آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۷۲۵

 • چطور در محیط کار از حواس‌پرتی‌ها در امان بمانیم؟

  مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: HBR: نیر ایال، کارشناس تکنولوژی و روانشناسی معتقد است همه ما باید یاد بگیریم کمتر دچار حواس‌پرتی شویم. منظورش از حواس‌پرتی، پرداختن به کارهایی است که اجازه نمی‌دهند به برنامه‌های روزانه‌مان برسیم. رفتارهای نامطلوب دارای طیف وسیعی هستند، از غرق شدن در شبکه‌های اجتماعی یا ویدئوهای یوتیوب گرفته تا صحبت با همکاران و پاسخ‌دهی به ایمیل‌های غیرضروری. برای شکستن این عادت‌ها، ابتدا باید تشخیص دهیم که معمولا این احساسات ما هستند که حواس ما را پرت می‌کنند، نه وسیله‌هایمان (موبایل و...). سپس باید تفاوت میان «کشش» (کار یا سرگرمی همسو با ارزش‌ها) و حواس‌پرتی (سایر کارها) را تشخیص دهیم و در برنامه‌هایمان، وقت بیشتری را به اولی اختصاص دهیم. او همچنین پیشنهادهایی دارد برای آنکه از حواس‌پرتی‌های خارجی که سراغمان می‌آیند در امان بمانیم. او همچنین ابزارهایی معرفی می‌کند که با کمک آنها روی اهداف بزرگ‌تر تمرکز کنیم.نیر اخیرا با الیسون بیرد، از مجله کسب‌وکار هاروارد گفت‌وگو کرده که بخشی از آن را با هم می‌خوانیم:
 • راز انتخاب رهبران بزرگ سازمانی

  مترجم: رویا مرسلی
  منبع: HBR: پنجاه سال از انتشار «اصل پیتر» می‌گذرد، اما این قانون حتی امروز هم مصداق دارد. لارنس جی پیتر که محقق این ایده بود، می‌گوید: در طول زمان، همه پست‌ها توسط کارمندانی اشغال می‌شوند که در انجام وظایف خود فاقد صلاحیت بوده‌اند. تئوری او می‌گوید که بیشتر افراد دارای صلاحیت آنقدر ارتقا می‌یابند تا به سمتی برسند که بالاتر از سطح مهارت آنهاست، در این نقطه پیشرفت آنها متوقف می‌شود. تحقیقات آکادمیک نشان می‌دهند که ارتقا هنوز پاداشی برای عملکرد گذشته است و سازمان‌ها همچنان فرض را بر این می‌گذارند که ویژگی‌هایی که تاکنون باعث موفقیت یک کارمند شده، در آینده نیز باعث موفقیت‌های بیشتر او خواهد شد. این شاید توضیح دهد که چرا هنوز تعداد زیادی از مدیران فاقد صلاحیت وجود دارند. سازمان‌هایی که می‌خواهند بهترین افراد را برای پست‌های مدیریت انتخاب کنند باید شکل ارزیابی کاندیداها را تغییر دهند. دفعه بعد که می‌خواهید یک پست مدیریتی را پر کنید، این سه پرسش را از خودتان بپرسید:
 • شیوه ساده‌سازی قیمت

  ریچارد کخ و گریگ لاک‌وود مترجم: مهدی نیکوئی/ برگرفته از کتاب: ساده‌سازی
  زمانی شرکت‌های هواپیمایی آمریکا بلیت‌های گران‌قیمتی می‌فروختند؛ بلیت‌هایی که برای خدمات کامل، شامل غذا، صندلی‌های راحت و بزرگ، حجم بار زیاد، نوشیدنی و... ارائه می‌شدند. شیوه بدی برای کسب‌وکار آنها نبود اما هزینه‌های فراوانی به مسافران تحمیل می‌کرد، پیچیده بود و هر کسی نمی‌توانست از خدمات آنها استفاده کند. عملا فقط ثروتمندان با هواپیما پرواز می‌کردند. اما مردی آمد و این سیستم را برای همیشه تغییر داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر