به گزارش «دنیای اقتصاد» با گذشت یک سال از لغو مصوبه موسوم به برج‌باغ که نحوه ساخت‌وساز در اراضی مشجر سبز تهران را مشخص می‌کند، شورای شهر تهران بالاخره مصوبه جایگزین را بررسی و تصویب کرد. مطابق مصوبه شورای شهر تهران، آخرین ذخایر سبز پایتخت، با فرمول برد-برد (تامین توام منافع شهر و خواسته مالکان)، اجازه تبدیل کاربری پیدا می‌کند. پلان شهرداری برای «نحوه حفظ باغات باقیمانده در شهر و جلوگیری از بهره‌برداری پرخطر از آنها» با تهیه لایحه‌ «خانه‌باغ به جای برج‌باغ» تدوین شد. در صورت تصویب،‌ مالکان ۶ هزار و ۱۸۳ ملک مشجر (باغ) با پروانه ویژه می‌توانند از بین ۱۴ نوع کاربری همچون خانه‌های حداکثر ۴ طبقه، مدرسه، دفتر روزنامه، تهیه غذا و سالن کنسرت، یکی را برای ساخت در حداکثر ۱۵ درصد از مساحت زمین انتخاب کنند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا تاکید کرد: با اصلاحیه لایحه برج باغات مسیر ویژه‌ای برای صدور پروانه برای باغات ایجاد و یک کمیته فنی باغ تشکیل می‌شود. محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در جریان بررسی لایحه اصلاحیه دستور العمل ماده ۱۴ قانون زمین شهری تهران با اشاره به سابقه نحوه مداخله در باغات شهر تهران گفت: شهرداری تهران، مجموعا حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان درآمد از صدور پروانه ساختمانی در باغات طی ۱۰ سال گذشته کسب کرده که حدود یک درصد از مجموع تمام درآمدهای آن است و به درآمدزایی شهرداری هم کمک نکرد.

وی با اشاره به جمع‌بندی لایحه شهرداری تهران درخصوص طرح جایگزین (طرح خانه باغ) کمیسیون‌های تخصصی شورا بیان کرد: در این لایحه حدنصاب تفکیک در باغات به‌هم پیوسته را ۱۰ هزار مترمربع تعیین کردیم؛ در حالی که در گذشته ۲۰۰۰ متر مربع بوده است، اساسا دستورالعمل ماده۱۴ قانون زمین شهری از اختیارات شخص وزیر راه و شهرسازی است. بنابراین عملا باید وزیر در این خصوص تصمیم بگیرد، در باغات پراکنده نیز حدنصاب تفکیک ۵ هزار متر مربع را پیشنهاد دادیم که در گذشته ۲ هزار متر مربع بوده است و این موضوع خود به از بین نرفتن باغات کمک می‌کند.

سالاری درباره نحوه ساخت و ساز در باغات نیز توضیح داد: بر اساس این لایحه ساخت و ساز در باغات ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ متر، با سطح اشغال ۱۵ درصد در دو طبقه و حداکثر تراکم ۳۰ درصد، باغات ۳تا۵ هزار متر سطح اشغال ۱۵ درصد در سه طبقه و تراکم تا ۴۵ درصد و برای باغات تا ۵ هزار متر مربع سطح اشغال ۱۵ درصد و تعداد سه طبقه با تراکم ۱۵ درصد اجازه ساخت داده می‌شود، اما برای مازاد مساحت ۵ هزار مترمربع، ۱۰ درصد سطح اشغال در سه طبقه و ۳۰ درصد تراکم در نظر گرفته شده است تا در این باغات که ۷۵ درصد باغات باقی‌مانده شهر هستند و ارزش اکولوژیک هم دارند کاهش بارگذاری داشته باشیم نه اینکه هرچه مساحت باغ بالاتر می‌رود بارگذاری هم افزایش پیدا کند.  البته در این مورد کمیسیون سلامت و محیط زیست پیشنهاد می‌کند که برای باغات ۵ هزار متر مربع به بالا کلا ۲۵۰ متر مربع و در دو طبقه اجازه ساخت داده شود که این اقدام این باغات را به سمت تفکیک می‌برد و آنها را به خطر می‌اندازد.

وی با اشاره به قاعده ۳۰ به۷۰ صدور پروانه ساختمانی در باغات شهر تهران نیز گفت: در صورتی که باغ‌های با مساحت بالای ۳۰۰۰ متر مربع، ۷۰ درصد باغ را به نام شهرداری سند بزنند تا تبدیل به پارک عمومی شود در ۳۰ درصد باقیمانده می‌توانند ۶۰درصد بسازند که بر این اساس در ۱۸ درصد کل باغ ساخت و ساز می‌شود. نحوه ساخت و ساز در اراضی صنعتی و کارگاهی (s۳)که باغ یا مزروعی باشند نیز حداکثر ۲ طبقه ۳۰درصد خواهد بود.  سالاری اضافه کرد: یکی از نکات برجسته این لایحه این است که یک مسیر ویژه‌ برای صدور پروانه برای باغات ایجاد و یک کمیته فنی باغ تشکیل شود. همچنین کلیه دستورالعمل‌های طرح تفصیلی مغایر با این مصوبه لغو شود و نهایتا عملکرد‌های پیشنهادی مجاز برای استقرار به‌عنوان یک بسته تشویقی به صاحبان باغات نیز ارائه شده است.

وی در پایان به پرونده‌های جاری باغات اشاره کرد و گفت: اکنون مردم بلاتکلیف هستند. ما وقتی مصوبه برج باغ را لغو کردیم تعدادی از صاحبان باغ از قبل تقاضای تشکیل پرونده داده بودند، حتی متاسفانه بعد از لغو مصوبه هم پرونده‌هایی در این خصوص تشکیل شده است و اکنون تعداد کل پرونده‌های جاری که باید برای آنها تصمیم‌گیری شود ۴۷۳ پرونده است که از این تعداد ۳۸ پرونده درخواست تغییر نقشه و تمدید پروانه، ۴۳۵ پرونده درخواست تخریب و نوسازی داشته‌اند. همچنین ۶۲ پرونده کل عوارض را تا ۷/ ۱/ ۹۷ پرداخت کرده‌اند که مبلغ آن ۱۷۰ میلیارد تومان است. ۷۲ پرونده نیز عوارض علی الحساب را تا ۷/ ۱/ ۹۷ پرداخت کرده‌اند که این مبلغ نیز ۴۹۲ میلیارد تومان است. پرونده‌هایی هم که متاسفانه بعد از مصوبه شورا عوارض پرداخت کرده‌اند، ۱۸ پرونده هستند که ۶۷ میلیارد تومان پرداختی داشته‌اند.