آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۳۲۷

 • جهانگیری: عوامل مصمم داخلی و خارجی بازار ارز را مختل کردند

  دنیای اقتصاد: مجلسی‌ها صبح دیروز، کار خود را با جلسه غیرعلنی آغاز کردند؛ جلسه‌ای ۲ ساعته که درباره وضعیت ارزی کشور با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری، محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری، ولی‌الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی و مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد برگزار شد. اسحاق جهانگیری که روز گذشته در کسوت رئیس ستاد اقتصادی دولت میهمان جلسه غیرعلنی بهارستان بود به تشریح سیاست‎های ارزی دولت پرداخت و از دستور مقام معظم رهبری به دستگاه‎ها برای تنظیم بازار ارز خبر داد.
 • مقایسه ایران و جهان در بخش انرژی

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌های پنج سازمان بین‌المللی از دسترسی عموم به انرژی‌های مدرن، پایدار، مطمئن و مقرون به صرفه منتشر شد؛ داده‌های این گزارش ارزیابی وضعیت کشورهای جهان از جمله ایران را در زمینه دسترسی به انرژی، سهم انرژی‌های تجدیدپذیر، کارآیی انرژی، شدت مصرف انرژی را در برمی گیرد که از سوی پنج سازمان بین‌المللی شامل آژانس بین‌المللی انرژی(IEA)، آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر (IRENA)، بخش آمار سازمان ملل متحد(UN)، بانک جهانی(WB) و سازمان بهداشت جهانی(WHO) منتشر شده است.
 • رکورد مشارکت پایین در انتخابات عراق

  دنیای اقتصاد: کمیسیون انتخابات عراق می‌گوید که نتیجه رای ملی پس از شکست داعش در عراق پس از ۴۸ ساعت اعلام می‌شود. به گزارش الجزیره، رای‌گیری روز شنبه با کمترین میزان استقبال روبه‌رو شد و تنها ۴۴ درصد از مردم در انتخابات شرکت کردند. از سال ۲۰۰۳ به این سو هیچ انتخاباتی در این کشور مشارکتی پایین‌تر از ۶۲ درصد نداشته است. بنا بر آخرین گزارش‌های تکمیلی در این انتخابات تنها ۱۰ میلیون نفر شرکت کردند. مقامات مربوطه می‌گویند که عواملی چون تنگناهای امنیتی، بی‌نظمی و بی‌کفایتی مسوولان رای‌گیری که از سیستم الکترونیک برای رای‌گیری استفاده می‌کردند، در کاهش مشارکت مردم نقش تاثیرگذاری داشته‌اند.
 • کارنامه پولی و ارزی بانک مرکزی

  رئیس کل بانک مرکزی با ارائه آخرین آمار ارزی و پولی از تخصیص و تامین منابع برای ساماندهی بازار ارز و موسسات غیر مجاز، از پیاده‌سازی مدل جدید نظارتی مبتنی بر مدل نظارتی اروپا خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی بانک مرکزی، ولی‌الله سیف روز گذشته در فراکسیون «مستقلین» مجلس شورای اسلامی، آخرین آمارهای ارزی و پولی از عملکرد بانک مرکزی را تشریح کرد. بخش نخست صحبت‌ها درخصوص ساماندهی موسسات غیرمجاز بود، او با تاکید بر این موضوع که ساماندهی موسسات غیرمجاز دستاورد بزرگی بوده است، توضیح داد:‌ درحال‌حاضر رقم خط اعتباری تعیین شده برای ساماندهی موسسات غیرمجاز، حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان است که البته این میزان به تدریج درحال تخصیص است و تاکنون حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان آن تخصیص یافته است. ذکر این نکته ضروری است که پشتوانه این خطوط اعتباری، دارایی‌هایی است که از موسسات مورد اشاره شناسایی می‌شود.
 • مناطق هشدار صادرات نفت

  دنیای اقتصاد: تهدیدهایی که ترامپ از پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آغاز کرده بود، بالاخره بعد از گذشت حدود یک سال و نیم، هفته پیش با خروج این کشور از توافق ایران و گروه ۱+۵ به مرحله عمل رسید. همانطور که بزرگ‌ترین منفعت ایران از زمان اجرایی شدن برجام، در صنعت نفت و گاز نمود یافت، حال نیز انتظار می‌رود این بخش بیشترین تاثیر را از خروج آمریکا از برجام بگیرد. صادرات نفت و کاهش درآمدهای نفتی ایران مهم‌ترین هدف آمریکا از اقدامات اخیر است.
 • رونق بازار شبانگاهی سینما در رمضان

  دنیای اقتصاد: مهم‌ترین رویداد سینماها در ماه مبارک رمضان اجرای طرح اکران تا سحر است. طرحی که در چند سال گذشته با استقبال گسترده مخاطبان سینما مواجه شده و درخواست‌ها برای ادامه آن هم از سوی مردم و هم از سوی سینماداران همواره وجود داشته است. امسال نیز این طرح از روز پنج‌شنبه همزمان با نخستین روز از ماه مبارک آغاز می‌شود و سینماها تا نزدیکی‌های سحر به اکران فیلم‌های روی پرده خواهند پرداخت. اما امسال یک پیشنهاد قابل توجه از سوی یکی از تهیه‌کنندگان و پخش‌کنندگان شناخته شده سینما، مطرح شده است. برخی از فعالان بازار سینما از جمله علی سرتیپی پیشنهاد کرده‌اند که طرح افطار تا سحر سینماها منحصر به اجرا در تهران نباشد و در دیگر شهرهای کشور نیز برگزار شود.
 • بازاندیشی در روزنامه‌نگاری عصر اینترنت

  شهرام شریف
  دنیای اقتصاد: بحث درباره آینده خبر و نحوه انتشار آن با توجه به توسعه اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در جهان یک بحث فراگیر است. از سال‌ها قبل با توجه به سرعت نفوذ رسانه‌های جدید، بسیاری رسانه‌های سنتی را در معرض انحطاط می‌دیدند با این حال موارد متعددی طی سال‌های اخیر نشان داده که شبکه‌های اجتماعی به تنهایی آماده به دست‌گیری کامل جریان اطلاع‌رسانی در فضای امروز نیستند. شیوع گسترده اخبار جعلی و افشای استفاده از اطلاعات محرمانه کاربران - ماجرای کمبریج آنالیتیکا در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا - که منجر به ضربه بزرگ به شبکه‌های اجتماعی چون فیس‌بوک شدند نمونه‌هایی هستند که نشان‌ می‌دهند تلاش شرکت‌های تکنولوژی برای به دست‌گیری راهبری جریان اطلاع رسانی کافی نبوده است. گوگل یکی از مشهورترین شرکت‌های تکنولوژی سال‌هاست با ارائه سرویس‌های مختلف روی پلت‌فرم‌های مختلف به جریان اطلاع رسانی ورود پیدا کرده است. این شرکت اخیرا اعلام کرده به دنبال ارائه سرویس اشتراک پولی اخبار است. در همین زمینه با ریچارد گینگراس (Richard Gingras) معاون این شرکت که سال‌هاست مسوولیت بخش اخبار گوگل Google News را به عهده دارد مصاحبه‌ای با دیوید اسکوک سردبیر The Logic درباره این شرکت و فضای اطلاع‌رسانی روی اینترنت انجام داده که می‌خوانید:

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر