آرشیو روزنامه شماره ۴۳۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۳۱۷

 • افت تقاضا برای بیمه بیکاری

  دنیای اقتصاد: وزارت کار از کاهش برقراری مقرری‌بگیران بیمه بیکاری در سال گذشته خبر داد. به گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار، میزان برقراری مقرری‌بگیر بیمه بیکاری در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵، معادل۴/ ۲ درصد کاهش یافته است. این کاهش در تحلیل بازار کار موید این است که مشکلات اقتصادی کارگاه‌ها در سال گذشته کاهش یافته و تعداد کارگران اخراجی نیاز به بیمه بیکاری افت کرده است. کاهش در تعداد بنگاه‌های مشکل‌دار نسبت به سال ۹۵ نیز تاییدکننده این ادعاست. در سال گذشته ۲/ ۵ درصد از تعداد بنگاه‌های مشکل‌دار کاسته شده است. هر چند تعداد بنگاه‌های «تعطیل» شناسایی شده در سال ۹۶ با افزایش روبه‌رو شده اما با توجه به کاهش تعدادی شدیدتر بنگاه‌های مشکل‌دار، در مجموع تقاضا برای بیمه بیکاری کاهش یافت.
 • صعود نفت مسجدسلیمان و نساجی قائم‌شهر به لیگ برتر

  مسابقات دسته اول باشگاه‌های کشور دیروز با برگزاری ۹ بازی همزمان در ایستگاه پایانی خاتمه یافت و دو تیم نفت مسجدسلیمان و نساجی قائم‌شهر به لیگ برتر صعود کردند. در شرایطی که مسابقات هفته پایانی بسیار حساس و نفسگیر دنبال می‌شد، نفت مسجدسلیمان برتری خانگی دو بر صفر برابر مس رفسنجان را با مساوی دو بر دو عوض کرد، اما به لطف همین یک امتیاز به لیگ هجدهم رسید. در این میان دوئل دو تیم مازندرانی نساجی قائم‌شهر و خونه‌به‌خونه بابل هم برای تعیین تیم دوم صعودکننده بسیار جذاب بود که نهایتا نساجی توانست با پیروزی ۶ بر صفر برابر راه‌آهن تهران به لیگ برتر صعود کند. خونه‌به‌خونه هم با وجود آنکه در بابل با حساب دو بر یک از سد برق جدید شیراز گذشت، به‌خاطر تفاضل گل کمتر از صعود به لیگ برتر بازماند.
 • سه‌ضلعی تهدیدزا برای صنایع کوچک

  دنیای اقتصاد: چه‌عواملی رشد و بالندگی صنایع کوچک و متوسط را تهدید می‌کنند؟ مطالعه تجارب کشورهایی که بنگاه‌های کوچک و متوسط نقش بالایی در اقتصاد آنها ایفا می‌کنند، نشان می‌دهد دولت این کشورها با هدف رفع چالش‌ها، موانع و ارتقای رقابت‌پذیری بنگاه‌های کوچک و متوسط، مجموعه سیاست‌هایی را در حوزه تامین مالی، ارتقای فناوری، بازاریابی و توسعه کارآفرینی، طراحی و در دستورکار قرار داده‌اند.
 • ۱۳ توصیه اقتصاددان معروف به ایران

  نیما صبوری
  دنیای اقتصاد: استیو هانکه، اقتصاددان برجسته دانشگاه جانز هاپکینز، یکی از اثرگذارترین شخصیت‌های جهان به انتخاب مجله«Word trode» و مشاور اقتصادی روسای‌جمهور در ۵کشوربلغارستان، اندونزی، قزاقزستان،ونزوئلا و صربستان، در مقاله‌ای به بررسی مشکلات اقتصاد ایران و ارائه راهکارهایی برای پیشرفت و توسعه اقتصادی کشور پرداخته است. براساس این مقاله که در پایگاه داده‌های نشریه «فوربس» به چاپ رسیده است، ایران و اقتصاد این کشور تقریبا در رتبه‌بندی تمامی شاخص‌های بین‌المللی اقتصاد کلان در رده‌های انتهایی قرار دارد.
 • مهاجرت تقاضا در بازارها

  دنیای اقتصاد: در روزهایی که مسافران برای تهیه ارز مورد نیاز با مشکلاتی مواجه شده‌اند، بخشی از تقاضاهای ارزی به بازار سکه مهاجرت کرده است. در نتیجه چنین مهاجرتی، سکه ۳۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به بهای یک میلیون و ۸۱۵ هزار تومان رسید. گزارش‌ها نشان‌دهنده آن است که در ساعات انتهایی روز قیمت‌های بالاتری نیز در بازار به ثبت رسیده است.
 • چراغ سبز برای رفع محاصره قطر

  دنیای اقتصاد: مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، ظاهرا با دستور کاری جدید عازم ریاض شده است. او در اولین سفر منطقه‌ای خود به‌عنوان وزیر خارجه راهی ریاض شده تا یکی از مهم‌ترین نقاط ثقل در سیاست خارجی منطقه‌ای آمریکا را با کمک متحدان عربش به بحث بگذارد. ظاهرا پیام پمپئو در سفرش خطاب به مقام‌های ریاض این است:«همه چیز بس است». «گاردینر هریس»، گزارشگر نیویورک تایمز در گزارش ۲۸ آوریل خود به نقل از یک مقام وزارت خارجه که خواست نامش فاش نشود و البته با مسائل منطقه هم آشناست، نوشت: صبر واشنگتن از اختلافات درون عربی در شورای همکاری به‌سر آمده است.
 • رنو پشت چراغ قرمز «جاده مخصوص»

  دنیای اقتصاد: با وجود گذشت حدود ۹ ماه از امضای «قرارداد رنو»، این خودروساز فرانسوی هنوز دور جدید فعالیت‌های خود را در ایران آغاز نکرده و مشخص نیست سرانجام این قرارداد مهم خودروسازی ایران چه خواهد شد.

بیشتر