آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۵۱۸

 • هیچ راه میانبری برای نوآوری وجود ندارد

  نویسنده: Gary P. Pisano مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد
  منبع: HBR: یک فرهنگ مناسب نوآوری نه تنها برای سودآوری شرکت خوب است، بلکه فرهنگی است که هم رهبران سازمانی و هم کارمندان در سازمان‌های خود به آن ارج می‌نهند. اما فرهنگ‌های نوآورانه به درستی درک نمی‌شوند. رفتارهای محبوب که توجه بسیاری را جلب می‌کنند، تنها یک روی سکه هستند. آنها باید با رفتارهای سخت‌تر و کمتر مفرح متعادل شوند. تحمل شکست نیاز به عدم تحمل بی‌کفایتی دارد. میل به کسب تجربه نیاز به نظم شدید دارد. امنیت روانی نیاز به راحتی در برابر صراحت بی‌رحمانه دارد. همکاری باید با یک مسوولیت‌پذیری فردی متوازن شود. سازمان‌های مسطح احتیاج به رهبری سازمانی قوی دارد. فرهنگ‌های نوآورانه سرشار از تناقض هستند. تا زمانی که تنش‌های ایجاد شده توسط این پارادوکس با دقت مدیریت نشود، تلاش‌ها برای خلق یک فرهنگ نوآورانه شکست خواهد خورد. در مقاله هفته پیش دو مورد از این تناقضات را توضیح دادیم و در مقاله پیش‌رو سه مورد پایانی را شرح خواهیم داد.
 • مدیریت یا سوءمدیریت ؟

  دومین همایش ملی شناسایی و پرورش مدیران آینده هفته گذشته در کتابخانه ملی ایران برگزار شد. این همایش به همت موسسه توسعه مدیریت و فن معنا و با بهره‌گیری از دانش استادان برجسته حوزه منابع انسانی و همچنین با تکیه بر تجربه کاربردی سازمان‌های پیشرو در برگزاری کانون‌های ارزیابی، گامی در جهت معرفی ابزارها و استفاده از روش‌های به‌روز در انتخاب مدیران شایسته و پرورش و توسعه آنها برداشت. سید کاظم وزیری‌هامانه وزیر اسبق نفت و محمدرضا نعمت‌زاده وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت در سخنرانی‌های خود در این همایش اهمیت عملکرد مدیریتی مطلوب و شایسته در سازمان‌های کشور را مورد تاکید قرار دادند. دومین همایش ملی شناسایی و پرورش مدیران آینده که با هدف بالا بردن سطح دانش مدیران و آشنایی آنها با روش‌های ارزیابی و توسعه مدیران، کمک به واحدهای منابع انسانی سازمان‌ها در ایجاد فرآیندی علمی و نظام‌مند برای انتخاب مدیران شایسته در سازمان، تعامل و به اشتراک‌گذاری تجربیات مدیران و متخصصان حوزه منابع انسانی و ارتقای مهارت‌های ارزیابان کانون‌های ارزیابی برگزار شد، طیف وسیعی از مدیران سازمانی، صاحبان کسب‌وکارها، مدیران و کارشناسان منابع انسانی و دست‌اندرکاران کانون‌های ارزیابی و توسعه و همچنین متقاضیان استفاده از خدمات چنین کانون‌هایی را مخاطب خود قرار داد.
 • چگونه اقیانوس را آبی کنیم؟

  لئونارد شرمن مترجم: مهدی نیکوئی
  برگرفته از کتاب: اگر در جنگِ سگي هستي، گربه شو!: اصطلاح اقیانوس آبی و قرمز، چند سالی است که برای توضیح فضای رقابتی شرکت‌ها استفاده می‌شود. اقیانوس قرمز، مانند اقیانوسی پر از خون است که بر اثر درگیری شدید کوسه‌ها (شرکت‌های رقیب) بر سر لاشه (درآمدهای اندک و کم‌سود) به این شکل درآمده است. در چنین وضعیتی، شرکت‌های اندکی می‌توانند با تغییر کامل قوانین بازی، در محیطی فعالیت کنند که هیچ رقیبی در آن نیست و به اصطلاح اقیانوس آبی نامیده می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر