آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۸۸۴

 • اجتناب از سوگیری برای موفقیت

  مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع: European Business Review: پژوهش‌ها نشان داده‌اند که توانایی ما برای مواجهه با یک بحران، به‌شدت بستگی به ادراک ما از آن بحران و در نتیجه، واکنش ما به آن دارد. به عبارت دیگر، ادراک و برداشت (perception)۱ نادرست از شرایط است که شکست را به‌دنبال دارد، نه لزوما خود بحران و شرایط ایجاد شده. با این حساب، مدیران کسب‌وکارها بیش از هر زمان دیگری نیاز دارند تا سوگیری‌های شناختی (cognitive biases)۲ خود را مدیریت کنند تا از درست بودن تصمیم‌گیری‌های خود و موفقیت آینده کسب‌وکارشان اطمینان یابند.
 • مشتریان بابت کدام ویژگی محصول به شما پول می‌دهند؟

  دکتر محیا کربلایی تحلیلگر اقتصادی و کسب‌وکار mk@IEB.today
  آن روز صبح خانم گراتُن (Gratton) طبق عادت همیشگی، روز کاری خود را با مرور نامه‌های الکترونیکی‌اش آغاز کرد. در میان ایمیل‌‌ها، گزارش و تحلیل یک بررسی انجام شده از طرف موسسه مشاوره استراتیویتی (Strativity) نظرش را به خود جلب کرد.
 • چرا مدیران میانی باعث کند شدن خلاقیت می‌شوند؟

  نویسنده: تیا سیلایرو مترجم: سید حسین علوی لنگرودی
  منبع: Innovation Management Journal: امروزه کمتر مدیر ارشد و عالی‌رتبه‌ای را می‌توان یافت که موافق و حامی خلاقیت و نوآفرینی کارکنان نباشد یا با آن مخالفت کند. بسیاری از این مدیران برای کارکنان خلاق و مبتکر خود پاداش‌های فوق‌العاده‌ای را در نظر می‌گیرند و همیشه می‌کوشند تا خلاقیت و ابتکار را به تار و پود سازمان‌های تحت رهبری‌شان تزریق کنند، چراکه به‌خوبی می‌دانند نوآفرینی و خلاق بودن کارکنان و کلیت سازمان، موتور محرکه و عامل پیش برنده رشد و تعالی هر سازمانی محسوب می‌شود. با این همه شاهد آن هستیم که در بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها به‌ندرت خلاقیت و نوآفرینی چشمگیری به چشم می‌خورد و این سوال را به ذهن‌ها متبادر می‌سازد که چرا با وجود تاکید و اصرار مدیران ارشد بر لزوم خلاقیت و نوآفرینی بازهم شاهد ناچیز بودن آنها هستیم؟ پاسخ این پرسش مهم را باید در یک چیز جست‌وجو کرد و آن نقش بازدارنده‌ای است که مدیران میانی شرکت‌ها و سازمان‌ها در مسیر خلاقیت و نوآفرینی ایفا می‌کنند. در واقع این مدیران میانی هستند که به‌دلایل مختلف چوب لای چرخ خلاقیت و نوآفرینی می‌گذارند. در ادامه به پنج دلیل عمده برای این نقش‌آفرینی منفی و بازدارنده مدیران میانی اشاره خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر