آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۳۹۴

 • نقطه‌عطف تغییر رویکردهای سازمان

  مترجم: امیر علی رمدانی
  منبع: strategy+business: «آشاک وموری» (Ashok Vemuri) اهل کشور هندوستان است و در دانشکده St.Stephan و موسسه مدیریت دهلی تحصیل کرده است. او پس از سال‌ها فعالیت در زمینه سرمایه‌گذاری بانکی، به مدت ۱۴ سال در شرکت Infosys در بخش‌های مدیریت واحد تولیدی و خدمات مهندسی، مشغول به فعالیت بود.
 • سه شاه‌کلید شادکاری

  نویسنده: کن رابینسون مترجم: سیدحسین علوی لنگرودی
  منبع:کتاب Finding Your Element: خیلی‌ها هستند که به شکل‌های مختلف تلاش می‌کنند تا احساس خوشایندی در محل کارشان داشته باشند و به قول معروف به «شادکاری» برسند اما در عمل و برای نیل به این مقصود به مشکل برمی‌خورند و گاه در این زمینه دچار ناامیدی و سرخوردگی می‌شوند. در این میان می‌توان با بذل توجه کافی به سه نکته که از آنها با‌عنوان «شاه‌کلیدهای شادکاری» نام برده می‌شود تا حد زیادی بر ایجاد و تقویت احساس شادی در کار افزود که در ادامه این مطلب به این سه شاه‌کلید شادکاری اشاره خواهد شد.
 • در مصاحبه‌ها چقدر صداقت داشته باشیم؟

  نویسنده: Liz Ryan مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: Forbes: مشاور عزیز، مدتی است که تصمیم گرفته‌ام استعفا دهم. شغلم را دوست داشتم و همه چیز خوب بود تا اینکه مدیر واحد را عوض کردند و یک فرد جدید به نام «تد»، سرپرستی واحد را بر عهده گرفت. او به حرف هیچ کس گوش نمی‌دهد و بیش از حد از کارکنان ایراد می‌گیرد. او حتی گاهی بی دلیل سر کارکنان داد می‌زند. از وقتی او آمده، کسی شغلش را دوست ندارد. مدتی پس از انتصاب او، دو نفر از کارکنان استعفا دادند. پیش از آنکه سازمان را ترک کنند، از آنها خواسته شد که در «مصاحبه خروج» شرکت کنند اما آنها قبول نکردند. آنها به من گفتند: «ما تا به حال با او (مسوول مصاحبه) صحبت نکرده‌ایم و اصلا او را نمی‌شناسیم. فقط می‌دانیم نامش شلی است. او احتمالا رده پایین‌ترین کارمند منابع انسانی است. اگر شرکت به نظر ما اهمیت می‌داد، قبل از اینکه کار به اینجا بکشد کاری می‌کرد.»
 • کشاورزی در فضای بسته و مزیت‌های امیدوارکننده برای محیط‌زیست

  نویسنده: Kevin Maney مترجم: مریم رضایی
  منبع: Strategy+Business: وقتی اسم کشاورزی به گوش ما می‌خورد، یک زمین بزرگ در فضایی باز در ذهن‌مان تداعی می‌شود. چرا؟ چون گیاه به نور نیاز دارد. اما کشاورز باید با کمبود آب، یخ زدن محصولات و آفات و حشرات گیاهی هم مقابله کند و از آفت‌کش‌ها استفاده کند. همچنین از آنجا که مزارع کشاورزی به وسعت زیادی نیاز دارند، معمولا دور از دسترس مشتریان نهایی قرار دارند و این یعنی علاوه بر واسطه‌های زیادی که ایجاد می‌شوند، زمان زیادی طول می‌کشد تا گوجه‌فرنگی به شهر برسد و طعم واقعی خود را از دست می‌دهد. این روزها استارت‌آپ‌هایی مثل Bowery، AeroFarms و Lettuce Networks دست به کارهای متفاوتی زده‌اند. آنها مواد غذایی را در فضای بسته پرورش می‌دهند. همچنین از داده و هوش مصنوعی برای به‌دست آوردن بازدهی بیشتر نسبت به مزارع سنتی استفاده و جالب اینکه در مقیاس کوچک و نزدیک به مراکز شهری آلوده فعالیت می‌کنند. نسل جدید کشاورزی قرار است برای تعداد بیشتری از مردم غذا تهیه کند و همزمان آسیب کمتری به محیط‌زیست بزند.

بیشتر