آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۴۹۶

 • پادزهری برای بوروکراسی

  نویسندگان: Gary Hamel و Michele Zanini مترجم: مریم رضایی
  منبع: HBR: بوروکراسی طرفداران زیادی ندارد. داگ مک‌میلون، مدیرعامل شرکت والمارت، آن را «پست» می‌داند. چارلی مانگر، معاون شرکت برکشایر می‌گوید ریشه‌های آن باید مثل غده‌های سرطانی خشکانده شود. جامی دیمون، مدیرعامل بانک جی‌پی مورگان، اعتقاد دارد بوروکراسی یک «بیماری» است. این مدیران می‌دانند که بوروکراسی جلوی نوآوری و ریسک‌پذیری را می‌گیرد و خلاقیت را نابود می‌کند.
 • رویکرد صرفه‌جویی در فعالیت‌های بزوس

  نویسنده: Brad Stone مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد
  بزوس بیش از هر کس دیگری باور داشت که وب چشم‌انداز شرکت‌ها و مشتریان را تغییر خواهد داد؛ بنابراین بدون ذره‌ای شک و تردید به راهش ادامه داد. در آن سال‌ها، از ۱۹۹۸ تا اوایل ۲۰۰۰، آمازون طی ارائه اوراق قرضه ۲/ ۲ میلیارد دلار درآمد کسب کرد. این شرکت بیشتر آن را صرف خرید پنج مرکز توزیع پیشرفته و جدید در ایالات متحده کرد و اما بعد مجبور شد دو مرکز را ببندد و صدها کارگر را برای صرفه‌جویی اجتناب‌ناپذیر، تعدیل نیرو کند. طی این رویدادهای ناگوار، بزوس به نظر چندان نگران نمی‌رسید. در واقع، این عقب‌نشینی‌ها او را وادار کرد تا شرکت را حتی سخت‌تر وارد قلمرو جدید کند.
 • انگیزه کارمندان و اهمیت آن در بهره‌وری

  نویسنده: Robert Glazer مترجم: الهام شیخان
  دفعه بعدی که در یک جلسه کاری شرکت کردید، با دقت به اطراف خود نگاه کنید. احتمالا افرادی را می‌بینید که خوشحال نیستند. اگر دقیق‌تر نگاه کنیم تیم‌هایی را می‌بینیم که از بین می‌روند، اما کسی متوجه این موضوع نیست. خشم و نارضایتی و بی‌انگیزه‌گی در بعضی افراد پنهان است. آنها نارضایتی را در محیط کار گسترش می‌دهند. کارمند ناراضی دیگر خیلی در جمع همکاران حاضر نمی‌شود و با دیگران تعامل نخواهد داشت، بی‌انگیزه می‌شود، به بهبود و پیشرفت فکر نمی‌کند و حواس‌شان به کار معطوف نیست.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر