• نشانه‌های شکست یک سیستم

  نويسنده: Peter Drucker مترجم: کامران اکبري/ Epak. akbari@gmail. com
  برای رسیدن به یک تئوری کسب و کار منطقی و معتبر نیاز به سال‌ها کار سخت، فکر و تجربه است. ویژگی‌های یک تئوری معتبر شامل:
 • بازسازی یا تحول؟

  پوریا روانستان/ ravanestan@gmail.com
  تقریبا نیمی از پروژه‌‌‌های تغییر (۷۵‌درصد پروژه‌‌‌های بزرگ) با شکست مواجه می‌‌‌شوند. اما تغییر در کسب و کار به چه معناست؟ تغییر در تمام قسمت‌‌‌ها و در تمام طول عمر کسب و کار اتفاق می‌‌‌افتد. هدف مدیران کسب و کار از اعمال این تغییرات برتری نسبت به رقبا در بازار است. این برتری ممکن است به شکل سهم بازار بیشتر، سود بالاتر، رضایت مشتری یا به هر شکل مثبت دیگری خود را نشان دهد. مهم‌ترین مزیتی که تغییر (به هر شکلی) در کسب و کارها به دنبال دارد، شناسایی و استفاده از فرصت‌‌‌های جدید در بازار خواهد بود. این فرصت‌‌‌های جدید همیشه به معنای مشتریان یا بازار جدید یا شناسایی نیاز جدید برای رفع آن نیست. گاهی این فرصت جدید در واقع یک تهدید است که کسب و کار آن را به فرصت تبدیل می‌کند، مانند همه‌گیری کرونا و بهره‌گیری از بستر اینترنت.
 • سالی ۵/ ۳ تریلیون دلار هزینه تحقق یک اقتصاد سبز

  نويسنده: Douglas Broom مترجم: مريم رضايي منبع:World Economic Forum
  سیاستمداران در سراسر دنیا تعهد عمیق خود را به انتشار کربن صفر اعلام کرده‌‌اند و حالا گزارش جدیدی منتشر شده که دقیقا می‌گوید این تحول چقدر هزینه خواهد داشت.
 • نکات حقوقی مفید در خرید بنگاه‌های دولتی

  دكتر احمد شهنيايي، وكيل دادگستري و پژوهشگر حقوق مالياتي www.shahniaei.ir
  از زمان شروع قانونی فرآیند خصوصی‌سازی در ایران، بسیاری از بنگاه‌های دولتی از مالکیت دولتی به مالکیت خصوصی تغییر شکل یافته‌اند. این تغییر وضعیت از دولتی به غیر دولتی، تاثیرات حقوقی قابل توجهی را بر ذی‌نفعان خصوصی‌سازی اعم از بنگاه، خریداران و نیز مدیران بنگاه واگذار شده ایجاد می‌کند. آگاهی از این تاثیرات می‌تواند به اداره موفق روابط حقوقی ناشی از خرید بنگاه به ویژه برای خریداران بنگاه کمک کند. این مطلب برای خریداران بنگاه و نیز مدیران بنگاه‌های واگذار شده مفید است.
 • مدیران میانی، قلب تپنده سازمان

  مترجم: مريم مرادخانی منبع: HBR
  این روزها مدیران شدیدا خسته و تحت فشارند. دلیلش این است که شغل‌شان برای دنیای متفاوتی طراحی شده بوده؛ دنیایی که در آن، کارکنان در یک ساعت مشخص وارد کارخانه می‌‌‌شدند یا کارهای پشت میزی داشتند. وظایف و تیم‌‌‌ها تغییر چندانی نمی‌کردند. وظیفه رئیس هم این بود که عملکرد کارکنان را ارتقا دهد. اما حالا به لطف نوآوری‌‌‌های پر سرعت تکنولوژی، مسطح شدن ساختارهای سلسله‌‌‌مراتبی و نگرش‌‌‌های جدید نسبت به مقوله استعدادها، زمانه عوض شده است. مدیران حالا وظایف بیشتری دارند. بیش از هر زمانی. محدوده کنترل‌شان بزرگ‌تر و سیال‌‌‌تر شده.
 • «کربن صفر» با نقشه «بوش»

  مترجم: مريم مرادخاني منبع: Bosch
  برنامه عملیاتی برند بزرگ آلمانی برای نجات جهان از بحران اقلیمی - تغییرات آب و هوایی- معرفی شد. مدیرعامل «بوش» مهار گازهای گلخانه‌ای و تحقق سیاست «کربن صفر» را با توسعه موتورهای الکتریکی - مستقل از سوخت‌های فسیلی- امکان‌پذیر می‌داند؛ اما بخش‌هایی از آسیا برای این شیفت انرژی با چالش «فقر زیرساخت» روبه‌رو هستند. «بوش»، «هیدروژن سبز» را پیشنهاد می‌کند.
 • کمتر کار کردن، گاهی عامل بهره‏‏‌وری بیشتر است

  آیا موقعیت‌‌‌هایی وجود دارد که ببینید کمتر کار کردن باعث شده بعدا به این نتیجه برسید که به بهره‌‌‌وری بیشتر دست یافته‌‌‌اید؟
 • نیازمندی‌‌های طراحی یک تیم چابک

  نويسنده: Tsedal Neeley مترجم: مريم رضايي منبع: كتاب انقلاب دوركاري
  در سریال تلویزیونی کمدی معروف «سیلیکون ولی»، یک گروه شش نفره از مهندسان نرم‌‌افزار، که تیم چابکی را تشکیل داده‌‌اند، روی پروژه‌‌ای کار می‌کنند که امیدوارند به محصول بزرگ بعدی سیلیکون ولی کالیفرنیا تبدیل شود. مکالمه‌های بداهه آنها برای حل و فصل مسائلی که بروز می‌کند - چه مرتبط با تکنولوژی، چه لجستیک یا مسائل میان‌‌فردی - در قسمت‌‌های مختلف خانه شکل می‌گیرد، چرا که آنها جلسات را در خانه‌‌ای که دفتر کارشان هم هست، برگزار می‌کنند. به عبارت دیگر، اعضای تیم همواره در یک فضای فیزیکی یکسان با هم هستند. طبق آنچه مجموعه نشان می‌دهد، همجواری آنها، همکاری نزدیک، نوآورانه و دینامیک تیم را تعیین می‌کند و باعث اشتیاق و تحرک آنها می‌شود.
 • مرز باریک بین دیوانگی و دوراندیشی

  مترجم: مهدی نیکوئی منبع: european business review
  کمیته جست‌وجوی مدیر جدید برای موسسه بهداشت و درمان جفرسون (Jefferson health system) در سال ۲۰۱۳ روی سه نامزد نهایی به جمع‌‌‌بندی رسید. همه آنها صاحب‌‌‌صلاحیت و مورد احترام بودند و هر کدامشان که انتخاب می‌‌‌شدند، نمی‌توانست انتخاب بدی باشد.
 • استراتژی جامع برای سازمان

  نویسنده: موسي رحماني Mousarahmani2@gmail.com
  در این ستون به معرفی کتاب‌های کاربردی در حوزه مدیریت می‌پردازیم تا مخاطبان براساس شناخت نیازهایشان و درک عمیق و نگاه علمی به مولفه‌های مدیریت در جهت پویایی و خلق فرصت‌های جدید گام بردارند.
 • مدیری که بر کارکنانش نفوذ دارد

  مترجم: سيدحسين علوي لنگرودي alavitarjomeh@gmail.com منبع: Strategic Management
  نفوذ بر دیگران یکی از مهم‌ترین و حساس‌‌ترین مهارت‌‌ها و کیفیت‌‌های مدیریتی به حساب می‌‌آید که داشتن یا نداشتن آن به‌‌شدت بر میزان بهره‌‌وری و کارآیی مدیران تاثیرگذار است. اغلب مدیران دارای نفوذ پایین به‌‌شدت ناکارآمد و کم‌اثر هستند. بعضی از مدیران‌‌ هم از نفوذی که دارند سوءاستفاده می‌کنند و ضمن زیر پا گذاشتن اخلاقیات باعث تضعیف عملکرد تیم‌‌های تحت نظرشان می‌شوند. با این‌‌ همه می‌توان با ایجاد تعادل مثبت و سازنده بین قدرت و نفوذ به موفقیت‌‌های بزرگی دست‌‌ یافت.
 • نگاه بلندمدت شرکت‌های موفق به نیروی کار

  مترجم: مریم رضایی منبع: strategy+business
  در قسمت قبل گفتیم که بحران‌های سیاسی و اجتماعی اخیر و همچنین پاندمی کرونا، اختلال‌‌هایی را در نظام کاری بیشتر کسب‌وکارهای دنیا ایجاد کرده و این ضرورت را مورد تاکید قرار داده که رهبران این کسب‌وکارها، به فکر ایجاد یک توازن درست در مدیریت نیروی کار باشند که هم به نفع شرکت‌ها، هم به نفع کارکنان و هم به نفع کل جامعه باشد. برای ایجاد چنین توازنی، مدیران پیش از هر چیز باید چهار نیروی تاثیرگذار بر استراتژی نیروی کار را بشناسند: تخصصی‌‌سازی، کمبود، رقابت و انسانیت. هر یک از این نیروها را توصیف کردیم و حالا در مثال‌‌هایی ملموس، توضیح می‌‌دهیم که از هر یک، چه درس‌‌هایی می‌توان فراگرفت.
 • آموزش و تحول دیجیتال

  مترجم: ساجده خطيري منبع: Digital marketing
  کارشناسان پیش‌‌بینی می‌کردند که تا سال ۲۰۲۰ هزینه‌ها در طرح‌های تحول دیجیتال از مرز ۲ تریلیون دلار فراتر خواهد رفت. این به معنای سرمایه‌‌گذاری عظیم شرکت‌‌‌‌ها در این حوزه بود. تعداد زیادی از شرکت‌‌ها در مسیر دیجیتالی شدن خود به فناوری و فرآیندهای داخلی اولویت می‌دهند و دستیابی به نتایج مشابه برای نیروی کار خود را دشوار می‌‌دانند. یکی از کلیدهای اصلی در سوق دادن افراد به سمت تحول دیجیتال، ارائه یادگیری است که نه تنها به کارکنان موجود آموزش می‌دهد، بلکه به جذب استعدادهای جدید و مورد نیاز کمک می‌کند. آموزش به روش‌های زیر می‌تواند به پیشرفت تحول دیجیتال کمک کند.
 • پیش‌بینی عصر اطلاعات

  نویسنده: توماس‌ام زیبل مترجم: سید حسین علوی‌لنگرودی alavitarjomeh@gmail.com منبع: کتاب Digital Transformation
  در بخش اول این مطلب به سه نوع جامعه از نظر پروفسور دانیل بل اشاره شد که عبارت بودند از جوامع پیش‌صنعتی، جوامع صنعتی و جوامع پساصنعتی و گفتیم که در جوامع پیش‌صنعتی وابستگی انسان به نیروهای طبیعی زیاد بود و ساختار کشاورزی بر جامعه حاکمیت داشت. در جوامع صنعتی اما محوریت با تولید کالا بود و تلاش انسان این بود که بر طبیعت غلبه کرده و از ماشین‌آلات و شرکت‌های تولیدی در این مسیر استفاده کند و بخش صنعت در جوامع حاکمیت داشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر