آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۶۵۸

 • موضع نخست‌وزیر آتی بریتانیا در قبال ایران

  دنیای اقتصاد: دو نامزد نهایی برای تصدی کرسی نخست‌وزیری مشخص شده‌اند. بوریس جانسون، وزیرخارجه پیشین و جرمی هانت وزیرخارجه کنونی بریتانیا با رای اعضای حزب محافظه‌کار به دور پایانی این رقابت رسیده‌اند. در مناظره‌هایی که در شب‌های اخیر میان جانسون و هانت برگزار شد، موضوع ایران زمان عمده‌ای از طرح برنامه‌های دو طرف در حوزه سیاست‌خارجی بریتانیا را به خود اختصاص داد و دو طرف در سخنان خود بارها بر لزوم تداوم اجرای برجام تاکید کردند.
 • اطلاعات تازه از پرونده محمدعلی نجفی

  دنیای اقتصاد: دومین جلسه دادگاه محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران روز گذشته به‌صورت علنی و به ریاست قاضی محمدی‌کشکولی رئیس شعبه نهم دادگاه کیفری یک تهران برگزار شد. در این جلسه علاوه‌بر نجفی و وکلای مدافع او، وکلای اولیای دم و همچنین جهانشاه صفری پدر مهیار صفری و مهیار صفری فرزند میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی که روز هفتم خرداد سال‌جاری با شلیک گلوله ازسوی شهردار پیشین تهران به قتل رسید و مسعود استاد برادر مقتول حضور داشتند.
 • چانه‌زنی پشت ژست ملی‌گرایانه

  دنیای اقتصاد: پرزیدنت رجب طیب اردوغان هر ساله سالگرد کودتای ناکام علیه خود را با یک تعطیلی ملی همراه ساخته است. او این حادثه مهم را تبدیل به جشن ملی‌گرایی ترکی کرده است. این هفته سومین سالگرد این کودتای نافرجام است. اما امسال یک اتفاق دیگر هم افتاده است که باز به نفع اردوغان و غرور ملی‌ای که وی به آن دامن می‌زند تمام شده است: خرید و مستقر کردن سیستم‌های اس۴۰۰ روسی که به تازگی چند محموله از آن وارد ترکیه شده است.
 • تغییر مسیر ناگهانی بازار سهام

  شروین شهریاری
  دنیای اقتصاد: بازار سهام پس از ثبت رالی پرشتاب ۴۲ درصدی و ثبت قله ۲۵۳ هزار واحدی در روز یکشنبه هفته جاری، از روز بعد وارد مسیر متفاوتی شد و نشانه‌هایی از غلبه عرضه و کاهش قیمت‌ها را به نمایش گذاشت. محرک اصلی این روند تقویت ناگهانی و قابل توجه ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی بود. به این ترتیب، پس از یک دوره طی مسیر متفاوت از نرخ ارز به ویژه در دو ماه گذشته، روند حرکتی بورس در هفته جاری بار دیگر به سمت همگرایی با متغیرهای اقتصادی محیطی حرکت کرده است.
 • آغاز طرح تابستانه کتاب

  دنیای اقتصاد: طرح «تابستانه کتاب ۹۸» از امروز ۲۷ تیرماه در کتاب‌فروشی‌های عضو طرح، در تهران آغاز می‌شود و به مدت ۸ روز هم ادامه می‌یابد؛ طرحی که از دو روز پیش در شهرستان‌ها شروع شده و تجربه نشان داده علاقه‌مندان کتاب به آن روی خوش نشان می‌دهند.
 • ارز، بازار خودرو را از سکه انداخت

  دنیای اقتصاد: با تداوم نزولی شدن نرخ ارز، منحنی قیمت در بازار خودرو نیز به روند کاهشی خود ادامه داد و این در حالی است که ظاهرا هنوز هم مشتریان تمایلی به خرید خودرو از خود نشان نمی‌دهند.
 • نفس در سینه آبی‌ها حبس شد

  دنیای اقتصاد: دیروز روز بسیار عجیبی برای استقلالی‌ها بود و آنها بخشی از پراضطراب‌ترین ساعات‌شان در طول چند ماه اخیر را پشت سر گذاشتند. از مدت‌ها پیش مساله محرومیت احتمالی استقلال در صورت عدم پرداخت طلب پروپئیچ، بازیکن سابق این تیم مطرح بود و مدیران باشگاه هم هر روز وعده می‌دادند که این موضوع به زودی حل خواهد شد. پروپئیچ که یکی از اعضای سیاهه طولانی خارجی‌های ناکام در فوتبال ایران به شمار می‌آید، طلبی از استقلال داشت که با ۳۰ هزار دلار رفع و رجوع می‌شد، اما تعلل مدیران باشگاه در ادوار مختلف نهایتا میزان اصل و فرع این طلب را به ۴۳۰ هزار دلار رساند و بعد از کشمکش‌های فراوان دادگاه بین‌المللی ورزش ضرب‌الاجلی را برای استقلال تعیین کرد تا این مبلغ را بپردازد. این مهلت ۶۰ روزه، دو روز پیش به پایان رسید، اما مدیران استقلال به طرز مشکوکی در رسانه‌ها غیبت داشتند و نتیجه نهایی پرونده را به مردم اطلاع ندادند. همین مساله باعث گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد پرداخت نشدن طلب پروپئیچ شد، اما بعدتر امیرحسین فتحی و همکارانش مدعی شدند با فیفا رایزنی کرده‌اند که طلب پروپئیچ را از محل پاداش حضور بازیکنان این تیم در جام‌جهانی بپردازند؛ پولی که به خاطر مشکلات بانکی و تحریم‌ها فعلا قابل انتقال به ایران نیست و می‌توانست مستقیما به حساب پروپئیچ ریخته شود، اما معلوم نیست این اتفاق رخ داده یا نه.

بیشتر