز رو به سوی مرزهای پایین‌تر آورد؛ ولی از اواسط روز هر دو مسیر خود را تغییر دادند تا از سطوح روز یکشنبه نیز عبور کنند.
 • پایان قطعی نمایش آثار «لوور» در ایران

  دنیای اقتصاد: ایرانیان در بازدید از نمایش برخی از آثار موزه لوور رکورد زدند. آمار اعلام شده از سوی اداره کل امور موزه‌های کشور ۲۵۰ هزار نفر است. این آمار نشان دهنده تعداد کسانی است که برای بازدید از موزه، ‌بلیت خریداری کرده‌اند و اگرچه همین رقم نیز رکورد بازدید از موزه ملی را هم شکسته اما جالب‌تر آن است که تعداد بسیار قابل‌توجهی از بازدید‌کنندگان موزه لوور در تهران، یا میهمانان ویژه موزه بودند یا با استفاده از تمهیدات و تسهیلات اسپانسر موزه که یک بانک خصوصی بود، رایگان وارد موزه شدند. این ۲۵۰ هزار ایرانی در فاصله زمانی ۱۴ اسفندماه سال گذشته تا یکشنبه گذشته با خرید بلیت از ۵۶ اثر منتخب موزه لوور در تهران بازدید کرده‌اند.
 • کی‌روش و برانکو روی گسل

  دنیای اقتصاد: قانون منع به‌کارگیری مدیران بازنشسته که به تازگی با ابعاد وسیع‌تر در مجلس شورای اسلامی تصویب شده و در انتظار تایید نهایی از سوی شورای نگهبان به‌سر می‌برد، به بحث اصلی این روزهای فضای مدیریتی کشور در حوزه‌های مختلف و از جمله ورزش تبدیل شده است.

بیشتر