آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۴۷۴۸

 • رقیب فرانسوی «مست عشق»

  دنیای اقتصاد: چند ماهی است که خبرهای تولید فیلمی براساس زندگی مولانا به کارگردانی حسن فتحی در رسانه‌ها منتشر می‌شود. اکنون خبرهایی از ساخته شدن اثری با مضمونی مشابه در فرانسه به گوش می‌رسد که کارگردان آن ژان کلود کریر است؛ کارگردانی نامی که اتفاقا این روزها برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی و سخنرانی مهمان ایران است. اگر چه این توجه مضاعف برای به تصویر کشیدن یکی از بزرگ‌ترین مشاهیر فارسی‌زبان می‌تواند اتفاق مبارکی محسوب شود؛ اما همان‌طور که تهیه‌کننده ایرانی فیلم کریر عنوان می‌کند موازی‌کاری و مقایسه احتمالی این دو اثر، ممکن است آفت‌هایی در پی داشته باشد. با وجود این، این احتمال نیز وجود دارد که نگاه‌های مختلف به زندگی مولانا از زوایای گوناگون، جنبه‌های متنوعی از شخصیت برجسته اما پیچیده این شاعر عارف را برای جهانیان به نمایش بگذارد.
 • پخش فیلم «محمد رسول‌الله(ص)» مجیدی از تلویزیون

  مهر: فیلم «محمد رسول‌الله(ص)» ساخته مجید مجیدی آخر همین هفته و به مناسبت میلاد حضرت رسول(ص) در دو قسمت از تلویزیون پخش می‌شود. قسمت اول این فیلم پنج‌شنبه ۲۳ آبان ساعت ۲۲ و قسمت دوم جمعه ۲۴ آبان ساعت ۱۶ روی آنتن شبکه یک سیما می‌رود.
 • خرج «پاییزه کتاب» به اندازه یارانه چند رسانه است؟

  شایان ربیعی: دیروز مدیرعامل خانه کتاب گفت که امسال طرح پاییزه کتاب اجرا نمی‌شود. ناگفته علتش پیداست. وزارت ارشاد پول کافی برای برگزاری چنین طرحی ندارد. البته معاونت اجتماعی شهرداری تهران از اجرای این طرح در تهران حمایت کرد و بر همین اساس «پاییزه کتاب» به مدت یک هفته فقط در شهر تهران اجرا می‌شود. اگر اوضاع با همین روال پیش برود،‌ این آخرین سال و ‌آخرین باری است که چنین طرحی رنگ و روی اجرا می‌بیند. اما مگر خرج طرح پاییزه چقدر است و چرا یک وزارتخانه به بزرگی فرهنگ و ارشاد اسلامی پول کافی برای اجرایش ندارد؟
 • جایزه چاپلین ۲۰۲۰ به اسپایک لی رسید

  مهر: اسپایک لی، کارگردان برنده اسکار به عنوان دریافت‌کننده بعدی جایزه چارلی‌چاپلین معرفی شد. این جایزه پیش‌تر به چهره‌هایی چون مارتین اسکورسیزی، سیدنی پواتیه، رابرت ردفورد، مورگان فریمن و رابرت دنیرو اهدا شده است. این جایزه ۲۷ آوریل و در جشنی که در لینکلن سنتر نیویورک برگزار می‌شود؛ به وی اهدا خواهد شد. اسپایک لی ۶۲ ساله سال ۱۹۹۰ برای فیلم «کار درست را بکن» نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی شد و سال ۱۹۹۸ برای «۴ دختر کوچک» در بخش بهترین مستند بلند نامزد بود. او در ژانویه ۲۰۱۹ با فیلم «بلککلنزمن» نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شد.
 • فراخوان شناسایی مفاخر نور برای تدوین مجموعه ۷ جلدی

  دنیای‌اقتصاد: یکی از نویسندگان و پژوهشگران فرهنگ و تاریخ ایران به‌منظور تدوین و نشر یک مجموعه کتاب درباره مفاخر شهرستان نور فراخوان عمومی منتشر کرد. احمد عیسی‌فر طراح، نویسنده و محقق این پروژه در این فراخوان از عموم کسانی که بزرگان، مشاهیر و مفاخر نور را در حوزه‌های دین، ‌سیاست، علم، ادب، هنر، ایثار، ورزش و خیرین می‎شناسند خواسته زندگی‌نامه، عکس و آثار آنان را به نشانی الکترونیکی mohammad_isafar@yahoo.com و nadergraphic@gmail.com ‌ ارسال کنند.

بیشتر