آرشیو روزنامه شماره ۴۳۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۳۱۹

 • پدیده دو وجهی اقتصاد ۹۶

  دنیای اقتصاد: بررسی گزارش‌های مختلف بانک مرکزی حاکی از آن است که شاخص قیمت در سال گذشته دو نیمه متقابل را تجربه کرده است. نیمه اول روند ملایم و کم‌رشد و نیمه دوم سال رشد با شتاب و همراه با نوسان. بر مبنای گزارش‌های بانک مرکزی شاخص کل بهای کالاها و خدمات در نیمه ابتدایی سال تنها ۲ درصد رشد داشت اما رشد بیش از ۶ درصدی نیمه دوم باعث شد تورم نقطه به نقطه در نهایت در پایان اسفندماه به حدود ۳/ ۸ درصد برسد.
 • سکه بر سقف ۲۵ روزه

  دنیای اقتصاد: ۲ روز نوسانی در بازار، سکه تمام بهار آزادی را به بالاترین قیمت ۲۵ روز گذشته رساند. روز سه‌شنبه، سکه چهارمین گام افزایشی را محکم‌تر برداشت و با رشد ۷۴ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۹۲۵ هزار تومان رسید. سکه تنها بیستم فروردین سال‌جاری توانسته بود رشدی بیشتر از این مقدار را با ثبت عدد ۹۴ هزار تومانی به ثبت برساند. روز پنج‌شنبه سکه ۴ کانال دیگر رشد کرد و با ۳۵ هزار تومان صعود روی قیمت یک میلیون و ۹۶۰ هزار تومان قرار گرفت. این بیشترین سطح قیمتی سکه از ۲۱ فروردین‌ماه بود. ۵ افزایش کاری متوالی فلز گرانبهای داخلی موجب شد که بازدهی هفتگی آن به حدود ۱۱ درصد برسد. این در حالی بود که سکه دو هفته پیش با ثبت بازدهی منفی ۲/ ۳ درصد، اولین کاهش هفتگی خود را در سال‌جاری به ثبت رسانده بود.
 • بورس در بزنگاه برجامی

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران با ثبت چهارمین افت هفتگی متوالی، در هفته گذشته با افت بیش از ۲/ ۱ درصدی مواجه شد. در ادامه افت‌های اخیر بورس تهران همچنان میل نزولی خود را حفظ کرده است. معاملات سهام در سیطره فضای منفی دنبال می‌شود. نگرانی‌ها از آینده برجام روی موج اخبار ادامه دارد. مدت زمان زیادی تا موعد قانونی اظهارنظر رئیس‌جمهوری آمریکا در قبال برجام باقی نمانده است. بعضا اخبار به احتمال اعلام تصمیم رسمی آمریکا درخصوص برجام پیش از ۲۲ اردیبهشت اشاره دارند. عدم قطعیت موجود و موج اخبار از سرنوشت برجام در هفته جاری، جو سیاسی را بیش از همیشه در بورس تهران تقویت می‌کند.
 • قالب جدید تامین ارز مسافری

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی در بخشنامه‌ای نحوه تخصیص ارز به مسافران را اعلام کرد. طبق تصمیم جدید بانک مرکزی، تعداد بانک‌های ارائه‌دهنده ارز مسافری افزایش یافته و بانک‌های تجارت، پارسیان و ملت به فهرست بانک‌های ارائه‌دهنده خدمات ارز مسافرتی به مسافران خارج کشور افزوده شدند. همچنین برای سفر به عتبات عالیات نیز، دو بانک تجارت و پارسیان با هماهنگی سازمان حج و زیارت نسبت به تامین و پرداخت ارز مسافرتی به زائران اقدام خواهند کرد. بر اساس تصمیم سیاست‌گذار ارزی، پرداخت ارز به مسافران ایرانی مقیم خارج از کشور ممکن نیست. برای مسافران مقیم داخل نیز تحویل اسکناس در مبادی فرودگاه ممکن خواهد بود.
 • کیفیت خودروهای داخلی در فروردین

  دنیای اقتصاد: اولین گزارش کیفی خودروهای داخلی در سال جدید، در شرایطی منتشر شد که طبق آن، سطح کیفی هیچ‌کدام از محصولات، تغییر خاصی نداشته و ستاره‌بندی آنها ثابت مانده است. نکته مهم دیگر اینکه تعداد خودروهای تحت ارزیابی، در مقایسه با گزارش قبلی (اسفند ماه) کاهش یافته، به نحوی که نام ۵ خودرو از لیست کیفی حذف شده است. بر این اساس، ‌هایما اس‌۷ از ایران‌خودرو و چانگان و برلیانس و ساینا و تیبا از سایپا، جایی در ارزیابی کیفی جدید نداشته‌اند و به‌نظر می‌رسد تیراژ پایین آنها (در اولین ماه امسال) دلیل غیبتشان است.
 • توفان «استورمی»

  دنیای اقتصاد: توفان استورمی برای ترامپ تمامی ندارد. شاید به همین دلیل است که لقب استورمی که به معنای توفان است برای اوانتخاب شده است. حالا ترامپ پس از ماه‌ها تکذیب اخبار، پذیرفته است که به استورمی دنیلز حق‌السکوت داده اما این حق‌السکوت را از محل بودجه انتخابات پرداخت نکرده است.
 • پاداش شفر

  دنیای اقتصاد: یک هفته بعد از برگزاری جشن قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر، این بار استقلالی‌ها روی استیج رفتند و کاپ قهرمانی حذفی را بالای سر بردند. به نظر می‌رسد برای آبی‌ها، تحمل قهرمانی پرسپولیس در لیگ دشوار است، چراکه هر بار این اتفاق رخ می‌دهد، آنها عزم‌شان را برای فتح جام دوم باشگاهی در ایران جزم می‌کنند و هرطور شده برای گرفتن جام‌حذفی خیز برمی‌دارند.

بیشتر