پنج روش قابل مدیریت برای اتخاذ سبک زندگی پایدار در ۲۰۲۴

۱-تغذیه

ما سالانه یک میلیارد تن غذا را دور می‌‌‌ریزیم. ضایعات مواد غذایی معمولا متان تولید می‌‌‌کنند؛ گازی گلخانه‌‌‌ای که از دی اکسید کربن قوی‌‌‌تر است. اما تغییرات ساده‌‌‌ای وجود دارد که با کمک آنها می‌‌‌توانید از این اتفاق اجتناب کنید: از جمله مصرف غذاهای خانگی و فصلی و خوردن گوشت کمتر و گیاهان بیشتر. گیاهان و به‌‌‌ویژه لوبیا، به دلیل توانایی‌‌‌شان در تبدیل نیتروژن هوا به مواد مغذی، به هیچ کود نیتروژنی (که تا حدی از گاز طبیعی تولید می‌شوند) نیاز ندارند. در این خصوص، یک روز در هفته بدون گوشت شروع خوبی خواهد بود. همچنین خوردن گوشت‌‌‌های فرآوری‌شده که پایه گیاهی دارند، می‌‌‌تواند گام مهمی به سوی سبک زندگی با مصرف بیشتر گیاه باشد؛ اگرچه نسبتا گران‌قیمت هستند. برنامه‌‌‌ریزی وعده‌‌‌های غذایی و اطمینان از خوردن غذاهای باقی‌مانده به شما کمک می‌‌‌کند ضایعات غیرضروری را کاهش دهید. و در صورت امکان از مایکروویو برای پخت و پز استفاده کنید، زیرا مصرف انرژی آن نسبت به پخت و پز روی اجاق گاز کمتر است. البته مجبور نیستید همه این کارها را انجام دهید - آنهایی را انتخاب کنید که بهترین کارآیی را برای شما دارند.

۲- رفت و آمد

همه ما چه برای کار، چه برای تحصیل و چه برای خرید و تفریح، دائم در حال رفت و آمد هستیم. چه بهتر که این رفت‌‌‌ و آمدها را پایدار کنیم. انتخاب سفرهایی که به فعالیت فیزیکی نیاز دارند – مانند پیاده‌‌‌روی و دوچرخه‌‌‌سواری – سبزترین گزینه است، چون علاوه بر اینکه منجر به انتشار دی‌‌‌اکسید کربن زیادی نمی‌‌‌شود، ما و فرزندانمان را متناسب‌‌‌ و سالم‌‌‌تر نگه می‌‌‌دارد. اگر می‌‌‌توانید، یک یا دو روز در هفته را به جای ماشین، از گزینه‌‌‌هایی استفاده کنید که سبزتر هستند یا به فعالیت فیزیکی نیاز دارند. در مناطق شهری که مسافت‌‌‌های کوتاه‌‌‌تری را طی می‌‌‌کنید، حمل و نقل با وسایلی که به فعالیت فیزیکی نیاز دارند اغلب سریع‌‌‌تر و ارزان‌‌‌تر از سفر با خودرو است.  همچنین ترافیک را که یکی از دلایل مهم آلودگی هوای شهری است کاهش می‌‌‌دهد. برای سفرهای طولانی‌‌‌تر، استفاده از قطار یا اتوبوس نسبت به خودرو و هواپیما سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد.

۳-مصرف انرژی

انرژی‌‌‌ای که ما در خانه استفاده می‌‌‌کنیم به طور فزاینده‌‌‌ای در حال گران شدن است و سهم قابل توجهی در انتشار گازهای گلخانه‌‌‌ای دارد. ایجاد تغییرات کوچک در مصرف انرژی روزانه ما می‌‌‌تواند تفاوت بزرگی در صورت‌حساب انرژی و انتشار گازهای گلخانه‌‌‌ای ایجاد کند. اکثر این تغییرات آسان و راحت هستند. هنگام خروج از اتاق چراغ‌‌‌ها را خاموش کنید. غذا را با  قابلمه درب‌‌‌دار بپزید. درجه وسایل گرمایشی خانه خود را ۱ درجه کم کنید. لباس‌‌‌ها و ظروف را در دمای سردتر بشویید. کوتاه‌‌‌تر دوش بگیرید.  دستگاه‌‌‌هایی مانند مایکروویو را در زمانی که استفاده نمی‌‌‌کنید و شارژرها را هنگامی که دستگاه‌‌‌ها به طور کامل شارژ می‌شوند از برق جدا کنید. و لامپ‌‌‌های هالوژن معیوب را با لامپ‌‌‌های LED که کارآیی بیشتری دارند جایگزین کنید. استفاده از داده‌‌‌های ثبت شده توسط ابزارهای هوشمند (در صورت داشتن) برای نظارت بر مصرف انرژی می‌‌‌تواند به شما در ایجاد این تغییرات کمک کند.

