شماره روزنامه ۴۴۳۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۴۳۲

 • اکران طرح اروپا برای دور زدن تحریم‌ها

  دنیای اقتصاد: اتحادیه اروپا در فکر ایجاد «سازوکاری ویژه» برای پرداخت‌های مربوط به صادارت و واردات ایران در مقابله با تحریم‌های آمریکا است. مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از نشست ۱+۴ در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل و در بیانیه مشترک با ظریف در جمع خبرنگاران گفت که ۱+۴ از پیشنهادهای عملی برای حفظ و توسعه کانال‌های پرداخت به ایران حمایت کردند.
 • صعود دسته‌جمعی بازار سهام

  فاطمه اسماعیلی
  دنیای اقتصاد: تداوم رکوردشکنی شاخص بورس طی معاملات روز گذشت، سقفی جدید در کارنامه این نماگر ثبت کرد. به این ترتیب دیروز به دنبال رشد ۵۹۹۴ واحدی شاخص سهام (معادل بیش از ۵/ ۳ درصد)، این نماگر در میانه کانال ۱۷۴ هزار واحدی قرار گرفت. این چهارمین رشد متوالی شاخص سهام به شمار می‌رود. در این مدت (از ابتدای هفته تا‌کنون)، نماگر بورس تهران با جهش ۱۱ درصدی، موفق به عبور از ۱۷ کانال شد. در این میان، ورود بی‌وقفه نقدینگی‌ تازه، ضمن رکوردشکنی تاریخی ارزش معاملات خرد سهام، بیش از ۵۰ درصد نمادهای بورسی را با صف‌های خرید پرحجم همراه کرد. در مجموع به نظر می‌رسد در شرایط کنونی ورود نقدینگی تازه، رونمایی از عملکرد شهریور شرکت‌های سهامی و سیگنال‌های مساعد سیاسی از سمت کشورهای اروپایی و تصویب لوایح مرتبط با FATF در مجلس، چهارمین جهش متوالی شاخص را طی این هفته رقم زده است.
 • میانبرهای تجارت در پساخروج

  دنیای اقتصاد: رایزنی روسای بخش‌خصوصی ایران و عراق حاکی از آن است که فعالان اقتصادی همسایه غربی قبول کرده‌اند در دوره تحریم کنار ایران باشند و حتی وعده داده‌اند با توجه به محدودیت‌های بانکی که در دوره تحریم برای ایران ایجاد خواهد شد، بانک‌های عراقی با بانک‌های خصوصی ایران تاسیس یک بانک مشترک را در دستور کار قرار دهند.
 • دو سکانس از آینده نفت

  دنیای اقتصاد: قیمت جهانی نفت هر روز رکوردهای تازه‌ای را در مسیر صعودی می‌شکند. همین رکوردشکنی‌ها نیز باعث شده است تا شرکت‌ها و سازمان های بزرگ بین‌المللی نفتی، یک‌صدا نسبت به اثرات مخرب تحریم‌‌های نفتی آمریکا علیه ایران بر بازار هشدار دهند. کمبود عرضه نفت خام و جهش قیمت‌ها در نتیجه کاهش صادرات نفت خام ایران، مهم‌ترین اثری است که بازار نفت تا پایان سال می‌تواند با آن مواجه شود. با این حال کارشناسان نسبت به وقوع «شوک تقاضا در بازار نفت» نیز هشدار می‌دهند. این شوک می‌تواند در سال ۲۰۱۹ و با مشخص شدن اثرات جنگ تجاری آمریکا و چین بر رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه و در شرایطی مشخص شود که احتمالا تولید روزانه نفت خام اوپک و آمریکا با افزایش همراه شده است.
 • مسیر پیش روی طرح ساماندهی بازار خودرو

  دنیای اقتصاد: طرح ساماندهی بازار خودرو زمانی تهیه شد که ثبت سفارش از سوی وزارت صنعت به بهانه بازنگری در مقررات و دستورالعمل‌های مربوط به واردات متوقف شد. بر این اساس، شکایت برخی از واردکنندگان به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس سبب شد تعدادی از نمایندگان طرح مذکور را کلید بزنند.
 • پکن با واشنگتن مذاکره نمی‌کند

  دنیای اقتصاد: نماینده تجاری چین می‌گوید مذاکرات با واشنگتن «درحالی‌که ایالات‌متحده چاقویی را روی گردن پکن از طریق تحمیل افزایش تعرفه‌ها نگه داشته است» غیرممکن است. «وانگ شوون»، معاون وزیر بازرگانی چین و مذاکره‌کننده تجاری این کشور، رئیس‌جمهوری آمریکا را به قلدری علیه دیگر کشورها و اختلال در اقتصاد جهانی متهم کرد.
 • اینترنت دو نیم می‌شود

  ندا لهردی
  جنگ قدرت در دنیا حالا دیگر تنها به سیاست، اقتصاد و صنعت محدود نیست. این روزها گسترش تکنولوژی‌های ارتباطی، نیاز به اینترنت را در زمینه‌های مختلف بیشتر و بیشتر می‌کند. با این اوصاف است که انتظار می‌رود اینترنت عرصه بعدی زورآزمایی رقابتی کشورهای مهم جهان با یکدیگر باشد. «اریک اشمیت» مدیرعامل سابق شرکت گوگل و یکی از تاثیرگذارترین افراد در دنیای تکنولوژی، به تازگی در یک رویداد خصوصی به این موضوع اشاره کرده است. او انتظار دارد تا یک دهه آینده اینترنت به دو شاخه چینی و آمریکایی تقسیم شود. اشمیت در رویدادی خصوصی که توسط شرکت سرمایه‌گذاری(Village Global VC) در نیویورک برگزار شد، درباره این پیش‌بینی‌ها صحبت کرد. این شرکت بعضی از قدرتمندترین افراد حوزه تکنولوژی مانند اریک اشمیت، جف بزوس، بیل گیتس و دیان گرین را به‌عنوان شرکای محدود در اختیار دارد تا به کمک آنها در مراحل اولیه سرمایه‌گذاری‌های حوزه تکنولوژی شرکت کند.

بیشتر