آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۴ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۹۲۴

 • احتمال اعمال محدودیت‌های جدید در ۱۱ استان

  دنیای اقتصاد: تعداد جان‌باختگان مبتلا به کرونا در ایران به مرز ۱۱ هزار نفر رسید و ۸ استان کماکان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند. وضعیت برخی استان‌های کشور در موضوع شیوع ویروس کرونا و همچنین تعداد مبتلایان به کووید -۱۹ با توجه به ظرفیت‌های درمانی و بستری به گونه‌ای است که مقامات وزارت بهداشت از احتمال بازگشت محدودیت‌ها به این استان‌ها خبر می‌دهند. بنابر آنچه ایرج حریرچی معاون این وزارتخانه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی اعلام کرد، اقدامات محدودیتی برای مقابله با کرونا به استانداران ۱۱ استان ابلاغ شده است؛ «خوزستان»، «سیستان و بلوچستان»، «هرمزگان»، «بوشهر»، «فارس»، «آذربایجان شرقی»، «آذربایجان غربی»، «خراسان رضوی»، «کرمان»، «تهران» و «البرز» ازجمله این استان‌ها هستند که همگی در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند.
 • وضعیت ایران در نماگر ورشکستگی

  دنیای‌اقتصاد: رتبه ایران در نماگر «ورشکستگی و پرداخت دیون» در شاخص سهولت کسب‌وکار بانک جهانی در کمیسیون «بهبود محیط کسب‌وکار و رفع موانع تولید» اتاق بازرگانی تهران بررسی شد. رتبه ایران در گزارش ۲۰۲۰ بانک جهانی و در نماگر «ورشکستگی و پرداخت دیون» ۱۳۳ تعیین‌شده و با وجود اینکه امتیاز ایران در سال ۲۰۲۰ تغییری نکرده، اما جایگاه کشور دو رتبه تنزل یافته که این امر نشان دهنده آن است که برای بهبود این رتبه باید نسبت به بازنگری در مقررات کشور گام‌های اساسی برداشت.
 • بررسی بازار برنج از دو زاویه

  دنیای‌اقتصاد- بنیامین نجفی: داده‌های رسمی و مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که طی روزها و هفته‌های اخیر قیمت برنج با شیب نسبتا تندی به سمت افزایش حرکت کرده و بازار این محصول استراتژیک با اختلالاتی روبه‌رو شده است. جدیدترین آمار منتشرشده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که از بین ۹ کالای اساسی که قیمت آنها بررسی شده، قیمت شش کالا نسبت به فروردین ماه افزایش داشته و بیشترین افزایش قیمت نیز مربوط به برنج پاکستانی باسماتی درجه یک بوده است.
 • خانه‌سازی با نرخ دولت یا بازار؟

  دنیای‌اقتصاد: آخرین آمارها درخصوص تغییرات هزینه ساخت مسکن از وجود تفاوت قابل‌توجه بین تعرفه‌های دولتی خانه‌سازی و ارقام بازار درخصوص هزینه ساخت هر مترمربع آپارتمان در پایتخت خبر می‌دهد.
 • شب سرنوشت بازارهای جهانی

  دنیای اقتصاد: همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، طلا در بازارهای جهانی همچنان در حال پیشروی است. قیمت هر اونس فلز زرد، تا قبل از روز چهارشنبه در تمامی روزها افزایش پیدا کرده است. روز چهارشنبه نیز طلا تحت‌تاثیر نااطمینانی‌های به‌وجود آمده به دلیل بالا رفتن تعداد مبتلایان کرونایی در کشورهای مختلف از جمله آمریکا، برزیل و هند، به نزدیکی مرز ۸ ساله خود نزدیک شد و در ساعاتی از روز تا قیمت ۱۷۸۹ دلار نیز بالا رفت هرچند که در ادامه روز تا قیمت ۱۷۶۰ دلار پایین آمد. انتشار صورت‌جلسه فدرال‌رزرو یکی از عواملی است که توجه تحلیل‌گران را به خود جلب کرده است. بازارها در انتظارند تا مشخص شود که فدرال‌رزرو قصد استفاده از ابزار کنترل بلندمدت نرخ بهره را دارد یا نه. در صورت استفاده فدرال‌رزرو از کنترل منحنی بازدهی (YCC) که قدرت هدایت بلندمدت نرخ بهره را به این نهاد می‌دهد، باید انتظار تزریق نقدینگی بیشتر به بازارها و افزایش تورم در بلندمدت را داشت. سیاستی که خبر خوبی برای پناهگاه‌های امن دارایی مانند طلا خواهد بود.
 • ترامپ در منگنه کتاب‌ها

  دنیای‌اقتصاد: دونالد ترامپ، از بدو ورود به کاخ سفید به‌دلیل شخصیت جنجالی‌اش با چالش‌های متعددی مواجه شده است؛ اما جدیدترین دردسرهایش به کتاب‌هایی مربوط می‌شود که درباره او نوشته شده‌اند. پس از انتشار کتاب جان بولتون، مشاور و دوست پیشین و دشمن کنونی ترامپ که سر و صدای زیادی به‌پا کرد، در روزهای گذشته خبر انتشار کتاب افشاگرانه مری ترامپ، برادرزاده وی نیز حواشی زیادی به دنبال داشت، تا آنجا که بنا شد سرنوشت انتشار آن در دادگاه رقم بخورد. کتاب «خیلی زیاد و همیشه ناکافی» که طبق اعلام پیشین باید ماه آینده، ۲۸ جولای (هفتم مرداد) توسط انتشارات سایمون و شوستر منتشر شود با دستور یک قاضی در منطقه داچس ایالت نیویورک به صورت موقت متوقف شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر