آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۵۷۷

 • ده گام تا تغییر فرهنگ سازمان

  نویسنده: Byron Conway مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: Employee Connect: فرهنگ یک سازمان، نشان دهنده شخصیت سازمان و نحوه همکاری و تعامل کارکنان است. اما فرهنگ سازمانی، یک ماهیت پیچیده و مرموز است که به مرور و تحت تاثیر رهبری، استراتژی و سایر موقعیت‌ها تکامل می‌یابد. به عبارت دیگر، فرهنگ را می‌توان این‌گونه تعریف کرد: یک الگوی رفتاری مستقل و خودکفا که برای ادامه پیدا کردن نیازی به عوامل بیرونی ندارد. فرهنگ تعیین می‌کند که کارها چطور انجام شوند. چیزی نیست که به راحتی بتوان آن را کپی یا از آن تقلید کرد. فرهنگ شامل عادت‌های تکرارشونده، واکنش‌های احساسی و عادت‌های غریزی است. یکی از ویژگی‌های فرهنگ سازمانی این است که به آرامی تکامل می‌یابد و به‌طور مداوم و به اقتضای زمان تغییر می‌کند. طرز تفکر، احساسات و باورهای کارکنان است که رویکرد آنها را نسبت به کسب وکارشان شکل می‌دهد.
 • سال جدید را با کسب‌وکارهای مقاوم در برابر رکود آغاز کنید

  نویسنده: Rahis Saifi مترجم: مریم رضایی
  منبع: Influencive: شروع یک کسب‌وکار جدید همیشه چالش‌ها و موانع خاص خود را دارد. وقتی کسی می‌خواهد کسب‌وکار تازه‌ای راه‌اندازی کند، باید بداند انتظار چه چیزهایی را داشته باشد و انتظار چه چیزهایی را نداشته باشد. بیشتر این چالش‌ها جزو ماهیت کسب‌وکار هستند، اما فاکتورهای بیرونی زیادی هم وجود دارند که بر کسب‌وکار شما اثر می‌گذارند. یکی از این چالش‌های مهم بیرونی، عملکرد اقتصادی کشور شما است. از آنجا که چشم‌انداز اقتصادی سال جدید در بیشتر کشورها مبهم است و بسیاری از کارشناسان رکودی دوباره را پیش‌بینی می‌کنند، آیا شروع یک کسب‌وکار جدید می‌تواند انتخاب مناسبی باشد و در برابر مشکلات اقتصادی ضد ضربه باشد؟ اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید، بهتر است وارد صنعتی شوید که از بحران‌های اقتصادی کمتر آسیب می‌بیند. بر این اساس ایده‌های زیر می‌توانند مفید باشند:
 • مدیریت و کارآفرینی در عصر رقابت

  محمدصادق کارگر/ ms.kargar55@gmail.com
  یکی از آرمان‌هایی که در دنیای پیچیده امروز ذهن بیشتر مدیران سازمان‌ها را به خود مشغول کرده، تصمیم‌گیری در شرایط نبود اطمینان و ترسیم چشم‌اندازی برای سازمان است که بقای سازمان را نسبت به پیچیدگی و تغییرات محیط، تضمین کند؛ از این رو گرایش به آینده و فهم آن چیزی است که بسیاری از سازمان‌ها را بر آن داشته تا بر راهبرد آینده‌گرایی تاکید کنند. حال باید دید؛ «سازمان آینده‌گرا» چگونه سازمانی بوده و دارای چه ابعادی است؟

بیشتر