هاشم روحانی، مجری خط ۱۱ متروی تهران، در گفت‌‌وگو با «ایسنا»، با اشاره به اینکه در سفر شهردار تهران به چین، توافق‌نامه‌‌ای با یکی از شرکت‌های مطرح چینی به امضا رسید تا براساس مشارکت ایرانی_چینی این خط مترو ساخته شود، ادامه داد: یکی از توافقات خوب در این زمینه این بود که بدون پیش پرداخت و با آورده نقدی طرف چینی به میزان ۵‌درصد مبلغ قرار داد، کار آغاز شود و این توافق با توجه به هزینه‌‌های بالای ساخت مترو، امتیاز خوبی محسوب می‌شود و در حال طی کردن مقدمات انعقاد قرارداد اجرایی هستیم که در آینده نزدیک این مهم محقق می‌شود.

روحانی گفت: بر همین اساس در بحث اولویت‌‌های بهره‌برداری در شروع عملیات ساخت، تغییراتی ایجاد کردیم و امیدوارم فاز اول خط ۱۱ را از ایستگاه چیتگر تا ایستگاه نیک پسندی در غرب تهران راه‌‌اندازی کنیم؛ چراکه مبلغ اولیه تزریق شده به پروژه، برای ساخت این قطعه کفایت می‌کند و ان‌شاءالله اولین خط از خطوط جدید متروی تهران که وارد مدار بهره‌برداری می‌شود، خط ۱۱ باشد.

مجری خط ۱۱ متروی تهران در مورد زمان شروع به ساخت این خط مترو با تاکید بر اینکه امیدواریم دهه فجر امسال کلنگ‌زنی آغاز ساخت خط ۱۱ متروی تهران صورت گیرد و عملیات آغاز شود، افزود: برای احداث خط ۱۱ با احتساب ناوگان، به قیمت امروز حدود ۷۵هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که معاونت مالی شهرداری تهران در مورد روش‌های تامین مالی با شرکت چینی در حال رایزنی است و امیدواریم با توجه به افزایش قیمت ساخت، بتوانیم نسبت به جذب مشارکت سرمایه‌گذار خارجی اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه خط ۱۱ متروی تهران به طول ۳۲ کیلومتر با ۲۱ ایستگاه خواهد بود، گفت: خط ۱۱ متروی تهران از مناطق ۱۸، ۱۹، ۲۰، ۲۱ و ۲۲ عبور می‌کند و البته مرز مناطق ۱۶ و ۱۷ را نیز در بر می‌گیرد.

وی بیان کرد: این خط مترو از سه‌راه ورامین در منطقه ۲۰ شروع شده و پس از تبادل با خط ۶ در توسعه جنوبی این خط با ایستگاه جوانمرد قصاب در خط یک مترو نیز تبادل مسافر خواهد داشت و سپس با عبور از مرز منطقه ۱۶ ایستگاه یاخچی آباد، وارد منطقه ۱۹ شده و با گذر از میدان مرکزی میوه و تره‌بار و تبادل با خط ۳ در ایستگاه عبدل آباد به سمت خیابان خلیج فارس در منطقه ۱۸ ادامه مسیر خواهد داد.

روحانی افزود: ادامه مسیر این خط در ابتدای منطقه ۲۱ ایستگاه نیک‌پسندی و تبادلی با خط راه‌آهن بوده و در ادامه با پوشش محدوده تهرانسر و در نهایت با ورود به منطقه ۲۲ در ایستگاه چیتگر به صورت مشترک با خط ۹ و تبادل با خط ۵ به شبکه مترو متصل خواهد شد.

مجری خط ۱۱ متروی تهران اظهار کرد: در افق مطالعات خط ۱۱ مترو پیش‌بینی شده که بیش از ۵۰۰‌هزار مسافر در طول سال توسط این خط مترو جابه‌جا شود.