آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۴ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۵۱۲۴

 • روایت چهار چهره سرشناس از آثار تاثیرگذار

  دنیای‌اقتصاد: چهار چهره برجسته حوزه تکنولوژی و کسب‌وکار، مطالعه چه کتاب‌هایی را پیشنهاد می‌کنند؟ اخیرا سایت آنتروپونو گزارشی منتشر کرده از کتاب‌هایی که چهره‌های سرشناس تکنولوژی و سرمایه روی آنها تاکید دارند و معتقدند می‌توانند بر زندگی آدم‌ها تاثیر بگذارند. اهمیت این گزارش به این خاطر است که کتاب‌ها توسط چهره‌هایی مطرح شده‌اند که در حوزه‌های کاری خود شاخص هستند و بر زندگی در جهان امروز تاثیر قابل‌توجهی داشته‌اند. کتاب‌ها می‌توانند ما را از آزمون و خطاها و اشتباهات بسیاری در امان نگه دارند.
 • خداحافظی گدار با سینما

  ایسنا: ژان لوک گدار، کارگردان برجسته و از پیشگامان موج نوی سینمای فرانسه از بازنشستگی پس از هفت دهه فعالیت سینمایی خبر داد. این سینماگر ۹۰ ساله در مصاحبه‌ جدیدی عنوان کرد به پایان جاده فیلم‌سازی نزدیک می‌شود و قصد دارد پس از دو پروژه جدید از دنیای سینما خداحافظی کند.
 • ایجاد صداهای طبیعی در اپرای مونیخ

  ایرنا: اپرای مونیخ برای بازگرداندن زندگی به اجراهایی که به ناچار از طریق فضای مجازی در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد، ابتکاراتی انجام داده که یکی از آنها امکان ایجاد سروصداهای معمول تماشاگران حین اجراست.
 • همنشینی کرونا و کاریکاتور

  ایسنا: از همان روزهای نخست شیوع ویروس کرونا در جهان بسیاری از هنرمندان در دنیا از حوزه گرافیک گرفته تا کاریکاتور و نقاشی دست به‌قلم شدند و آثاری را خلق کردند. اغلب آثاری که با موضوع کرونا خلق و در نمایشگاه‌های مجازی و حقیقی یا صفحات شخصی هنرمندان در رسانه‌های اجتماعی منتشر شدند، با هدف فرهنگ‌سازی در راستای مبارزه بهتر با این ویروس‌خطرناک بود. در این میان کاریکاتور زبان صریح‌تری برای حق مطلب بود. در این مدت هنرمندان بسیاری از سراسر جهان کاریکاتورهایی با موضوع کرونا خلق کردند که رد پایشان را می‌توان در مطبوعات، خبرگزاری‌ها، نمایشگاه‌های مجازی، مسابقات هنری و صفحات شخصی هنرمندان پیدا کرد. کاریکاتورهایی که اغلب منتقد عملکرد دولت‌ها در کنترل این بحران جهانی یا در راستای تقدیر از زحمات کادر درمان بودند.
 • ۹ سال مقاومت در برابر مرگ

  دنیای‌اقتصاد: امروز سالروز درگذشت یکی از چهره‌های مهم شعر ایران در سال‌های پس از انقلاب است. احمد عزیزی به گواه کتاب‌هایی همچون «کفش‌های مکاشفه»، «ملکوت تکلم»، «شرجی آواز»، «خواب‌نامه و باغ تناسخ»، «رودخانه رویا» و... یک شاعر برجسته و نثرنویس خاص است که در هر دو حوزه توانست آثار ماندگاری برجا بگذارد و دریچه‌های تازه‌ای باز کند.
 • سالنامه جامع اقتصادی «تجارت فردا» در شماره ۴۰۰

  دنیای‌‌اقتصاد: چهارصدمین شماره «تجارت‌فردا» با عنوان «صد سال تنهایی» روز دوشنبه ۱۸ اسفند ضمیمه روزنامه «دنیای‌‌اقتصاد» می‌شود.
 • خوش‌بینی ابلهانه را باید دورانداخت

