مسوول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مانه ‌و سملقان گفت: برای نخستین‌بار در استان خراسان شمالی بررسی ساخته‌های باستانی مدفون در زمین، به روش مغناطیس‌سنجی در این شهرستان انجام شد. حسین رحمانی در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: بررسی ژئوفیزیک به روش مغناطیس‌سنجی بر روی بناهای مدفون در «آق‌تپه» در شهر «پیش قلعه» این شهرستان صورت گرفت.

وی گفت: این روش با شناسایی و آشکار‌‌کردن سازه‌های باستانی مدفون شده در زمین پیش از حفاری، کمک بزرگی به مرحله حفاری می‌کند.

وی افزود: در این روش که با استفاده از تجهیزاتی خاص صورت می‌گیرد با مطالعه بررسی نقاطی از سطح زمین مورد نظر، می‌توان به بخشی از تغییرات فیزیکی زیرین زمین و تفاوت‌های نقاط مختلف پی برد.

رحمانی اظهار داشت: در این بررسی می‌توان نحوه معماری‌ها نظیر دیوارهای حرارت دیده، کوره‌ها، دیوارهای خانگی و دیوار شهرها را تخمین زد.

مسوول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مانه‌وسملقان گفت: این نحوه بررسی می‌تواند به انجام برنامه‌ریزی‌های دقیق در حفاری کمک کرده و موجب صرفه‌جویی در زمان، هزینه و نیز جلوگیری از آسیب‌رسانی به سازه‌ها در حین حفاری شود.