به گزارش پایگاه خبری شهر، سید امیر فتاحیان با اشاره به تعداد دوربین‌هایی که نصب خواهد شد، گفت: با توجه به اهمیت پیشگیری از حریم‌خواری و کوه‌خواری و نیز با هدف حراست از کمربند سبز پایتخت به عنوان یکی از مصادیق حرکت در مسیر تحقق «تهران؛ کلان‌شهر الگوی جهان اسلام»، طبق برنامه تنظیم شده، در ۱۴ نقطه ورودی حریم شهر تهران دوربین‌های نظارتی هوشمند با هدف رصد محدوده و گلوگاه‌های حریم با همکاری سازمان فناوری ارتباطات شهرداری تهران نصب خواهد شد.

فتاحیان با بیان اینکه دوربین‌ها در گلوگاه‌های اصلی حریم مناطق نصب می‌شوند، افزود: این دوربین‌ها در گلوگاه‌های اصلی حریم مناطق یک، ۲، ۴، ۵، ۱۳ و ۲۲ شهرداری تهران نصب خواهد شد. به گفته وی، طبق نیاز و متناسب با جغرافیای محیطی هر منطقه، بین یک تا سه دوربین در هر نقطه از حریم تعبیه می‌شود. دو نوع دوربین متحرک ۳۶۰ درجه و ثابت روی دکل‌های ۹ متری برای ایمنی و همچنین وسعت دید در حریم نصب خواهد شد. دوربین‌ها دارای قابلیت دید در شب، تشخیص چهره، پلاک‌خوانی و ثبت پلاک خودرویی هستند.

فتاحیان در تشریح چگونگی برخورد با افراد متخلف، گفت: تصاویر دریافتی در مرکز مانیتورینگ شرکت شهربان و حریم‌بان ۲۴ ساعته رصد برخط و لحظه‌ای می‌شود. در زمان ورود خودروهای غیرمجاز حامل مصالح به محدوده به سرعت به اکیپ‌های ۲۴ ساعته حریم‌بان مستقر در محدوده اطلاع داده می‌شود و خودروهای گشتی موظف به جلوگیری و ممانعت از ورود خودروی حامل مصالح غیرمجاز به محدوده هستند. از سوی دیگر در صورت تصویب، می‌توان طی هماهنگی با دستگاه‌های قضایی و انتظامی نسبت به اعمال جریمه و توقیف خودروهای حامل مصالح غیرمجاز اقدام کرد.

وی درباره چگونگی رصد دوربین‌ها خاطرنشان کرد: جلوگیری از ورود مصالح به محدوده حریم جهت تخلفات ساخت و‌ساز غیر مجاز، هدف اصلی نصب این دوربین‌هاست. ریشه تخلفات گوناگون در حریم از تغییر کاربری گرفته تا فنس‌کشی و دیوارکشی و ساخت و ساز، «ورود مصالح به حریم» است که پس از نصب دوربین‌ها با رصد ۳۶۰ درجه‌ای (پانوراما) جغرافیای حریم و نظارت در مرکز مانیتورینگ شرکت شهربان و حریم‌بان، از ورود مصالح به حریم پیشگیری خواهد شد.

فتاحیان یادآور شد: تعیین ۱۴ گلوگاه اصلی جهت نصب دوربین، طبق بررسی‌ها و جلسات کارشناسی صورت گرفته است، چرا که این ۱۴ نقطه، مبادی اصلی و حساس ورود مصالح به حریم هستند؛ ضمن آنکه اگر مناطق در پهنه‌های جنوبی شهر تهران (مناطق۱۵، ۱۸، ۱۹ و ۲۰) گلوگاه جدید و حساسی را در حریم شناسایی کنند، در آن نقطه دوربین نصب خواهند شد.

 

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند