آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۳۳۴

 • ائتلاف فراکسیونی؟

  دنیای اقتصاد: کمتر از یک هفته به برگزاری انتخابات هیات رئیسه سومین سال مجلس دهم باقی مانده و فعالیت‌های فراکسیونی برای اعلام نامزدهای مورد حمایت سه فراکسیون بزرگ مجلس شورای اسلامی آغاز شده است. از جلسات فراکسیون امید و مستقلین ولایی، یعنی فراکسیون اصلاح‌طلبان و فراکسیون اصولگرایان معتدل که طیف نزدیک به علی لاریجانی در مجلس دهم شناخته می‌شوند، اینچنین خبر می‌رسد که تغییرات جدی در سه جایگاه اصلی هیات رئیسه مجلس مورد نظر نیست.
 • بازار جدید کالای ایرانی

  دنیای اقتصاد: همزمان با عقد قرارداد موقت میان ایران با کشور‌های اوراسیا، کشورمان ۲۴۶ قلم کالا شامل ۷۶ قلم حوزه کشاورزی و ۱۷۲ کالا در حوزه صنعت برای قرار گرفتن در لیست تعرفه ترجیحی به اوراسیا معرفی کرد و طرف مقابل بلوک اقتصادی اوراسیا نیز ۱۷۵ قلم کالا شامل ۵۳ کالای کشاورزی و ۱۲ قلم صنعتی را در لیست کالاهای تعرفه ترجیحی گنجاند تا به این طریق شاهد آغاز رقابت تجارتی در اوراسیا باشیم.
 • رشد دلار با تعلیق جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: شاخص دلار آمریکا روند صعودی هفته‌های گذشته خود را در اولین روز هفته بازارهای جهانی با صعود به رکورد جدیدی از سر گرفت. شاخص دلار برای نخستین مرتبه در سال جاری میلادی از مرز ۹۴ واحدی عبور کرد و طلای جهانی را به قیمت ۱۲۸۲ دلاری عقب راند. مهم‌ترین عاملی که به تقویت ارزش دلار در بازار جهانی منجر شد، اعلام نتیجه مثبت مذاکرات تجاری میان آمریکا و چین بود. براساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، چین واردات سالانه ۲۰۰ میلیارد دلاری از ایالات متحده را پذیرفت. سیگنال پایان جنگ تجاری محتمل میان این دو کشور به سود شاخص دلار تمام شد؛ چرا که این توافق تجاری در نهایت به کاهش کسری تراز تجاری سنگین آمریکا منجر می‌شود. از آنجا که کسری تراز تجاری ایالات‌متحده، یکی از نگرانی‌های اصلی اقتصاددانان محسوب می‌شد، افزایش صادرات آمریکا به بزرگ‌ترین بازار مصرف‌کنندگان دنیا، چشم‌انداز اقتصادی این کشور را تقویت کرده و شاخص دلار نیز به تبعیت از این رویکرد تقویت شد.
 • نگرانی رونق‌زا در بازار ساختمانی

  دنیای اقتصاد: نمای عینی بازار ساخت‌وساز شهر تهران از بروز نوعی «نگرانی رونق‌زا» در میان دو بازیگر اصلی حوزه ساخت مسکن خبر می‌دهد. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» از وضعیت بازار مشارکت در ساخت مسکن که بخش قابل‌توجهی از عرضه واحدهای مسکونی نوساز به واسطه این روش پرکاربرد ساختمانی انجام می‌شود، نشان می‌دهد در شرایط فعلی وجود نوعی نگرانی مشترک اما از دو جنس متفاوت، در میان «مالکان املاک کلنگی» و «سازندگان مسکن» موجب افزایش تمایل برای ساخت مشارکتی مسکن شده است.
 • محرک‌های درونی افزایش قیمت خودرو

