آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۹ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۶۶۹

 • پنج حرکت کلیدی برای تحول دیجیتال

  مترجم: علی پورقاسمی
  منبع: mckinsey: با وجود آنکه در گستره کسب و کار، بسیاری از سازمان‌ها به تحولات دیجیتال روی آورده‌اند، ولی تنها شرکت‌هایی انگشت شمار توانسته‌اند به نتایج پیش‌بینی شده دست یابند. تازه ترین نظرسنجی جهانی درباره این موضوع توسط موسسه مکنزی تایید می‌کند که به شکل هشدار‌دهنده‌ای میزان موفقیت‌ها کم است. نزدیک به هشت نفر از هر ۱۰ پاسخ‌دهنده، گفته‌اند که سازمان‌هایشان در چند سال گذشته، تحول دیجیتال را آغاز کرده‌اند، ولی تنها ۱۴درصد از آنها گفتند که کوشش‌هایشان به بهبود و حفظ سطح عملکرد منجر شده است. افزون بر آنکه تنها ۳ درصد از آنها از موفقیت کامل در تغییرات پایدار خبر داده‌اند.
 • شهرهای هوشمند؛ آینده توسعه شهری

  مترجم: هوتسا عسکری نسب
  منبع: Entrepreneur: در حالی که با جهانی بیش از گذشته به هم مرتبط و به فناوری وابسته روبه‌رو هستیم، موج جدیدی از ابزارهای هوشمند، نحوه رویکرد و نگرش به فعالیت‌های روزمره را تغییر می‌دهند. امروز لوازم خانگی مانند یخچال‌های هوشمند، دستیار آمازون الکسا یا برنامه‌های امنیتی خانه‌های هوشمند فرصت‌هایی را برای زندگی کارآمدتر ایجاد می‌کنند. همان‌طور که ایده‌های شهرهای هوشمند به‌عنوان آینده شهرنشینی پیشنهاد شده است، این سوال همچنان مطرح می‌شود که چگونه می‌توانیم خود را با تکنولوژی نوین سازگار کنیم که نهایتا یک جامعه کارآمد داشته باشیم؟
 • بازاریابی در عصر دیجیتال چگونه خواهد بود؟

  در عصر دیجیتال، مهارت بازاریابان به چالش کشیده خواهد شد. ظهور فناوری‌های نوین و استفاده روزمره از آنها، بازاریابان را در جهت کسب مهارت‌های جدید سوق می‌دهد. صدای مفاهیم نوظهوری مانند نوروساینس، بازاریابی عصبی، گیمیفیکیشن، اقتصاد رفتاری و... بلندتر از همیشه از دنیای بازاریابان به گوش می‌رسد. دانش آموختگان رشته‌های مهندسی به تازگی توانسته‌اند سلطه بازاریابی را از چنگ طراحان گرافیک و حتی مدیریت درآورند. در این میان، فرصت‌ها و تهدیدها دو روی یک سکه اند؛ سکه‌ای به نام انقلاب صنعتی چهارم!
 • تعیین تهاترها؛ هنر کسب‌وکار هوشمند

  ریچارد کخ و گریگ لاک‌وود مترجم: مهدی نیکوئی/ برگرفته از کتاب: ساده‌سازی
  زمانی که بحث توسعه محصولات و خدمات جدید می‌شود، طراحان همواره باید تهاتر کنند؛ به این معنا که مجبورند از بین دو ویژگی مثبت، یکی را انتخاب کنند، چرا که محصول (یا خدمت) نمی‌تواند هر دو ویژگی را داشته باشد. به‌عنوان مثال، طراحان خودرو مجبورند بین قدرت و بهره‌وری سوخت (یا برعکس آن) تهاتر کنند. نمی‌توان خودرویی تولید کرد که هم شتاب و قدرت بالایی داشته باشد و هم بهره‌وری سوخت آن بالا باشد. مثال رایج دیگر برای تهاتر، خدمات بالا در مقابل قیمت پایین است؛ به‌عنوان مثال، یک تاکسی در مقابل اتوبوس. هنر کسب‌وکار، در تعیین حد این تهاترها است. باید با تصمیمی مناسب، ویژگی مورد نظر یک مشتری را به قدری بالا برد (با کاهش ویژگی مثبت مقابل آن) که دقیقا همان محصول یا خدمتی شود که مشتری می‌خواهد و نتواند مشابه آن را در جای دیگری پیدا کند. اما همچنین باید تهاترها را به شکلی انجام داد که علاوه بر مشتری، برای شرکت هم بیشترین نفع را داشته باشد.

بیشتر