گارد سینماگران مقابل «هفت»

موضوع از این قرار است که ابوالقاسم طالبی، کارگردان سینما در بخشی از گفت‌‌‌‌‌‌وگوی بهروز افخمی، مجری برنامه با وی که به موضوع زنان و حرکت‌‌‌‌‌‌های اعتراضی سلبریتی‌‌‌‌‌‌ها اختصاص داشت، به کنایه این رفتارها را به شرایط یائسگی خانم‌‌‌‌‌‌ها پس از پنجاه سالگی نسبت داد؛ سخنانی که نه‌‌‌‌‌‌تنها با اعتراض مجری مواجه نشد که با خنده به‌صورت تلویحی تشویق شد. به گزارش خبرآنلاین در پاسخ به این گفتار و رفتار، کانون کارگردانان بیانیه‌‌‌‌‌‌ای منتشر کرده و به آن معترض شده‌است. در بخشی از این بیانیه آمده است: «کانون کارگردانان سینمای ایران پخش این جملات سخیف و به دور از ادب و اخلاق، در حق زنان و دختران شریف سینما که الهام‌بخش جهانیان بوده و هستند و خصوصا پیشکسوتان این عرصه را به‌شدت محکوم کرده و استوار در کنار آنها با هر عقیده و تفکری ایستاده است.

ما بر این باوریم که چنانچه ذره‌ای اعتقاد والتزام به باورهای دینی و اخلاقی نزد مدیران و تصمیم‌گیرندگان صداوسیما باقی‌مانده باشد، هرچه زودتر باید بابت این‌‌‌‌‌‌توهین و هتک حرمت از بانوان سینمای ایران به نحو شایسته و مقتضی عذرخواهی شده و به جهت جلوگیری از تکرار این‌گونه موارد که در برنامه ضد‌سینمایی «هفت» مسبوق به‌سابقه بوده و از زبان مهمان‌‌‌‌‌‌ها و گاه مجریان این برنامه درباره اهالی سینما اظهار شده و می‌شود، نسبت به تعطیلی این مضحکه تصمیم عاجل اتخاذ شود.»

واکنش جبلی

پیمان جبلی در واکنش به انتقادات نسبت به سخنان ابوالقاسم طالبی در برنامه زنده «هفت» به ارائه توضیحاتی پرداخت. به گزارش خبر‌‌گزاری مهر جبلی درباره اظهارات ابوالقاسم طالبی در برنامه زنده«هفت» و واکنش‌های انتقادی نسبت به آن در خانواده سینما هم بیان کرد: ما در فضای غبارآلودی که در ماه‌های اخیر با آن روبه‌رو بودیم شاهد موضع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های غلطی از سمت برخی چهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و هنرمندان بودیم که تصورات و تحلیل‌ها و روایت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های غلط آنها باعث شد این‌ها به عرصه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای وارد شوند که شاید بخش زیادی از واقعیت را نتوانستند ببینند و سخنانی بیان کردند که احساسات بخش عمده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای از جامعه را جریحه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دار کرد.

رئیس صداوسیما افزود: واکنش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به این رفتارها، عکس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌العمل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و کنش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها طبیعتا متفاوت بوده‌است و آنچه که توسط مهمان و کارشناس برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها مطرح می‌شود طبیعتا موضع و نظر خودشان است. وی درباره ادبیات به‌کار رفته در این برنامه هم تصریح کرد: آنچه که باید به آن توجه کرد این است که در فضایی که به مقدس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین مقدسات ما در طول ماه‌های گذشته توهین شده و فتنه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که پشت‌سر گذاشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایم، طبیعی است که واکنش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و عکس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌العمل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی صورت بگیرد که البته بعضی از این نظرات با ادبیات بهتری می‌توانست بیان شود. شاید با ادبیات مناسبی بیان نشد اما واکنشی به آن رفتارها و اظهارنظرهایی است که در طول این چند ماه بیان شده بود.

غیبت اخلاق حرفه‌‌‌‌‌‌ای

علاوه بر این بیانیه، در روزهای گذشته تعداد زیادی از چهره‌های فرهنگی و کارشناسان حوزه رسانه درباره این سخنان واکنش نشان داده و درباره دلایل ازبین‌رفتن قبح چنین سخنانی واکاوی کرده‌‌‌‌‌‌اند. از جمله مینو بدیعی، روزنامه‌‌‌‌‌‌نگار باسابقه در گفت‌وگو با «ایسنا» توضیح داده‌است: این صحبت‌‌‌‌‌‌ها از نظر استاندارد کار حرفه‌‌‌‌‌‌ای و اصولی که برای‌دادن آگاهی به مردم جامعه است، حرکت سخیف و زشتی است. این حرف‌‌‌‌‌‌ها توهین آشکار به نیمی از جمعیت کشور است، یائسگی بحثی فیزیولوژیک است که در بدن هر زنی اتفاق می‌‌‌‌‌‌افتد و در مورد مردان هم به شکل دیگری اتفاق می‌‌‌‌‌‌افتد و ارتباطی به مساله ساختارهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ندارد‌ و البته خانمی‌که یائسه می‌شود، درک و شعور اجتماعی و سیاسی‌‌‌‌‌‌اش هم بالا می‌رود.

