آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۷ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۴۲۵۷

 • استارت سه نسل از فیلمسازان برای سیمرغ

  دنیای اقتصاد: سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین جشنواره سینمای ایران از امشب در برج میلاد تهران آغاز به‌کار می‌کند و این رویداد ساعت ۱۸:۳۰ از شبکه تلویزیونی نمایش روی آنتن خواهد رفت. در مراسم افتتاحیه این دوره، بزرگداشت سه هنرمند سینما منوچهر اسماعیلی، اکبر عبدی و محمدعلی نجفی برگزار و در بخشی از این مراسم، جوایز بخش مسابقه تبلیغات سینمای ایران در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر اهدا خواهد شد. کارگردانی این مراسم برعهده «مجید برزگر» است. جشنواره فیلم فجر هر سال از دوازدهم بهمن‌ماه آغاز می‌شود و با پایان دهه فجر در روز ۲۲‌بهمن نیز به پایان می‌رسد. دبیر این دوره از جشنواره با تغییر معاونت سینمایی وزیر ارشاد از حجت‌الله ایوبی به محمدمهدی حیدریان نیز تغییر کرد و محمد حیدری دبیر سابق جشنواره فجر جایش را به ابراهیم داروغه‌زاده داد. جشنواره فیلم فجر در چند دوره اخیر همواره حاشیه‌های مهم‌تر از متنی را از سر گذرانده و آماج انتقادها و اعتراض‌های بسیاری از سینماگران بوده است. امسال نیز حجم حاشیه‌ها و شایعات پیرامون این جشنواره کم نبود و جشنواره رسما با حاشیه‌هایش آغاز شد.
 • گرامیداشت واروژان در فرهنگسرای نیاوران

  کتاب «واروژان» تالیفِ حسین عصاران که درباره واروژ هاخباندیان، آهنگساز و تنظیم‌کننده تاثیرگذار دهه ۴۰ و ۵۰ موسیقی فیلم و موسیقی پاپ کشورمان است، رونمایی می‌شود.
 • دنباله «مصائب مسیح» با بازیگر فیلم نخست

  بازیگری که ۱۴ سال پیش در فیلمی موفق نقش حضرت مسیح را ایفا کرد، قرار است بار دیگر در همکاری با مل گیبسون در دنباله آن ظاهر شود.
 • فروش میلیونی کتاب ضدترامپ

  با اقبال مردم از کتاب مایکل وولف که ضد ترامپ نوشته شده، این کتاب ظرف سه هفته فروش یک میلیون و ۷۰۰ هزار نسخه‌ای را ثبت کرده است. به گزارش خبرگزاری مهر، این کتاب تنها در هفته اخیر توانست ۳۰۰ هزار نسخه چاپی به فروش برساند. گفته شده بیش از ۲۵۰ هزار نسخه الکترونیک و ۱۰۰ هزار نسخه شنیداری نیز از این کتاب فروخته شده است. به‌ندرت پیش می‌آید که کتاب‌های غیرداستانی بتوانند با چنین سرعتی به مرز فروش یک میلیون نسخه دست یابند و در سال‌های اخیر تنها می‌توان از کتاب‌هایی چون کتاب بیل کلینتون با عنوان «زندگی من» و «خشن شدن» نوشته سارا پیلین یاد کرد که دو هفته پس از انتشارشان به مرز یک‌میلیون نسخه رسیدند.
 • درگذشت پیشکسوت نقاشیخط

  صادق تبریزی پایه‌گذار نقاشیخط در ایران و از هنرمندان مکتب «سقاخانه» در ۷۹ سالگی درگذشت. وی فارغ‌التحصیل رشته کارشناسی ارشد معماری داخلی از دانشکده هنرهای تزئینی است.
 • فرار از مرزهای محقر زندگی سرکوب‌شده‌

  رمان «قتل عمد» نوشته فردیک دار پلیسی‌نویس مشهور فرانسوی با ترجمه عباس آگاهی منتشر شد.
 • اجرای «در مه بخوان» اکبر رادی در سنگلج

  نمایش «در مه بخوان» به نویسندگی اکبر رادی و کارگردانی مسعود طیبی از ۱۹ بهمن در تماشاخانه سنگلج روی صحنه می‌رود. این نمایش نمادی از برخوردها و کشمکش‌های انسان‌های متفاوت با دیدگاه‌ها و اندیشه‌های مغایر است که بنا به جبر زندگی در یک مکان جمع شده و زندگی می‌کنند. این نمایش برشی از زندگی ۶ معلم از مناطق مختلف کشور است که برای یک دوره ۵ ساله خدمت به روستایی دور افتاده در شمال کشور رفته و در خانه معلم ساکن هستند. نمایش «در مه بخوان» تا پایان اسفند ماه همه روزه به جز شنبه‌ها ساعت ۲۰ در تماشاخانه سنگلج روی صحنه خواهد رفت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر