شماره روزنامه ۵۵۲۵
|
آرشیو روزنامه شماره ۵۵۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۵۵۲۵

 • گاز زمستانی از نگاه غول روسی

  دنیای اقتصاد: غول گازی دولتی گازپروم روسیه به اروپا هشدار داده با ادامه وضعیت کنونی، بهای گاز طبیعی در زمستان برای اروپایی‌ها تا ۶۰درصد افزایش خواهد یافت. این اظهارات گازپروم همزمان با انتشار داده‌های صادراتی این شرکت بوده که نشان از کاهش شدید عرضه روسیه به اروپا دارد. همچنین تابستان بسیار گرم و پایین آمدن سطح آب رودخانه راین در قلب اروپا، باعث شده تولیدکنندگان برق اروپایی نیاز بیشتری به گاز روسیه پیدا کنند. مجموع این نگرانی‌ها باعث شده بهای گاز طبیعی در اروپا باز هم افزایش یابد و اوج‌های کوتاه‌مدت جدیدی را به ثبت رساند. همچنین اروپایی‌ها به‌سرعت در حال تلاش برای پر کردن ذخایر گازی خود هستند و تا حدی در این امر نیز موفق بوده‌اند. کشورهای قاره سبز چشم امیدی به افزایش عرضه گاز از سوی نروژ نیز دارند، اما این عوامل چندان نخواهند توانست از بحران گازی زمستانی در اروپا - به‌خصوص در صورت قطع صادرات روسیه - جلوگیری کنند.
 • ۳ چالش تولید در بهار ۱۴۰۱

  دنیای‌اقتصاد: شاخص ملی محیط کسب‌وکار به کمترین سطح خود در ۱۱فصل اخیر رسید. پیش از این در فصل دوم ۱۳۹۷ بود که نمره ۰۷/ ۶ برای شاخص ملی محیط کسب‌وکار اعلام شده بود؛ این یعنی از تابستان ۱۳۹۷ تا بهار ۱۴۰۱، فضای کسب‌وکار چرخش کامل را تجربه کرده و مجموع سیاست‌‌ها و اقدامات در دولت‌های مختلف، بی‌هیچ فایده خاصی، در تسهیل تولید تغییری ایجاد نکرده است تا فضای کسب‌وکار همچنان نامساعد بماند. فضای نامساعد کسب‌وکار، ظرفیت تولید صنایع را کاهش داد. هرچه میزان ظرفیت تولید واقعی صنایع کشور بالاتر رود، تولید به نقطه بهینه و مناسب خود نزدیک می‌شود و وضعیت بهره‌‌وری و رقابت‌‌پذیری صنایع کشور ارتقا پیدا می‌کند.
 • بورس نیازمند قوانین بهتر است

  دنیای‌اقتصاد - سارا محسنی: ۱۷ سال‌از تصویب قانون بازار اوراق‌بهادار جمهوری‌اسلامی ایران می‌گذرد؛ قانونی که به‌دنبال گسترده‌‌‌‌‌‌تر شدن بازار سرمایه و نیاز این بازار به سازوکارهای حقوقی و قانونی تصویب شد و نقشی حیاتی در بهبود وضعیت بورس ایفا کرد، اما این قانون هم از خلأها و ایرادات مصون نماند و با پوست‌‌‌‌‌‌اندازی بازار سهام طی سال‌های اخیر، نواقص و عدم‌تناسب مواد خود با نیازهای بازار سرمایه را به مرور نشان داد؛ درواقع قانونی که بخشی از نیازهای فعالان بازار سرمایه را برطرف کرد، پس از مدتی خود تبدیل به یکی از موانع عدم‌توسعه بازار سهام شد. حال، چند ماهی هست که اصلاح این قانون که طی ۱۷‌سال ‌دست و پا شکسته به کمک بورس آمده بود، مورد‌توجه قرار گرفته است تا بتواند خود را با بازار سرمایه کنونی وفق دهد و به‌صورت منسجم و اصولی، منجر به افزایش سهم این بازار از اقتصاد کشور شود. برای مثال قوانین جدید حتما باید به شکلی باشد که به توسعه بازارهای مشتقه و بدهی کمک کند. اما مهم‌ترین ایرادات این قانون چه بود و چرا باید اصلاح می‌‌‌‌‌‌شد؟
 • مهار معاملات مسکن در انگلیس

  دنياي‌اقتصاد-گروه اقتصاد بين‌الملل: میلیون‌ها نفر از مردمی که با افزایش هزینه‌های زندگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، احتمالا در ماه‌های آینده با مشکلات مالی فزاینده‌ای مواجه خواهند شد؛ چراکه افزایش تورم در انگلستان منجر به افزایش هزینه‌ها برای افرادی می‌شود که با نرخ ثابت و متغیر وام مسکن دریافت کرده‌اند.
 • فهرست ۵۰۰ هنرمند پرفروش جهان

  دنیای اقتصاد: موسسه معروف آرت‌پرایس به عنوان یکی از مراکز مهم تحلیل بازار هنر، فهرستی از ۵۰۰ هنرمند پرفروش در بازارهای مختلف هنرهای تجسمی را منتشر کرد. در این فهرست که با همکاری موسسه «آرترون» - پلتفرم تحلیل داده‌های بازار- منتشر شده، پابلو پیکاسو صدرنشین هنرمندان برتر است. نکته جالب هم اینکه آیدین آغداشلو، نقاش ایرانی نیز در این فهرست در رده ۴۸۳ قرار گرفته است.
 • شکستن کشتی برای ساختن قایق خود

  محمود مزینانی mzfttd@gmail.com
  چه اتفاقی رخ می‌دهد که بعضا افراد و واحدهای فرعی، اقدام به شکستن کشتی برای ساختن قایق خود و عبور از گرداب می‌کنند؟ چرا بین سازمان و کارکنان، گسست در درک موفقیت بروز می‌کند؟ چرا تعارض‌(حتی تضاد) بین واحدها بر سر موفقیت شکل می‌گیرد؟ چرا سازمان‌ها با وجود گردآوری ملزومات رشد و توسعه، در کسب موفقیت با دشواری مواجه می‌شوند؟ چرا آنها در جهت واحد حرکت نمی‌کنند؟ به چه دلیل واحدها هدف‌های مختلفی را دنبال می‌کنند؟ مفهوم «موفقیت یکپارچه: Critical Success» چرا در برخی سازمان‌ها شکل نمی‌گیرد؟ و چرا در برخی سازمان‌ها بروز نمی‌کند؟
 • راه ناهموار رشد توسعه‌دهندگان ایرانی

  دنياي اقتصاد: توسعه‌دهندگان ایرانی برای ارائه اپلیکیشن‌های‌شان پستی و بلندی‌های زیادی را پشت سر می‌گذارند. آنها برای حضور اپلیکیشن‌های‌شان روی اپ‌استورهای خارجی، اغلب با سد بزرگ تحریم مواجه می‌شوند و از طرف دیگر برای حضور در اپ‌استورهای داخلی هم باید چالش‌هایی به شکل صرفه اقتصادی را پشت سر بگذارند. در آخرین اتفاق، اپلیکیشن‌های شیپور، شیپور پلاس و آلونک به تازگی از روی فروشگاه اپلیکیشن‌های گوگل یعنی گوگل‌پلی حذف شده‌اند؛ موضوعی که اگرچه جدید نیست اما تکرار آن طبیعتا به ضرر توسعه‌دهندگان ایرانی است. در حقیقت حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از استورهای خارجی در ادامه تحریم‌های مالی مربوط به سیستم‌های پرداخت اتفاق می‌افتد و اغلب دامن اپلیکیشن‌هایی را می‌گیرد که مبتنی بر پرداخت درون‌برنامه‌ای هستند، ولی امکان پرداخت کمیسیون مربوط به آن را به استور خارجی ندارند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر
مدیران خودرو