  دنیای‌اقتصاد: افزایش قیمت خودروهای داخلی این روزها باز هم به سوژه‌ای داغ تبدیل شده و با وجود انتقادهایی که بابت این اتفاق به خودروسازان می‌شود، مدیران صنعت خودرو با دفاع از تصمیمات قیمتی خود، عوامل بیرونی از جمله تورم و نرخ ارز را دلیل بالا رفتن هزینه‌های تولید می‌دانند.این در شرایطی است که اگرچه نمی‌توان نقش این عوامل را در افزایش هزینه تولید خودروها انکار کرد، با این حال ضعف مدیریتی خودروسازان در کنترل عوامل داخلی به‌خصوص در حوزه بهره‌وری و سرمایه‌گذاری و همچنین منابع مالی نیز قابل‌چشم‌پوشی نیست.
 • تداوم رکورد شکنی در بازار سینمای جهان

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که فروش این روزهای فیلم‌های روی پرده در ایران از رمق افتاده و فروش سینماها در اردیبهشت ماه امسال تنها ۱۷ میلیارد تومان بوده است؛ یعنی حدودا ۳۰ درصد کمتر از ۲۶ میلیارد تومان فروش در اردیبهشت پارسال، رکوردهای فروش در سینماهای جهان روز به روز در حال جابه‌جا شدن است. هفته گذشته فیلم سینمایی «انتقام‌جویان؛ جنگ ابدیت» توانست رکورد پنجمین فیلم پرفروش را در جهان بشکند و این هفته با افزایش میزان فروشش و با شکست فیلم «دنیای ژوراسیک» در رده چهارم ایستاد. دنیای ژوراسیک با یک میلیارد و ۶۷۰ میلیون دلار فروش سال‌ها در رده سوم فیلم‌های پرفروش تاریخ بود. اما حالا و از دیروز فیلم انتقام‌جویان با دویست میلیون دلار اختلاف جای دنیای ژوراسیک را گرفته است.
 • محاکمه در فرودگاه

  رسول بهروش
  دنیای اقتصاد: از زمان اعلام فهرست ۲۴نفره تیم‌ملی کشورمان برای حضور در اردوی ترکیه، شوکی بزرگ فضای فوتبال ایران را متاثر کرد. اگرچه انتخاب بازیکن کاملا در حوزه اختیارات سرمربی است و اگرچه اعلام چنین لیست‌هایی در همه جای دنیا بحث و جدل‌هایی به همراه می‌آورد، اما ماجرای لیست اخیر کاملا فرق داشت؛ چه اینکه کی‌روش با خط زدن جلال حسینی و وریا غفوری، دو تن از آماده‌ترین بازیکنان حال حاضر ایران و امیدهای اصلی تیم‌ملی کشورمان در خط دفاعی را از سفر به روسیه محروم کرد. طی ۲۴ساعت بعد از اعلام این لیست، تحلیل‌های زیادی در مورد آن مطرح شد، اما همه بی‌تاب شنیدن توضیحات کارلوس کی‌روش بودند. سرمربی تیم‌ملی نهایتا ساعتی پیش از پرواز کاروان تیم‌ملی به سمت استانبول برای آغاز اردوی ترکیه، به انتظارها پایان داد و در مصاحبه‌ای بلند در مورد تصمیمات بحث‌برانگیزش سخن گفت. اگرچه این مصاحبه روی خروجی خبرگزاری فارس رفته، اما کاملا مشخص است که مربی پرتغالی به میل و اراده خودش تصمیم گرفته با یک رسانه سخن بگوید و حرف‌هایی که در دل داشته را برای عموم به زبان بیاورد. این شاید مهم‌ترین مصاحبه کی‌روش از زمان حضورش در ایران بوده باشد؛ مصاحبه‌ای که بخش‌های زیادی از آن کاملا قابل بحث به‌نظر می‌رسد. نقل و نقد بخشی از مهم‌ترین اظهارات کی‌روش را بخوانید.

بیشتر