آرشیو روزنامه شماره ۴۳۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۳۰۰

 • تولیدکنندگان برتر و ربودن گوی سبقت از رقبا

  مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: McKinsey: تولیدکنندگان «محصولات تند مصرف۱» در اقصی نقاط جهان هر روز با تحولات جدیدی روبه‌رو می‌شوند. خرده‌فروشی‌ها در یکدیگر ادغام می‌شوند. شرکت‌های عمده‌فروشی بزرگ، شرکت‌های کوچک را خریداری می‌کنند. به این ترتیب، قدرت در دستان عده معدودی قرار می‌گیرد. در بسیاری از کشورها، فروشگاه‌های ارزان‌فروشی بین مردم محبوبیت یافته‌اند و مردم دیگر تمایلی ندارند از سوپرمارکت‌ها و هایپرها خرید کنند. کسب‌وکارهای آنلاین جای خود را در بازار بازکرده‌اند و بسیاری از خرده‌فروشان از داده‌های بزرگ و تجزیه و تحلیل پیشرفته به عنوان اهرمی برای افزایش قابلیت‌های خود استفاده می‌کنند. در عرصه تولید محصولات تند مصرف، شرکت‌های کوچک‌تر و چالاک‌تر (که خود را به سرعت با تغییرات و نیازهای مشتری وفق می‌دهند)، به سرعت رشد می‌کنند. علت رشد سریع این کسب‌وکارها، روی آوردن مشتریان به محصولات ارگانیک، محلی و سالم و دسترسی آسان به فروشندگان از طریق تجارت الکترونیکی است.
 • کلیدهای طلایی شروع یک رابطه کاری موفق

  مترجم: مریم رضایی
  منبع: London Business School: چه اعتراف کنیم و چه نکنیم، طبیعی است همه ما به کسانی که مثل ما فکر می‌کنند علاقه داریم. آشنا بودن، ارتباط و گفت‌وگوی کلیشه‌ای را به دنبال دارد، اما شباهت داشتن به ارتباط عمیق منجر می‌شود. دانشمندان علوم اجتماعی سال‌ها مساله «شباهت‌دوستی» را در روابط مختلف انسانی بررسی کرده‌اند.
 • شکست یک انتخاب است

  نویسنده: Tom Puthiyamadam مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد
  منبع: strategy-business: حدود هفت سال پیش، من یک پروژه تحول دیجیتال (digital transformation) بزرگ را هدایت می‌کردم. من تیمی حرفه‌ای داشتم که این برنامه و آخرین راه‌حل‌های تکنولوژیک را اجرا می‌کردند. تصور ما این بود که عملکرد ما درست است. اما چند ماه بعد، پروژه منحرف شد و وقتی اوضاع آرام شد، هیات‌مدیره تلاش کرد آنچه اشتباه رخ داده بود، بررسی کند. ما دریافتیم که پروژه به دو دلیل عمده شکست خورده بود. اول اینکه، گرچه اهداف پروژه به خوبی تعریف شده بود، اما در سراسر بخش‌ها با مشتری ارتباط برقرار نکرده بود. دوم اینکه ما در مورد نحوه کار شرکت در زمان حال فکر می‌کردیم؛ نه در مورد نحوه کار آن در آینده.

بیشتر