خیز بازار سینما برای رکوردشکنی

اما آیا فیلم‌های روی پرده می‌توانند رویای ۱۲رقمی را تعبیر ‌کنند؟ به نظر می‌رسد شورای اکران همچنین تصمیم دارد با ایجاد ترافیک فیلم‌های محبوب و کمدی روی پرده، رکوردی تازه در سال سوم دولت ثبت کند.در همین راستا و از دیروز چهار فیلم «ضد» به کارگردانی امیرعباس ربیعی، «ویلای ساحلی» به کارگردانی کیانوش عیاری، «ورود و خروج ممنوع» به کارگردانی امید آقایی و «مسافری از گانورا» به کارگردانی سید احمد علمدار روی پرده رفته‌اند. شاید مهم‌ترین فیلم در این میان، «ویلای ساحلی »باشد. ترکیب سه نام آشنا یعنی کیانوش عیاری، رضا عطاران و پژمان جمشیدی از این فیلم تصویری فوق‌العاده ایجاد کرده و انتظارها را بسیار بالا برده است. درصورتی که «ویلای ساحلی» بتواند به انتظارها پاسخ دهد، باید منتظر تکرار رکورد «فسیل» باشیم، در غیر این صورت احتمالا با شکست تلخی روبه‌رو خواهیم شد.

بازگشت عطاران به پرده

رضا عطاران در سال‌های اخیر کمتر فیلمی روی پرده داشته است. پارسال با «انفرادی» روی اکران را دید که توفیق چندانی نداشت و قبل‌تر با «زیرنظر». بعد از «هزارپا» رضا عطاران توفیق چندان چشمگیری در سینماها نداشته و حالا با «ویلای ساحلی» می‌تواند بار دیگر فاتح گیشه‌ها باشد. پژمان جمشیدی هم به عنوان زوج بازیگری عطاران در نخستین تجربه این اتفاق، ظرفیت‌های بسیاری برای موفقیت «ویلای ساحلی» ایجاد کرده است. جمشیدی در سه، چهار سال اخیر بیشترین اقبال را در بازار اکران داشته است. ترکیب عطاران و جمشیدی تنها روی پوستر فیلم می‌تواند میلیاردها تومان نصیب «ویلای ساحلی» کند.

رکن سوم این مثلث عیاری است. عیاری فیلم‌سازی است که واقع‌گرایی را می‌توان اصلی‌ترین ویژگی آثار او دانست و از همین منظر فیلمش بخشی از مشکلات روز را هم به نمایش می‌گذارد. توقیف فیلم‌ها و سریال‌های او در چند سال اخیر، نگاه‌ها را بیشتر به سمتش چرخانده تا معلوم شود این فیلم‌ساز متبحر چه برگ برنده‌ای برای رو کردن دارد.علاوه بر عطاران و جمشیدی، ریما رامین‌فر، فرگل فربخش، یوسف خسروی، علی پناهی، شووار کریم‌زاده، علی سرتیپی و زنده‌یاد کیومرث پوراحمد نیز حضور دارند.

ضد؛ روایت سینمایی از نفاق و نفوذ

«ضد» دومین فیلم سینمایی امیرعباس ربیعی است اما نخستین اثر سینمایی اوست که رنگ پرده را به خود می‌بیند. امیرعباس ربیعی گرچه پیش از این فیلم سینمایی «لباس شخصی» را با محوریت نفوذ ساخته و در جشنواره فیلم فجر به نمایش گذاشته بود اما در همان جشنواره سی و هشتم هم زمزمه‌های توقیف این فیلم شنیده می‌شد.

«ضد» یک تریلر سیاسی است که بستر اتفاقاتش دهه ۶۰ است؛ دهه‌ای ملتهب که گروه‌ها و جریان‌های سیاسی هم‌زمان با قدرت‌گیری، بخشی از تاریخ سیاسی ایران را رقم می‌زدند. «ضد» به موازات اینکه همین مساله را دستمایه روایت قرار داده و بخشی از خشونت‌ها و ترورهای منافقان را به تصویر کشیده، پرده‌ای تازه از نفوذ برداشته است.در این فیلم مهدی نصرتی به ایفای نقش پرداخته است، بازیگری که پیش‌تر در «لباس شخصی» با امیرعباس ربیعی همکاری کرده بود. این فیلم در جشنواره چهلم به نمایش درآمد اما حالا دو سال بعد از رونمایی اولیه فرصت نمایش پیدا کرده است.

ورود و خروج ممنوع

فیلم سینمایی «ورود و خروج ممنوع» پروژه‌ای است که از سال ۹۸ به دلیل یک ویژگی خاص، نامش در فضای رسانه‌ای مطرح شد و حتی در همان سال و در فرآیند تصویربرداری گزارشی از پشت صحنه آن در بخش‌های خبری سیما هم پخش شد. ویژگی خاص این پروژه هم چیزی نبود جز روحانی بودن کارگردانش.

این اولین فیلم سینمای ایران محسوب می‌شود که فیلم‌سازی با کسوت و پوشش روحانیت، بر صندلی کارگردانی آن تکیه زده و در فضایی کمدی آن را به سرانجام رسانده است. امید آقایی کارگردان این فیلم پیش‌تر و در مقطعی که فرم تقاضای حضور در جشنواره سی‌ونهم فیلم فجر در سال ۹۹ را برای این فیلم پر کرده بود، در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر، این فیلم را تجربه‌ای مشابه «مارمولک» در سینمای ایران توصیف کرد اما شاید خودش هم تصور نمی‌کرد رونمایی از این فیلم تا این اندازه به تاخیر بیفتد.

حضور اکبر عبدی و محمدرضا شریفی‌نیا در ترکیب بازیگران این فیلم یادآور همکاری‌های این دو بازیگر در سری فیلم‌های «اخراجی‌ها»ست و در کنار آنها هم هادی کاظمی از دیگر کمدین‌هایی است که ایفای نقش کرده است.

مسافری از گانورا

حال صنعت انیمیشن‌ ایران این روزها خیلی خوب است. نماینده این صنعت در چرخه اکران عمومی سینماها، «بچه‌زرنگ» است که حسابی خوش درخشیده و هفته‌هاست که جایگاه دوم در جدول هفتگی پرفروش‌ترین‌های سینمای ایران را از آن خود کرده است. این انیمیشن حالا عنوان «پرمخاطب‌ترین انیمیشن تاریخ سینمای ایران» را هم کسب کرده و به همین پشتوانه مسیر درخشش هر چه بیشتر انیمیشن‌های سینمایی در اکران عمومی را هموار کرده است.

«مسافری از گانورا» تازه‌ترین نماینده جریان نوپا و پویای انیمیشن‌سازی سینمایی در ایران محسوب می‌شود که امید بسیار زیادی به استمرار استقبال مخاطبان کودک و نوجوان در امتداد توفیقات «بچه زرنگ» دارد.این انیمیشن محصول مرکز انیمیشن سوره از زیرمجموعه‌های حوزه هنری است که پیش‌تر انیمیشن سینمایی «لوپتو» را هم به اکران عمومی رسانده بودند.

«مسافری از گانورا» در سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان موفق به کسب پروانه زرین جایزه ویژه دبیر جشنواره، لوح تقدیر جایزه ستاد ملی خانواده و جوانی جمعیت و همچنین لوح تقدیر جایزه فرهنگ بنیان شد.ظرفیت بالای سینمای کودک و به‌طور خاص انیمیشن‌های سینمایی برای ترغیب خانواده‌ها به سالن‌های نمایش طی سال‌های اخیر به‌اندازه‌ای بوده است که از امروز می‌توان امید داشت «مسافری از گانورا» به پشتوانه فضای خیال‌پردازانه روایتش، در این مسیر پرتوفیق ظاهر شود.

داستان «مسافری از گانورا» درباره موجودی فضایی است که به زمین می‌آید و با کمک پسری معلول و دوستانش به جست‌وجوی فرمانروای سیاره گانورا که در زمین گم شده است، می‌پردازد تا صلح را به سرزمینش بازگرداند.