آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۱۹۹

 • تاسف روحانی برای «تشکیلات پوسیده» اتحادیه عرب

  دنیای اقتصاد: حسن روحانی رئیس‌جمهوری روز گذشته به نشست اضطراری اتحادیه عرب و بیانیه پایانی آنها در مورد ایران واکنش نشان داد و عملکرد وزرای خارجه اتحادیه عرب را به‌خاطر اعلام مواضعشان درقبال یمن محکوم کرد. وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب روز یکشنبه (۲۸ آبان) در یک نشست اضطراری که در قاهره و به خواست عربستان سعودی برگزار شد، نسبت به آنچه دخالت‌های ایران در منطقه توصیف کردند هشدار داده و خواستار مطرح شدن پرونده ایران در شورای امنیت شدند.
 • خیز وزارت صنعت برای ادغام قطعه‌سازان

  دنیای اقتصاد: ادغام قطعه‌سازان در شرایطی تا به امروز بیشتر در قالب یک پیشنهاد مطرح بود که این بار وزارت صنعت، معدن و تجارت رسما وارد ماجرا شده و قصد دارد پس از انجام بررسی‌های لازم، طرح تجمع واحدهای قطعه‌سازی کشور را کلید بزند. آن طور که منصور معظمی، معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت چندی پیش در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی قطعات اعلام کرد، این وزارتخانه طرحی مبنی‌بر تجمیع (ادغام) قطعه‌سازان در دست دارد. بر این اساس، بناست کنسرسیومی مشترک از مسوولان وزارت صنعت، قطعه‌سازان و البته خودروسازان، طرح موردنظر را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و نتیجه را به اطلاع محمد شریعتمداری وزیر صنعت برساند.قرار است این کنسرسیوم بررسی‌های لازم درباره مزایا و معایب و چالش‌های ادغام قطعه‌سازان را مورد بررسی قرار دهد و طبعا اگر کفه ترازو به سمت مزایای این طرح سنگینی کند، به احتمال فراوان وارد فاز اجرایی خواهد شد. البته یک ابهام بزرگ در این مورد وجود دارد و آن به‌خصوصی بودن قطعه‌سازان برمی‌گردد.
 • کناره‌گیری یلن از هیات فدرال‌رزرو

  دنیای اقتصاد: جنت یلن پس از تصمیم ترامپ مبنی‌بر کنار گذاشتن وی از کرسی ریاست فدرال‌رزرو، از عضویت در هیات‌مدیره این بانک استعفا داد. استعفای یلن باعث شد بازار‌ها احتیاط بیشتری از خود به نمایش بگذارند و به انتظار سیگنال جلسه روز آینده «کمیته بازار باز» بنشینند. بازار جهانی طلا هم به نوبه خود درگیر احتیاط بازارها شد، اما افت شدید دوشنبه‌شب فلز زرد نیاز به تعدیل داشت. نیاز اونس به تعدیل، دیروز به کمک دو مولفه تسهیل شد. بازگشت تنش‌های مربوط به بحران ژئوپلیتیک کره‌شمالی مولفه اول را به‌وجود آورد. قرارگیری نام کره‌شمالی در لیست سیاه تامین‌کنندگان مالی تروریسم، بحران کره‌ را احیا کرد تا گرایش به سرمایه‌گذاری روی کالاهای امنی مانند طلا افزایش یابد. اونس فلز زرد با توجه به افزایش تقاضا‌ در بازار صبح دیروز را با شیب صعودی آغاز کرد. گزارش‌های بازار طلای فیزیکی و زینتی در چین از نظر کارشناسان مولفه دوم شکل‌دهنده روند صعودی فلز گرانبها در روز گذشته بود. سود خرده‌فروشان و عمده‌فروشان طلا در بازار‌های چینی پس از ۳ سال افزایش یافته بود و این امر از بازگشت تمایل چینی‌ها به مصرف طلا حکایت داشت. افزایش تقاضای طلا در چین، بازار آسیایی طلا را داغ کرد و موج افزایشی ثانویه را روانه بازار فلز زرد کرد.
 • نفع صادرات از بیداری ارز

  دنیای اقتصاد: بهای کالاهای صادراتی در مهرماه به رشد خود ادامه داد. آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که رشد ماهانه شاخص در مهرماه ۷/ ۴ درصد ثبت شده است. این در حالی است که در شهریور نیز شاخص رشد ماهانه ۷/ ۴ درصدی را ثبت کرده و از رشد ۶/ ۳ درصدی شهریور ماه سبقت گرفته است. در تحلیل این رشد تحرکات نرخ ارز نقش اصلی را دارد. نرخ ارز در دو ماه مورد بررسی حرکت مثبتی را پیش گرفته و همین امر، نفع صادرکنندگان را سبب شده است.
 • ساماندهی برندها به روایت آمار

  دنیای اقتصاد: بیش از یک سال از ابلاغ دستورالعمل نحوه صدور گواهی فعالیت نمایندگان و شعب برندهای پوشاک خارجی گذشت. حال آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که از زمان اجرای این دستورالعمل، ۱۲۷ درخواست برای دریافت گواهی فعالیت نمایندگی پوشاک در کشور ثبت شده است که از میان درخواست‌های ثبت شده تاکنون ۱۷ برند خارجی مطرح دنیا موفق به اخذ گواهی فعالیت در کشور شده‌اند و ۱۴ متقاضی نیز در حال تکمیل مدارک خود هستند.
 • دو جایگزین کارت‌های اعتباری برای گردشگران

  نوید شکراللهی
  دنیای اقتصاد : کارشناسان اتفاق نظر دارند که یکی از مشکلات عمده‌ای که گریبان گردشگری ورودی کشور را گرفته، زیرساخت‌های مالی نامناسب و غیرقابل استفاده بودن کارت‌های اعتباری بین‌المللی همچون «مسترکارت» در ایران است که موجب بروز دردسر و مشکلاتی در سفر گردشگران خارجی به کشور می‌شود. عموم این گردشگران عادت دارند که مبادلات مالی و خرید‌هایشان را در کشور خود یا در سفر به سایر کشورها از طریق این کارت‌های اعتباری انجام دهند و حتی‌الامکان از حمل پول نقد، حتی در مناسبات روزمره نیز اجتناب می‌کنند؛ حال آنکه به‌دلیل برخی مشکلات سیاسی در سطح بین‌الملل که به‌تبع آن محدودیت‌هایی در زمینه مبادلات مالی و بین بانکی برای ایران وضع شده، گردشگرانی که به ایران سفر می‌کنند امکان استفاده از کارت‌های اعتباری خود را ندارند.
 • شارژ بازار کتاب در پاییز

  دنیای اقتصاد: امسال دور جدید طرح پاییزه فروش کتاب و چهارمین دوره کتابگردی همزمان با هم برگزار می‌شود. این دو اتفاق فردا همزمان در سراسر کشور با حضور کتاب‌دوستان در کتابفروشی‌ها شکل می‌گیرند. طرح پاییزه تنها در کتابفروشی‌های ثبت‌نام شده و طرح یک روزه کتابگردی در همه کتابفروشی‌ها با تاکید بر کتابفروشی‌های کوچک و کمتر شناخته شده اجرایی خواهد شد.‌ تجربه چند سال اخیر نشان داده که تلاقی این دو رویداد در فروش کتاب‌ها، تاثیر مضاعفی دارد. طرح پاییزه کتاب در سال گذشته بیشترین رکورد فروش را در میان دیگر طرح‌های فصلی داشته و به نظر می‌رسد این تفاوت فروش به‌دلیل همزمان شدن این طرح با روز کتابگردی باشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر