آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۳۲۱

 • چهار حقیقت کلیدی در رابطه با فرهنگ سازمانی

  مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: HBR: در دو بخش نخست این مقاله گفتیم که بسیاری از رهبران، برای افزایش عملکرد سازمان‌ها دست به دامن استراتژی می‌شوند و از فرهنگ سازمان غافل می‌شوند.
 • مشتریان خوب، بد، زشت

  نویسنده: Graham Hill مترجم: مریم رضایی
  وقتی نشریات و سایت‌های مدیریت و بازاریابی را هر روز مرور می‌کنید، به‌ندرت پیش می‌آید که با سیل مقالاتی که اهمیت دادن به مشتری را مورد تاکید قرار می‌دهند، مواجه نشوید؛ جملاتی مثل «مشتری اولویت اول است»،«مشتری پادشاه است» و دیگر تشبیه‌های مضحک اینچنینی. استفاده از چنین تعابیری که بر اهمیت دادن به مشتری تمرکز می‌کند، برای مدیرانی که صرفا می‌خواهند یک دستورالعمل وجود داشته باشد تا از آن پیروی کنند یا برای مشاورانی که پیشنهاد جدیدی ندارند و دوره می‌گردند تا نسخه‌ای ثابت برای همه تجویز کنند، به یک حکم بی‌چون و چرا تبدیل شده است. اما کاش زندگی به همین سادگی بود! تمرکز صرف بر مشتری به عنوان یک طرح پیشنهادی مناسب برای همه موقعیت‌ها و سناریوها اساسا غلط است.
 • تجدید نیروی کار با انتخاب نوع درستی از ریسک

  نویسنده: Whitney Johnson مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد
  منبع: HBR: استفان کری، حرفه خود در لیگ بسکتبال NBA را روی انجام ضرباتی بنا کرده است که دیگران از انجام آن ناتوانند: پرتاب سه امتیازی از فاصله خیلی دور. به‌طور سنتی، مدافعان چندان در مورد ضربات این چنینی از فاصله دور نگران نیستند؛ چرا که احتمال کمی وجود دارد که بازیکنان این ضربات را وارد سبد کنند. اما ستاره تیم Golden State Warriors آنقدر تمرین کرد تا این کار برایش غیرممکن نباشد. بازی کری مثالی از تعهد به ریسک‌های رقابتی است. به‌جای مواجهه شاخ به شاخ با سایر بازیکنان در ناحیه شلوغ زیر سبد، با امید به ایجاد ضربه موفق در قلب یک رقابت داغ، در جایی دست به کار می‌شود که سایرین معمولا این کار را نمی‌کنند: تقریبا ۹ متری دور از سبد. او یک توانایی متمایز در ایجاد ضربات موفق از راه دور را ترجیح می‌دهد.

بیشتر