آرشیو روزنامه شماره ۴۱۶۴ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۱۶۴

 • تجارت ایران و ترکیه با «لیر» و «ریال»

  در ادامه روند رو به رشد همکاری بانکی ایران و ترکیه، روز گذشته، بانک مرکزی از دو رویداد مهم، در روابط بانکی این دو کشور خبر داد. خبر نخست درباره پیش‌نویس تفاهم پیمان پولی دوجانبه ایران و ترکیه است.
 • نقش «۱/ ۳ میلیارد روستانشین» در اقتصاد جهان

  دنیای اقتصاد- نیما صبوری: «سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو)» جدیدترین گزارش خود را تحت عنوان «وضعیت غذا و کشاورزی ۲۰۱۷» منتشر کرد. به گزارش این نهاد، از دهه ۱۹۹۰ میلادی فرآیندهای اقتصادی در کشورهای در حال توسعه، تعداد افرادی را که بالاتر از خط فقر متوسط زندگی می‌کردند را بیش از ۶/ ۱ میلیارد نفر افزایش داده است.
 • فروکش هیجان ترامپی در بورس؟

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: بورس تهران که در دو روز ابتدای هفته جاری به ‌دنبال برخی نگرانی‌ها از آینده برجام، افت قابل توجه ۸۶۵ واحدی را تجربه کرده بود، روز گذشته وضعیت متعادلی پیدا کرد و با رشد حدود ۴۷ واحدی همراه شد. با این وجود دیروز شاهد افت ارزش معاملات نسبت به روز یکشنبه بودیم.
 • ۳ گلوگاه «بسته» رونق صادرات

  دنیای اقتصاد: فعالان بخش‌خصوصی در نشستی با حضور متولیان تجارت خارجی کشور گلوگاه‌های بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی را شناسایی کردند. نرخ بالای سود تسهیلات ارزی، حذف کارت بازرگانی حقیقی و تعیین تنها ۳ بانک برای سپرده‌گذاری انتقادهای فعالان بخش‌خصوصی از این بسته بود. البته گلایه‌هایی نیز از سوی فعالان اقتصادی مطرح شد که حاکی از مشورت نکردن با بخش‌خصوصی برای تدوین بسته، نادیده گرفتن پتانسیل‌های لجستیک و حمل‌ونقل کشور و ضعف در فرماندهی واحد برای توسعه تجارت و به‌خصوص صادرات غیرنفتی بود.
 • مدل‌های ترویج کتابخوانی در دنیا

  دنیای اقتصاد: حکایت تشویق به کتابخوانی در کشور ما بی‌شباهت به تجربه ریشه‌کنی بی‌سوادی در اواخر دهه‌های ۵۰ و ۶۰ نیست.
 • آی‌فون به روایت میکل‌آنژ اپل

  ندا لهردی: جاناتان آیو یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین چهره‌های شرکت اپل است که مسوولیت بزرگ طراحی محصولات این شرکت را به عهده دارد و ظاهرا آنقدر هم موفق بوده که علاوه بر نظر کاربران، نظر کارشناسان و منتقدان را هم جلب کرده است. هر چند او چندان تمایلی به مصاحبه یا حضور در برنامه‌های عمومی ندارد، اما روز جمعه گذشته در کنفرانسی به نام TechFest که از سوی مجله نیویورکر برگزار شده بود شرکت کرد. بعضی‌ها معتقدند که جانی آیو در سال‌های اخیر کارنامه چندان درخشانی نداشته، با این وجود اما او همچنان شخص بسیار مهم و تاثیرگذاری در اپل به حساب می‌آید. او در گذشته رهبر تیم طراحی این شرکت بوده که وظیفه طراحی ظاهری و مناسب همه محصولات مهم اپل شامل آی‌فون و آی‌پد را به عهده داشته‌ است. در نهایت او روز جمعه در کنفرانس مجله نیویورکر درباره آی‌فون، طراحی محصولات اپل و استیو جابز صحبت کرد که احتمالا برای بسیاری از ما جالب خواهد بود.
 • اعتماد از دست رفته

  دنیای اقتصاد: در وانفسای کور بودن منابع درآمدی باشگاهای بزرگ ایران، پرسپولیس و استقلال سراغ روشی ابتکاری برای کمک گرفتن از هوادارانشان و مرتفع کردن مشکلات مالی رفتند. سامانه‌ای هواداری که هوادارانشان با عضویت در آن و پرداخت حق عضویت می‌توانستند کمک حال باشگاه باشند. اتفاقا در سال اول این روش جواب داد و با وجود اینکه تبلیغ آن در تلویزیون هزینه زیادی روی دست اسپانسر باشگاه‌ها گذاشت اما میزان استقبال به حدی بود که باشگاه پای آن بماند.

بیشتر