آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۵۰۶

 • آیا کاهش ساعات کاری بهره‌وری را زیاد می‌کند؟

  نویسنده: Steve Glaveski مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد
  منبع: HBR: هفته کاری ۴۰ ساعته یادگاری است که از گذشته به ما رسیده است. اما تحقیقات نشان می‌دهد اجبار کارمندان به کار کردن به این مقدار ساعت برای سلامتی آنها مضر است و برای شرکت نیز خسارت‌آور خواهد بود. پژوهش‌ها نشان داده است که بهره‌وری با ساعت کاری کمتر آسیب نمی‌بیند. مطالعه‌ای که ازسوی «سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه» روی کشورهای عضو در سال ۲۰۱۶ انجام شد نشان داد که زمانی افراد ساعات کمتری را کار می‌کنند، بهره‌وری افزایش می‌یابد. مطالعه‌ای دیگر که در سال ۲۰۱۴ از سوی دانشگاه استنفورد انجام شده بود نیز نشان داد که ارتباط اندکی بین تعداد ساعات کاری و بهره‌وری وجود دارد و حتی بیان کرد که وقتی افراد ۵۰ ساعت کار می‌کنند نتایج کاری آنها شروع به افول می‌کند. در مقاله پیش‌رو قصد داریم بیان کنیم که چگونه می‌توان یک روز کاری کوتاه‌تر و بهره‌ورتر ایجاد کرد؟
 • رهبری موثر سازمان طی زمان تغییر

  نویسنده: کریستین اسپیلمن
  منبع: psi|a&dc : همه این گفته قدیمی را شنیده‌اید: «در این دنیا هیچ چیز به جز مرگ و مالیات قطعی و مسلم نیست.» این نقل قول اغلب به بنجامین فرانکلین در سال ۱۷۸۹ نسبت داده می‌شود. از آن زمان، خیلی چیزها تغییر کرده است. در حقیقت، با توجه به شتاب تغییر در دنیایی که امروز در آن زندگی می‌کنیم، می‌توانیم استدلال کنیم که «تغییر» را نیز می‌توان به دو مورد قطعی گفته شده اضافه کرد. تکنولوژی در دهه‌های گذشته، روش انجام کسب‌وکار را به‌شدت تغییر داده است؛ شرکت‌ها به‌طور مداوم در جست‌وجوی راه‌هایی برای پاسخگویی به نیازهای مصرف‌کننده به‌شکلی سریع‌تر، ارزان‌تر و بهتر هستند. همان‌طور که سازمان‌ها طی زمان تغییر می‌کنند، رهبران باید از این نکات اساسی برای نگه داشتن تیم خود در مسیر تغییر، پیروی کنند.
 • تولید محصولاتی که کسی منتظرش نیست!

  لئونارد شرمن مترجم: مهدی نیکوئی
  برگرفته از کتاب: اگر در جنگِ سگي هستي، گربه شو!: کاملا متفاوت بودن با رقبا، کار چندان دشواری نیست. جایگاه‌سازی معکوس و جایگاه‌سازی انشعابی برای رسیدن به این هدف استفاده می‌شود. در جایگاه‌سازی معکوس، یک کسب‌وکار تلاش می‌کند از رقابت‌های شدید فعالان بازار حول یک ویژگی محصول اجتناب کرده و محصول و خدمت متفاوتی ارائه کند. به‌عنوان مثال، در شرایطی که همه تولیدکنندگان موبایل بدون هیچ دلیلی همچنان در حال افزایش کیفیت صفحات نمایش محصولات خود هستند، یک تولیدکننده می‌تواند با اندکی کاستن از کیفیت صفحه نمایش، قیمت‌هایی بسیار جذاب‌تر به مشتریان پیشنهاد دهد. در شیوه دیگر، یعنی جایگاه‌سازی انشعابی، با تمرکز روی ویژگی‌هایی که برای محصول یا خدمتش متصور نمی‌شود، خود را از دیگران جدا می‌کند؛ همان‌طور که شرکت سواچ، ساعت‌های خود را به شکل یک نوع لباس یا پوشش تلقی کرد که باید تکنیک‌های مد را برای طراحی آنها به کار برد. نتیجه آن، تولید ساعت‌هایی با قیمت مناسب بود که به دلیل طراحی‌ها و رنگ‌بندی‌های مختلف، برای ست کردن با یک لباس خاص خریداری می‌شدند. چنین روشی را شرکت‌های مختلف دیگری هم استفاده کرده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر