وی خاطرنشان کرد: مطابق قانون، گواهی معاینه فنی یک خودرو تا زمانی دارای اعتبار است که خودرو دارای نقص فنی که موجب کاهش ایمنی در عبور و مرور یا انتشار بیش از حد مجاز گازهای آلاینده هوا یا آلودگی بیش از حد مجاز صدا شود، نباشد. مقدم افزود: خودرویی که پس از اخذ معاینه فنی نسبت به تغییر وضعیت ظاهری و نصب تجهیزات غیر استاندارد مانند گارد یا لامپ‌‌های زنون و... اقدام می‌کند، توسط پلیس متوقف و بلافاصله معاینه فنی آن ابطال می‌شود.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهر تهران گفت: از ابتدای امسال هزینه مراجعه اول معاینه فنی تاکسی‌‌های شهر تهران در پنج مرکز معاینه فنی بیهقی، شقایق، دماوند، چمران و نیایش رایگان است و تاکسی‌‌ها در صورت داشتن پروانه تاکسیرانی معتبر می‌توانند سالانه در هر نوبت مراجعه به مراکز معاینه فنی اعلام شده از این طرح رایگان هزینه مراجعه اول، استفاده کنند.

وی با بیان اینکه هزینه مراجعه اول معاینه فنی خودروهای سبک ۴۷ هزار تومان است، افزود: خودروهای تاکسی با عمر ۱۰ سال و کمتر طبق قانون و مصوبات دولت باید هر شش ماه یک‌بار و خودروهای تاکسی با عمر بالای ۱۰ سال هر سه ماه یک‌بار نسبت به اخذ معاینه فنی اقدام کنند.

مقدم درباره نحوه مراجعه موتورسیکلت‌‌ها به مراکز معاینه فنی شهر تهران گفت: برابر قانون برای اطمینان از صحت عملکرد فنی، ایمنی و کنترل آلایندگی انجام معاینه فنی کلیه وسایل نقلیه موتوری شامل خودروها و موتورسیکلت‌‌ها الزامی است. شهر تهران نیز ۱۱ خط معاینه فنی موتورسیکلت دارد و راکبان این وسایل نقلیه به راحتی با پرداخت ۱۲ هزار تومان می‌توانند از وضعیت سلامت فنی موتورسیکلت خود آگاه شوند.

مقدم گفت: لازم به توضیح است معاینه فنی در کشورها به صورت ملی یا محلی با هدف کنترل ایمنی و وضعیت انتشار آلایندگی وسایل نقلیه پس از پروسه تولید برای اطمینان از مطابقت وسیله نقلیه با مقررات حاکم ایجاد و برنامه‌‌ریزی شده و مراکز معاینه فنی خودرو به صورت دوره‌‌ای که مدت زمان آن در قانون مشخص شده، نسبت به پایش و کنترل شرایط لازم در یک وسیله نقلیه ایمن اقدام می‌کنند. وی افزود: موتورسیکلت‌‌ها نیز به عنوان یک وسیله نقلیه موتوری از این کنترل مستثنی نبوده و قانون‌گریزی مالکان این وسایل می‌تواند خسارت‌‌های جبران‌ناپذیری در حوزه ایمنی و سلامت به شهر و شهروندان تحمیل کند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند