ماجرای رفع ممنوع‌الخروجی هنرمندان

بسیاری این موضوع را نشان از گشایشی جدید در کار پرونده قضایی برخی هنرمندانی دانسته‌اند که به مشکلاتی مشابه دچارند. در این زمینه مهدی کوهیان، حقوقدان عضو کمیته حمایت حقوقی و قضایی از هنرمندان، در گفت‌وگو با ایسنا توضیح داد: خوشبختانه تعاملات بسیار خوبی با شورای امنیت کشور و به‌ویژه کمیته چهره‌های این شورا انجام شده و طی این گفت‌وگوها به نتایج بسیار خوبی در زمینه رفع ممنوعیت خروج از کشور داشته‌ایم که در پی آن مشکل ممنوع‌الخروجی تعداد زیادی از هنرمندان برطرف شده است. البته برخی دیگر همچنان درگیر این مساله هستند که می‌کوشیم مشکل آنان نیز حل شود.

او افزود: در همین راستا منتظر دیداری با وزیر کشور و شورای امنیت کشور هستیم تا دیگر مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد نیز برطرف شود. او درباره اعلام لیست هنرمندانی که مشکل ممنوع‌الخروجی‌شان حل شده، توضیح داد: به لحاظ اخلاقی، انتشار چنین لیستی را درست نمی‌دانم زیرا در محدوده حریم خصوصی افراد است و شاید آن دوستان علاقه‌ای نداشته باشند تا این موضوع علنی شود. این تهیه‌کننده سینما در ادامه درباره ممنوعیت بعضی هنرمندان از انجام کار هنری گفت: به عنوان عضو کمیته حمایت حقوقی و قضایی از هنرمندان، در جریان روند بسیاری از امور قضایی مربوط به هنرمندان هستم و اطلاع دارم که هیچ یک از قضات، حکمی مبنی بر ممنوع‌ کردن هیچ کدام از هنرمندان از فعالیت هنری صادر نکرده‌اند.

کوهیان یادآور شد: بر اساس قانون مجازات اسلامی، ممنوعیت افراد از اشتغال به شغلی خاص، یک مجازات تکمیلی است و اطلاع دارم که چنین حکمی برای هیچ یک از هنرمندان ما صادر نشده است. او همچنین تاکید کرد که اگر هنرمندی از فعالیت هنری محروم شده است، می‌تواند علاوه بر دادگستری، مشکل خود را با کمیته حمایت حقوقی و قضایی از هنرمندان مطرح کند و این کمیته حتما پیگیر حل مشکل او خواهد بود. پیش از این برخی چهره‌های مطرح ورزشی از جمله علی دایی بازیکن مطرح فوتبال ملی ایران که شهرت و اعتبار جهانی در فوتبال دارد  ممنوع‌الخروج بوده‌اند، اما ضمن دریافت دوباره پاسپورت‌های خود توانستند از کشور خارج شده و دوباره بازگردند.