چرا کار تیمی شاهکار می‌کند؟

دکتر رومانوف توضیح می‌دهد که چرا کار تیمی مهم است و چه مزایایی می‌تواند ارائه دهد:

  کارآیی و خروجی را بهبود می‌‌‌بخشد: کار تیمی مهم است، زیرا به عنوان بخشی از یک تیم می‌توان کارهای بسیار بیشتری را نسبت به حجم کاری که یک فرد به تنهایی انجام می‌دهد، پیش برد. تیم‌‌‌های موفق در انجام وظایف، بسیار پربازده‌‌‌تر و موثرتر از پروژه‌‌‌های انفرادی هستند.

  راه‌‌‌حل‌‌‌های بهتری ایجاد می‌کند: کار گروهی فرصتی را برای ارائه دیدگاه‌‌‌های مختلف فراهم می‌کند تا راه‌‌‌حل‌‌‌هایی برای مشکلات پیدا شود که مدبرانه‌‌‌تر و کارآمدترند. هنگامی که افراد متعدد مشارکت می‌کنند، دانش، دیدگاه‌‌‌ها و بازخورد بیشتری گنجانده می‌شود و به هم‌‌‌تیمی‌‌‌ها کمک می‌کند به راه‌‌‌حل‌‌‌های جامع‌‌‌تری برسند.

  مجموعه بزرگ‌تری از منابع را ارائه می‌دهد: هر یک از اعضای تیم می‌توانند تلاش‌‌‌ها، دانش، توانایی‌‌‌ها و نقاط قوت خود را در انجام کار مورد نظر سهیم کنند. تیم می‌تواند از منابعی که هر عضو برای مقابله با چالش‌‌‌های جدید فراهم می‌کند استفاده کند.

  باعث رشد و یادگیری می‌شود: وقتی افراد با هم کار می‌کنند، فرصتی برای یادگیری و رشد هر یک از اعضای تیم فراهم می‌شود - هم از نظر شخصی و هم از نظر حرفه‌‌‌ای.

  پیوندهای قوی بین هم‌‌‌تیمی‌‌‌ها ایجاد می‌کند: همکاری در وظایف مشترک، کمک به دیگران و با هم کار کردن، به هم‌‌‌تیمی‌‌‌ها کمک می‌کند ارتباطات قوی را تقویت کنند. وقتی افراد با هم و در راستای یک هدف مشترک در محیطی تشویق‌‌‌کننده و حمایت‌‌‌کننده کار می‌کنند، پیوندشان عمیق‌‌‌تر می‌شود.

  استرس را کاهش می‌دهد: افراد وقتی عضو یک تیم هستند بیشتر احساس می‌کنند که مورد حمایت هستند. بنابراین، استرس کمتری را تجربه می‌کنند، زیرا به تنهایی با مشکلات مواجه نمی‌‌‌شوند.

 ویژگی‌‌‌های کار تیمی خوب

به گفته دکتر رومانوف، برخی ویژگی‌‌‌های کار گروهی خوب عبارتند از:

  هدف مشترک: یک تیم موفق هدف مشترکی را که برای اعضایش معنا دارد، به روشنی بیان می‌کند و بر سر آن توافق می‌کند. درک مشترک از هدفی که تیم برای آن کار می‌کند، بسیار مهم است تا همه در یک جهت باشند و تیم بتواند به عنوان یک واحد منسجم عمل کند.

  همکاری: برای هم‌‌‌تیمی‌‌‌ها مهم است که فعالانه به حرف یکدیگر گوش دهند، با یکدیگر همکاری کنند و در صورت لزوم به یکدیگر کمک کنند. یک رویکرد مشارکتی منجر به خروجی کارآمدتر و موثرتر می‌شود.

  احترام: زمانی که افراد احساس می‌کنند مورد احترام هم‌‌‌تیمی‌‌‌های خود هستند، می‌توانند آزادانه ایده‌‌‌ها و نظرات خود را بدون ترس از رد شدن یا قضاوت شدن به اشتراک بگذارند. این سطح ایمنی، زمینه را برای تعهد بیشتر در بین هم‌‌‌تیمی‌‌‌ها، اصالت و تازگی فراهم می‌کند.

