آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۲۴۲

 • منافع برجام دائمی است

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز گذشته به اقدامات اخیر آمریکا در قبال برجام واکنش نشان داد و تاکید کرد برجام آثاری دارد که تا قیامت باقی می‌ماند. او همچنین در بخش دیگری از سخنانش در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی با اشاره به ناآرامی‌های اخیر در کشور خواستار احترام به حقوق معترضین شد و از گوساله و آشغال خواندن معترضین از برخی تریبون‌ها انتقاد کرد. اما بخش اول سخنان روز گذشته رئیس‌جمهوری به موضوع برجام اختصاص داشت.
 • دوئل شاهزاده با دست‌های بسته

  دنیای اقتصاد: عربستان چند صباحی مشغول اصلاحات مدنظر ولیعهد جوان این کشور است. یکی از اصلاحات محمد بن‌سلمان، بازپس‌گیری اموال شاهزاده‌ها است. هر چند برخی از شاهزاده‌ها عطای مال خود را به لقایش بخشیدند اما هنوز وضعیت معروف‌ترین شاهزاده بازداشت شده در این زمینه مشخص نیست.
 • سایه نگاه سوسیالیستی بر حوزه سلامت

  دنیای اقتصاد: نگاه سوسیالیستی موجود در بخش بهداشت و درمان، موجب شد تا متولی این بخش لب به گلایه بگشاید و از ساختار موجود انتقاد کند. وزیر بهداشت، در نشستی که با فعالان بخش‌خصوصی حوزه سلامت در اتاق بازرگانی برگزار شد، در جایگاه یک پزشک قرار گرفت و مصائب بخش درمان، تولید، آموزش، خدمات و... را بیان کرد.
 • چهار محرک تغییر فاز بورس

  هد‌‌‌‌یه لطفی
  د‌‌‌‌نیای اقتصاد‌‌‌‌: بورس تهران معاملات روز یکشنبه را با رشد‌‌‌‌ چشمگیر شاخص کل و د‌‌‌‌یگر مولفه‌های مهم از جمله ارزش معاملات و فعال‌تر شد‌‌‌‌ن معامله‌‌گران حقیقی پشت سرگذاشت. به‌طوری‌که همزمان با جهش ۶۰۱ واحد‌‌‌‌ی (معاد‌‌‌‌ل ۶۲/ ۰ د‌‌‌‌رصد‌‌‌‌ی) شاخص کل و وارد‌‌‌‌ شد‌‌‌‌ن د‌‌‌‌وباره این نماگر بار د‌‌‌‌یگر به کانال ۹۷ هزار واحد‌‌‌‌ی، ارزش معاملات خرد‌‌‌‌ سهام نسبت به روز شنبه بیش از ۳۳ د‌‌‌‌رصد‌‌‌‌ افزایش یافت.
 • دو عامل فزاینده قیمت خودرو در سال ۹۷

  دنیای اقتصاد: در شرایطی خودروسازی ایران همواره طی این سال‌ها با افزایش قیمت تمام شده محصولات مواجه بوده که به‌نظر می‌رسد با توجه به رخدادهای ارزی و تعرفه‌ای، سال آینده هزینه‌های تولید به اوج خود خواهد رسید.
 • رتبه‌بندی گذرنامه‌های جهان

  امیر شاملویی
  دنیای اقتصاد: مجمع جهانی اقتصاد در یکی از تازه‌ترین گزارش‌های خود، رتبه‌بندی گذرنامه‌های جهان را اعلام کرده است. براساس این گزارش که بر مبنای داده‌های شاخص گذرنامه هنلی ۲۰۱۸ گردآوری شده است، آلمان توانسته در صدر قدرتمندترین گذرنامه‌های جهان قرار بگیرد. این پنجمین سال متوالی است که این کشور اروپایی در صدر فهرست شاخص گذرنامه هنلی قرار می‌گیرد. رکن اصلی این شاخص تعداد سفرهای شهروندان هر کشور به تعداد بیشتری از کشورهای جهان بدون داشتن ویزا است. اطلاعات این رتبه‌بندی نیز از انجمن بین‌المللی هوایی به دست آمده که بزرگترین و جامع‌ترین پایگاه داده اطلاعات مربوط به سفر را در جهان در اختیار دارد.
 • بهترین محصولات نمایشگاه CES

  دنیای اقتصاد: این روزها شرکت‌های تکنولوژیک تمایل زیادی دارند تا برای معرفی محصولات جدید خود، منتظر برگزاری نمایشگاه‌هایی مانند کنگره جهانی موبایل یا مراسم‌های اختصاصی خود باشند و نمایشگاه CES هرسال، به نوعی بیشتر از تب و تاب سابق خود می‌افتد. اما در CES ۲۰۱۸، با وجود اینکه محصولات کمتری معرفی شد، اما شاهد تکنولوژی‌های جالب‌تری بوده‌ایم. یکی از پرسر و صداترین‌های CES، شرکت گوگل بود که در نمایشگاه امسال توانست در رقابت تنگاتنگ با الکسای آمازون، غوغا به پا کند. بسیاری از تکنولوژی‌هایی که امروزه در محصولات مختلف بازار وجود دارد، از همین غرفه‌های نمایشگاه آغاز شده‌اند. مانند اسکنرهای اثر انگشت تعبیه شده درون صفحه نمایش یا استاندارد وایرلس Qi که حالا در آخرین مدل آی‌فون دیده می‌شود. شاید فناوری‌های چندان بزرگی معرفی نشده باشند، اما حداقل می‌دانیم که بیشتر محصولات دنیای تکنولوژیک در سال ۲۰۱۸، در چه زمینه‌هایی فعالیت خواهند داشت که سایت تکنولوژی ورج (The Verge) به برخی از آنها به‌عنوان بهترین محصول هر حوزه اشاره کرده است.

بیشتر