وی ادامه می‌دهد: زننده‌‌‌‌‌‌ این حرف، نشان داده‌است که اطلاعات بسیار ابتدایی از مساله حیات انسانی و وضعیت فیزیولوژیک زنان جامعه ندارد. طبق معیارها و اصول اخلاق حرفه‌‌‌‌‌‌ای ـ چه در جهان و چه در ایران ـ این رفتار به منزله توهین آشکاری است که علیه نیمی از جمعیت کشور انجام‌شده‌است. پخش چنین حرف‌‌‌‌‌‌هایی در تلویزیون در حقیقت اشاعه تفکرات مسموم است. این روزنامه‌‌‌‌‌‌نگار قدیمی می‌افزاید: متاسفانه اصول اخلاق حرفه‌‌‌‌‌‌ای این روزها مخدوش شده و در رسانه‌‌‌‌‌‌ای مانند تلویزیون این اصول تماما مخدوش شده و چیزی به‌نام اخلاق حرفه‌‌‌‌‌‌ای وجود ندارد، درحالی‌که باید از کلام، بیان و تصویری استفاده شود که آن استاندارهای اصلی که مربوط به رعایت اخلاق حرفه‌‌‌‌‌‌ای است، مخدوش نشود.

همچنین حمید ضیایی‌‌‌‌‌‌پرور، مدرس ارتباطات، در پاسخ به این پرسش که آیا از منظر علوم ارتباطات، این حرف‌‌‌‌‌‌ها در چارچوب استانداردهای تولید و پخش یک برنامه تلویزیونی قرار می‌گیرد؟ اظهار کرد: قطعا این حرف‌‌‌‌‌‌ها در چارچوب استانداردهای تلویزیونی قرار نمی‌گیرد. این نوع حرف‌‌‌‌‌‌های قبیح و توهین‌‌‌‌‌‌آمیز که به قشر وسیعی از جامعه توهین می‌کند با ملاک‌های تلویزیونی در دنیا سازگار نیست؛ چه برسد به تلویزیون جمهوری‌اسلامی که باید دانشگاه باشد؛ به‌ویژه اینکه فضای حال‌حاضر جامعه، بحث توجه به زنان است و این‌گونه توهینی نه‌تنها در شأن یک کارگردان و سایر هنرمندان نیست، بلکه در شأن تلویزیون جمهوری‌اسلامی هم نیست.

این فعال و کنشگر فضای‌مجازی در ادامه با بیان اینکه این لحن در یک برنامه تلویزیونی، اقدام تکنیکی برندینگ است توضیح می‌دهد: اظهارنظرهای تحریک‌‌‌‌‌‌آمیز که جامعه نسبت به آن موضع‌‌‌‌‌‌گیری کند، روش منسوخی است که بعضی از سلبریتی‌‌‌‌‌‌ها و هنرمندان دنبال می‌کنند؛ مثل رفتارهای تتلو در حین اجرای کنسرت‌‌‌‌‌‌هایش یا کارگردانی که اظهارت تندی می‌کند فقط برای اینکه مطرح شود و در صدر اخبار قرار بگیرد. این اقدام تکنیکی برندینگ است که می‌گوید، شما به هر قیمتی که می‌خواهی دیده شو، حتی اگر شده فحش بدهی یا به قشر وسیعی از جامعه توهین کنی، ولی چون دیده می‌‌‌‌‌‌شوی و روی خط خبر قرار می‌‌‌‌‌‌گیری، مجاز هستی.

ضیایی‌‌‌‌‌‌پرور افزود: این حرکت در تکنیک‌‌‌‌‌‌های تبلیغات به‌کار می‌رود و روشی است که مشاوران ارتباطی و تبلیغات برندینگ به سلبریتی‌‌‌‌‌‌ها، هنرمندان و سیاستمداران و برخی از افراد چنین توصیه‌هایی می‌کنند که اظهارنظر قبیح کنند و روی خط خبری بیایند و تیتر یک شوند؛ حتی اگر آن اظهارنظرها تند و توهین آمیز باشد. البته همه واکنش‌‌‌‌‌‌ها به‌کارگردان «قلاده‌‌‌‌‌‌های طلا» محدود به موضوع زنان نبوده، به‌عنوان مثال آذری‌جهرمی وزیر پیشین ارتباطات در کانالش در پاسخ به سخنان ابوالقاسم طالبی، مبنی‌بر اینکه حوادث اخیر را ناشی از خیانت آذری‌جهرمی در توسعه فضای‌مجازی خوانده‌بود، از زبان حافظ مختصر جواب داد: گر بدی گفت «حسودی» و رفیقی رنجید / گو تو خوش باش که ما گوش به «احمق» نکنیم.