  اعتماد: این اطمینان وجود دارد که هر یک از اعضا نقش خود را برای تیم انجام می‌دهند و به تعهدات خود عمل می‌کنند. اعضای تیم مسوولیت‌‌‌های خود را جدی می‌‌‌گیرند و متعهد می‌‌‌شوند که از طرف تک‌تک اعضا و همچنین برای منافع جمعی آن را دنبال کنند. قرار است هر عضوی منافع تیم را بالاتر از منافع خود قرار دهد.

  هماهنگی: تیم به خوبی سازماندهی شده است، بنابراین همه به طور سیستماتیک و کارآمد با هم در جهت تحقق ضرب‌‌‌الاجل‌‌‌ها و اهداف مشترک کار می‌کنند. ارتباط و هماهنگی موثر، بسترساز کار تیمی خوب است.

  روابط بین‌فردی قوی: روابط قوی بین هم‌‌‌تیمی‌‌‌ها وجود دارد. اعضای تیم به یکدیگر اهمیت می‌دهند و روابط، عمیق‌‌‌تر از صرف نقش آنها در تیم است. به عنوان مثال، آنها از مسائل زندگی شخصی هم خبر دارند و می‌‌‌دانند چه کسی چه استعدادها، مهارت‌‌‌ها و علایقی دارد. اعضای تیم زمانی را به جشن گرفتن دستاوردها یا گردش‌‌‌های اجتماعی خارج از محل کار اختصاص می‌دهند تا یکدیگر را بهتر بشناسند.

  حل موثر تعارض: اعضای تیم می‌‌‌دانند که تعارض اجتناب‌‌‌ناپذیر است، اما می‌توانند با اولویت دادن هدف تیم بر تفاوت‌‌‌ها و درگیری‌‌‌های فردی، این تعارض‌‌‌ها را با موفقیت مدیریت و حل کنند. آنها مسائلی را که بین اعضای تیم به وجود می‌‌‌آید نادیده نمی‌‌‌گیرند و هر چه سریع‌‌‌تر به آن رسیدگی می‌کنند. این در حالی است که تفاوت‌‌‌های بین اعضا را مدنظر قرار می‌دهند تا در ماموریت گروه خللی وارد نشود.

 چگونگی پرورش کار تیمی خوب

دکتر رومانوف چند استراتژی را به اشتراک می‌‌‌گذارد که می‌تواند به پرورش کار تیمی خوب کمک کند:

  تعریف هدف: ماموریت و هدف تیم می‌تواند با هم‌‌‌تیمی‌‌‌های شما تعیین شود، زیرا اعضای تیم زمانی که نقشی در انتخاب اهدافی داشته باشند که برایشان معنادار است، احتمالا بیشتر خریدار آن هستند.

  ارائه و دریافت مرتب بازخورد: بررسی امور با اعضای تیم، بهترین راه برای اعمال تغییرات موردنیاز است. این امر نباید در یک فرآیند رسمی انجام شود. در عوض، بحث در بستری باز در مورد حس اعضای تیم نسبت به موضوع می‌تواند به عنوان بخشی از فرهنگ تیم نهادینه شود.

  حفظ شفافیت: شفاف باشید، نه فقط در مورد هدف تیم، بلکه در مورد تعهدات و وظایف کوچک‌تر. این به افراد کمک می‌کند بفهمند چگونه هر شغل و آیتم‌‌‌های شرح شغلی، به ماموریت کلی سازمان کمک می‌کند.

  تبدیل یادگیری به یک اولویت مستمر: آموزش‌‌‌ها، مطالب خواندنی و منابع را به اعضای تیم پیشنهاد دهید. افراد را برای تدریس در مورد موضوعات جدید دخیل کنید و میزبان رویدادهایی باشید که در آن اعضا می‌توانند اطلاعات و علایق جدید را با هم‌‌‌تیمی‌‌‌های خود به اشتراک بگذارند.

به رسمیت شناختن دستاوردها: از اعضای تیم به خاطر کاری که به خوبی انجام شده ستایش کنید.

 

منبع: verywellmind.com