۴-پوشاک

مردم عاشق خرید لباس جدید هستند. اما «فست مد» هزینه زیست محیطی و اجتماعی بسیار بالایی دارد. صنعت مد سالانه بیش از ۹۲ میلیون تن زباله تولید می‌‌‌کند که بیشتر آن سوزانده می‌‌‌شود، به محل‌‌‌های دفن زباله فرستاده می‌‌‌شود یا به کشورهای در حال توسعه صادر می‌‌‌شود. راه‌‌‌های زیادی برای خوش‌‌‌لباس بودن و سازگار بودن با محیط زیست وجود دارد. با ساماندهی کمد لباس خود شروع کنید تا بدانید قبل از شروع خرید چه چیزی دارید و آیا واقعا نیاز دارید چیز جدیدی بخرید یا نه.  وسایل آسیب‌دیده را دور نیندازید - ویدئوهای زیادی در یوتیوب وجود دارد که به شما در تعمیر لباس و لوازم جانبی کمک می‌‌‌کند. حتی می‌‌‌توانید با استفاده از تکنیک‌‌‌هایی مانند دوخت ساشیکو (هنر ژاپنی)، لباس‌‌‌های خود را منحصربه فرد کنید و این تعمیر را به یکی از ویژگی‌‌‌های قابل مشاهده لباس خود تبدیل کنید. همچنین می‌‌‌توانید لباس‌‌‌های نویی را که دیگر نمی‌‌‌خواهید به دوستان و اعضای خانواده بدهید. از طرف دیگر، می‌‌‌توانید لباس‌‌‌های کمتر اما با‌کیفیت‌‌‌تر بخرید. این اقلام معمولا دوام بیشتری دارند و برای مدت زمان بیشتری قابل استفاده خواهند بود.

۵- مدیریت ضایعات

ما سالانه بیش از ۲ میلیارد تن زباله جامد شهری در سراسر جهان تولید می‌‌‌کنیم. انتظار می‌‌‌رود این رقم تا سال ۲۰۵۰ هفتاد درصد افزایش یابد. تغییرات کوچک زیادی وجود دارد که به کمک آنها می‌‌‌توانیم حجم سطل‌‌‌های زباله خود را کاهش دهیم. نوشتن یک لیست خرید، می‌‌‌تواند از خرید اقلام غیرضروری و وسوسه‌‌‌انگیز جلوگیری کند. هنگام خرید، کیسه‌‌‌های قابل بازیافت با خودتان ببرید.  این روزها برخی فروشگاه‌‌‌ها در نقاطی از دنیا، مواد غذایی را بدون بسته‌‌‌بندی اضافی عرضه می‌‌‌کنند و مشتریان را تشویق می‌‌‌کنند از ظروف خانه برای پر کردن مجدد غذاهای طبیعی و فرآوری‌نشده استفاده کنند. مطمئن شوید که می‌‌‌دانید چه چیزی را می‌‌‌توانید در محل بازیافت کنید و توصیه‌‌‌های ارائه‌شده را دنبال کنید.  کاهش ضایعات باعث صرفه‌‌‌جویی در منابع ارزشمند و همچنین کاهش آلودگی و هزینه‌‌‌های هفتگی شما می‌‌‌شود.  با ایجاد این تغییرات کوچک در سبک زندگی، می‌‌‌توانیم در مجموع به سمت آینده‌‌‌ای پایدارتر حرکت کنیم.

 

منبع: Fastcompany