  دنیای‌اقتصاد: صمد بهرنگی نویسنده معروف، آن‌قدر هوشیار بود که ارزش‌های ادبی آثار صادق هدایت را درک کند، با این حال جهان‌بینی و شیوه زیست نویسنده «ماهی سیاه کوچولو» با خالق «بوف کور» آن‌قدر فاصله داشت که نمی‌توانست بر درون‌مایه آثار این نویسنده پیشکسوت صحه بگذارد. بهرنگی در نامه‌ای که سال‌ها پیش برای نویسنده جوان آن روزگار، فریدون نوبهار نوشت، ضمن تشویق این نویسنده به ادامه کار، وی را از خطرات سیاه‌اندیشی‌های رمانتیک آگاه کرده و به امید رهایی بخش سوق داده است. این نامه را که در شماره ششم مجله مهدآزادی (آدینه) به چاپ رسیده در ادامه می‌خوانید.
 • آنتولوژی موسیقی معاصر ایران برای فلوت

  دنیای‌‌اقتصاد: آلبوم اول پروژه‌ «امواج نوی ایران: آنتولوژی موسیقی معاصر ایران برای فلوت» توسط نشر موسیقی پتریکور همزمان در ایران و آمریکا منتشر شد. امواج نوی ایران پروژه‌ای است شامل اجراهای بین‌المللی، ضبط و انتشار پنجاه قطعه جدید از آهنگسازان ایرانی که تصویری از موسیقی نوی ایران را بازتاب می‌دهد. مدیریت هنری این پروژه را امین شریفی به عهده دارد و کلاریز کشاورز نوازنده این آثار است. آلبوم امواج نوی ایران حدود دو ساعت موسیقی برای سازهای خانواده فلوت است و بعضی از قطعات با همراهی اصوات الکترونیک ثابت و اصوات الکترونیک زنده آهنگسازی شده‌اند. همچنین قطعاتی برای کوارتت فلوت و سکستت فلوت هم در این مجموعه وجود دارند. علیرضا مشایخی، نادر مشایخی، رضا والی، امین شریفی، گلفام خیام، روزبه رفیعی، مهدی خیامی، علی گرجی و مرتضی شیرکوهی از آهنگسازان بخش اول این پروژه هستند.
 • آثار مجید مجیدی روی آنتن شبکه نمایش

  دنیای‌‌اقتصاد: این هفته شبکه نمایش در بخش صحنه گران فیلم‌هایی به کارگردانی مجید مجیدی را در جدول پخش خود جانمایی کرده است که به ترتیب فیلم‌های «بید مجنون»، «باران»، «پدر»، «رنگ خدا»، «بچه‌های آسمان» و «آواز گنجشک‌ها» از امروز هر شب ساعت ۲۱ برای مخاطبان پخش خواهد شد. همچنین به مناسبت مبعث حضرت رسول اکرم(ص) فیلم سینمایی محمد رسول‌الله(ص) به کارگردانی مجید مجیدی پنج‌شنبه ۲۱ اسفند ماه ساعت ۱۹ از این شبکه پخش می‌شود. فیلم‌های کلاسیک ویلا می‌تازد، خوشبختی برای ما، حادثه آکسبو، بازگشت به رودخانه برفی، آهسته آهسته، باتلاق مرگ و پول را بردار و فرار کن نیز تا جمعه هر روز ساعت یک از شبکه نمایش روی آنتن خواهد رفت.
 • افتتاح یک مجموعه فرهنگی با نقاشی ایران درودی

  دنیای‌اقتصاد: همزمان با افتتاح مجموعه فرهنگی هنری «عمارت خط سوم» از تازه‌ترین اثر ایران درودی رونمایی شد. مجموعه عمارت خط سوم زیرمجموعه موسسه فرهنگی هنری «آن خط سوم هنر» است که نامش برگرفته از جمله معروف شمس تبریزی است. این مجموعه شامل پلاتوی اجرای تئاتر، پلاتوی تمرین تئاتر، کارگاه هنری، کتابفروشی و کافه بوده و قرار است با برگزاری کارگاه‌ها، جلسات و نشست‌های گوناگون در حوزه هنر و ادبیات با توجه ویژه به گروه سنی نوجوان فعالیت کند. دیروز در افتتاحیه مجموعه فرهنگی و هنری عمارت خط سوم از اثری از ایران درودی، نقاش معاصر نیز رونمایی شد. این مجموعه در یک بنای قدیمی در نزدیکی تئاترشهر راه‌اندازی شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر