شماره روزنامه ۴۵۲۸
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۳ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۲۹۳

 • برهم خوردن معادلات کسب‌وکار

  مترجم: معصومه عشوری مقدم
  منبع: Bain: به‌راحتی می‌توان دید که چرا بسیاری از شرکت‌ها مانند اوبر، آمازون و گوگل به‌عنوان مدل‌های کسب و کار آینده دیده می‌شوند. آنها صنعت خود را بازتعریف کرده و به تجربه مشتریان خود جان تازه‌ای بخشیده‌اند. آنها از شکست نمی‌هراسند، از اشتباهات می‌آموزند و تغییرات ضروری را برای جلو افتادن از بازار در خود ایجاد می‌کنند. هیچ‌کدام از این موارد برای رهبران صنعت و سایر شرکت‌های حوزه B۲B تازه نیست اما مدیران این را نیز خوب می‌دانند که آنچه در قلمرو روابط با مشتریان (B۲C) اتفاق می‌افتد، همواره در ارتباطات B۲B رخ نمی‌دهد.
 • نکاتی تاثیرگذار در توسعه نوآوری برای مدیران سازمان‌های ایرانی

  سیدعلیرضا کاشی‌زاد kashizad.ir
  در سال ۱۳۹۶ چندین فرصت همکاری آموزشی و مشاوره‌ای با سازمان‌های مختلف در ایران داشتم. یکی از تفاوت‌های امسال با سال‌های قبل این بود که گاهی ایده‌ها و تجربه‌های خود را در قالب نکات کوتاهی می‎نوشتم و با دیگران به اشتراک می‌گذاشتم. این سطرها اگر چه در موقعیت‌های گوناگون و به واسطه تحلیل مساله‌های سازمانی شرکت‌های خدماتی، صنعتی و بازرگانی مختلف نوشته شده‌اند، اما به نظر می‌رسد در ایجاد یک فرهنگ سازمانی تاثیرگذار در توسعه نوآوری برای مدیران سازمان‌های ایرانی به‌کار آید.
 • صدور چک بلامحل جرمی با استثنائات فراوان

  احمد پنجه پور وکیل پایه یک دادگستری ahmad.panjehpour@gmail.com
  صدور چک، برخلاف سایر اسناد تجاری مانند برات، سفته، ضمانت‌نامه بانکی و... می‌تواند جرم تلقی شود. قانون‌گذار اگرچه بارها اصلاحاتی بر شرایط وقوع این جرم قرار داده است و در تلاش بوده که تا جایی که امکان دارد صدور چک بیشتر جنبه حقوقی داشته باشد تا کیفری، اما عجالتا همچنان و برابر با قانون صدور چک با آخرین اصلاحات قانونی که موجود است اگر صدور چک بلامحل تشخیص داده شود، جرم و قابل مجازات است.
 • هنر مصاحبه برای جذب استعدادهای بزرگ

  مترجم: سید‌حسین علوی لنگرودی
  منبع: گالوپ alavitarjomeh@gmail.com: بخش دوم هنگامی که مدیران تازه کار وارد دنیای مدیریت می‌شوند خود را با ابهامات و پرسش‌های گوناگونی رو‌در‌رو می‌بینند که یافتن پاسخ‌ها و راه حل‌های معقول و درست برای آنها نیازمند کسب تجربه و آموزه‌های بسیاری است.

بیشتر