آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۴۷۴۷

 • سیر تا پیاز حذف نام بزرگان از کتاب‌های درسی

  دنیای اقتصاد: حذف برخی مطالب از کتاب‌های درسی،‌ واکنش‌های متعددی در کشور برانگیخته است. بسیاری از کارشناسان ادبیات و آموزش کودکان و همچنین طیف وسیعی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در کشور با انتقادهای مداوم از این حذفیات، خواستار توضیح مسوولان امر در این باره شدند. در یک هفته اخیر نیز تلاش‌هایی برای پاسخگویی و توضیح دلایل این حذفیات از چند سو انجام شد اما استدلال‌های برخی مولفان این کتاب‌ها خود باعث بروز و ظهور اعتراض‌ها و انتقادهای دیگری شد. قصه این بود که با آغاز سال تحصیلی جدید، خبرهایی از تغییر محتوای کتاب‌های درسی در برخی رسانه‌ها منتشر و به زودی تبدیل به یک موج گسترده رسانه‌ای- اجتماعی شد. نکته قابل توجه این است که این تغییرات به گفته مسوولان امر از سال ۹۵ لحاظ شده و با وجود این، پس از گذشت سه سال به تازگی مورد توجه قرار گرفته است. با این حال برخی از مسوولان در مقابل انتقادهای گسترده کارشناسان درباره حذف غزلی از سایه، شعری از شفیعی‌کدکنی، داستان موسی و شبان مولانا، رباعیات خیام، داستان حلاج در درس تذکره‌الاولیا، داستانی از بزرگ علوی و کلا نام ایرج میرزا، صادق هدایت و ... مواضعی گرفتند.
 • اکران «یک کامیون غروب» در گروه هنر و تجربه

  خبرآنلاین: فیلم سینمایی «یک کامیون غروب» به کارگردانی ابوالفضل صفاری اکران خود را در سینماهای «هنر و تجربه» آغاز کرد.
 • آغاز سری تازه «عصر جدید» از اسفندماه

  ایسنا: پیش تولید برنامه «عصر جدید» آغاز شد و سری جدید این برنامه از اوایل اسفند روی آنتن خواهد رفت.
 • واکنش کارگردان «سرخپوست» به قاچاق فیلمش

  ایلنا: نیما جاویدی، کارگردان فیلم سرخپوست به عرضه غیرقانونی و قاچاق این فیلم واکنش نشان داد. این کارگردان در یادداشتی دراین باره نوشته است: «صفحات مجازی پر شده از نسخه غیرقانونی و بی‌کیفیت فیلم سرخ پوست که از روی پرده برداشته شده است. متاسفانه برخورد با سارقین و قاچاقچیان فیلم‌های سینمایی در فضای مجازی به هیچ‌وجه قاطعانه و جدی نیست و دزدان با وقاحت و خیال راحت حالا دیگر فیلم‌ها را از روی پرده سینما(!) می‌دزدند و انگار نه انگار! نگذاریم این دزدی و بالا رفتن از دیوار سینما تبدیل به امری عادی شود. باور کنید کار به جایی رسیده که بیم تجری می‌رود و امنیت و آرامش صاحبان فیلم‌ها مختل شده است. به نمایندگی از طرف بیش از یکصد نفر از عوامل و دست‌اندرکاران فیلم سینمایی سرخپوست که ماحصل تلاش شبانه‌روزی‌شان در روز روشن به یغما رفته، از متولیان محترم برقراری امنیت در این حوزه می‌خواهم یک بار برای همیشه با برخورد قاطع و سریع خود ضمن برقراری آرامش به این اوضاع خاتمه دهند که دیگر دزدان مال مردم جرات نکنند چنین بی‌پروا و گستاخانه در روز روشن اموالمان را به تاراج ببرند.»
 • اتهام جدید اخلاقی علیه رومن پولانسکی

  مهر: یک بازیگر فرانسوی ادعا کرده رومن پولانسکی در سال ۱۹۷۵ به او تعرض کرده است. والنتین مونیه به لوپاریزین گفته است که رومن پولانسکی، کارگردان سرشناس سال ۱۹۷۵ و در حالی که وی ۱۸ سال داشت به وی تعرض کرده است. در گفت‌وگو با این نشریه چندین نفر تایید کرده‌اند که این زن، مدت کمی بعد از این رویداد، این ماجرا را به آنها گفته بود.
 • برپایی چهارمین حراج باران با ۹۴ اثر

  مهر: چهارمین حراج تخصصی خط و خوشنویسی، هنرهای ایرانی و اسلامی، حراج باران با ارائه ۹۴ اثر هنری و اشیای کاربردی، عصر جمعه ۲۴ آبان‌ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن برگزار می‌شود. بنا به‌رسم هر ساله، این رویداد به یکی از بزرگان هنر والای خوشنویسی ایران تقدیم می‌شود در همین راستا چهارمین دوره به استاد محمدحسین عماد الکتاب القزوینی ادای احترام می‌کند.
 • انتشار کتاب جنبش‌های اجتماعی در ایران

  دنیای‌اقتصاد: کتاب «جنبش‌های اجتماعی در ایران پس از اسلام» نوشته رضا رضازاده لنگرودی منتشر شد. این کتاب شامل ۲۰ مقاله در سه بخش جنبش‌های سیاسی، جنبش‌های اعتقادی و جنبش قَرمطیان است.
 • پیامد رفتارهای پیش‌پاافتاده در رمان «همه بدون استثنا»

  دنیای اقتصاد: رمان «همه بدون استثنا» نوشته آنا کوئیندلن با ترجمه سید‌سعید کلاتی منتشر شد. نویسنده این رمان روزنامه‌نگار برجسته آمریکایی است که سال‌ها در نیویورک تایمز ستون ثابت داشته و بابت این ستون جایزه پولیتزر را از آن خود کرده است.

بیشتر