آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۳۳۷

 • پشت صحنه تغییر ریل اوپک

  دنیای اقتصاد: عربستان سعودی و روسیه برای نخستین بار بعد از اجرای طرح کاهش تولید از ژانویه ۲۰۱۷، درباره«کاهش محدودیت تولید» گفت‌وگو کردند. به گزارش رویترز، این دو تولیدکننده بزرگ نفت خام روز گذشته و در حاشیه مجمع اقتصادی سن‌پترزبورگ، پیرامون ایده «افزایش حدودا یک میلیون بشکه‌ای عرضه نفت خام به بازار» به منظور جلوگیری از رشد بیش از اندازه قیمت‌ها به مذاکره نشستند. با عملیاتی شدن این میزان افزایش عرضه، این نخستین بار پس از گذشت بیش از ۱۷ ماه خواهد بود که اوپک به افزایش عرضه دست می‌زند تا سطح پایبندی خود به کاهش تولید را از ۱۵۲ درصد در ماه آوریل، به ۱۰۰ درصد برساند.
 • درخشش صادرات با پژواک ارزی

  دنیای اقتصاد: بررسی‌ها نشان می‌دهد رشد شاخص صادراتی در بازه زمانی ماهانه و نقطه‌به‌نقطه به واسطه افزایش نرخ ارز، در بیشترین مقدار طی حدود نیم دهه‌اخیر است.
 • نیمه پنهان معافیت بیمه از مالیات

  لیلا اکبرپور
  دنیای اقتصاد: طبق گفته رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، بررسی‌های لایحه اصلاح قانون مالیات ارزش افزوده روزهای پایانی خود را دراین کمیسیون طی می‌کند و سپس به صحن علنی می‌رود. یکی از موارد اصلاحی که از ابتدای تصویب و ابلاغ این قانون مورد نقد قرار گرفت «پرداخت مالیات از سوی مشتریان بیمه‌های بازرگانی» بود. دراین قانون بیمه‌گذاران نیز مانند سایر مصرف‌کنندگان به پرداخت مالیات ارزش افزوده ملزم شدند.
 • بانک‌هاى موفق‌ در سرمایه‌گذاری

  فارس: موضوع بنگاه‌داری بانک‌ها همواره به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین عوامل عدم‌تخصیص بهینه منابع در اقتصاد کشور ازسوی منتقدان نظام بانکی و گروهی از اقتصاددان‌ها مطرح می‌شود. ارائه لایحه و تصویب قانون «رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور» به‌خوبی درجه اهمیت این موضوع را از دیدگاه سیاست‌گذاران کشور نشان می‌دهد. به‌صورت عام، به مشارکت بانک‌ها در پروژه‌ها و سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها و عدم‌پرداختن به وظایف واسطه‌گری عنوان بنگاهداری اطلاق شده است.
 • تب‌و‌تاب نقدینگی در بورس تهران

  سلیمان کرمی
  دنیای اقتصاد: روند صعودی شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته نیز ادامه‌ پیدا کرد. در پایان هفته گذشته دماسنج بازار سهام برای سیزدهمین روز متوالی رشد کرد. تب و تاب نقدینگی روز به روز در بازار سهام بیشتر می‌شود. به تدریج معامله‌گران از لاک احتیاط خارج شده و با سیگنال جذابیت سهام و انتظارات آتی نسبت به اقتصاد کشور و اثرات آن در بازار سهام در سمت خرید فعال شده‌اند. پتانسیل‌هایی که تا قبل از آن فعالان بازار از توجه به آن غافل بودند در شرایط کنونی و با نمود واقعی آن در عملکرد شرکت‌ها در حال خودنمایی هستند. بر این اساس رویه جذابیت بازار سهام بار دیگر می‌تواند مشابه سال گذشته و حتی با قدرت بیشتری دنبال شود.
 • معافیت جدید مالیاتی تولید

  دنیای اقتصاد: بنگاه‌های تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری از پرداخت ۴درصد مالیات علی‌الحساب واردات قطعی معاف شدند. بر اساس بخشنامه‌ای که از سوی دفتر واردات گمرک ایران به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شده؛ واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری و ماشین‌آلات خط تولید واحدهای تولیدی دارای جواز تأسیس از پرداخت ۴درصد مالیات علی الحساب واردات قطعی معاف شدند تا به این طریق هزینه‌های تامین مواد اولیه بنگاه‌های تولیدی در کشور کاهش یابد.
 • خبر خداحافظی

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که فقط سه هفته دیگر به اولین بازی ایران در جام‌جهانی باقی مانده، شوک بزرگ به پیکر فوتبال ملی کشور را کارلوس کی‌روش وارد کرد. مربی پرتغالی که این روزها غیرقابل پیش‌بینی‌تر از هر زمان دیگری به نظر می‌رسد، این بار در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز رسما خبر پایان حضورش روی نیمکت تیم‌ملی را اعلام کرده و شایعاتی را که از مدت‌ها قبل در مورد کشمکش او با فدراسیون فوتبال در جریان بود مورد تایید قرار داده است.

بیشتر