طبق آمار اعلام‌شده از سوی خانه کتاب تا پایان روز یکشنبه ۳۰ آبان ماه، میزان فروش کتاب در دو روز اول اجرای طرح پاییزه ۱۴۰۰، تعداد ۱۵۹هزار و ۷۳۳ عنوان کتاب به مبلغ بیش از ۱۰میلیارد تومان فروخته شده است. البته شاید بتوان گفت که کاهش دامنه تخفیف‌ها از «۲۰ تا ۲۵درصد» در طرح‌های قبلی به «۱۵ تا ۲۰درصد» در طرح کنونی، تا حدی موجب افزایش رکورد فروش شده است.

به هر روی در این طرح در مجموع ۹۸۲ کتاب‌فروشی از سراسر کشور ثبت‌نام کرده‌اند. از آن میان ۷۴۸ کتاب‌فروشی در مراکز استان‌ها و ۲۳۴ کتاب‌فروشی در شهرستان‌ها فعالیت می‌کنند.

در استان تهران ۲۳هزار و ۵۴۳ عنوان کتاب به مبلغ حدود ۵/ ۱میلیارد تومان فروخته شده است. در مجموع ۱۴درصد کل فروش کتاب در طرح پاییزه کتاب ۱۴۰۰ تا امروز به استان تهران و ۸۶درصد به استان‌های دیگر اختصاص دارد.

در طرح پاییزه کتاب ۱۴۰۰ خریداران می‌توانند کتاب‌های تالیفی را با یارانه ۲۰درصدی و کتاب‌های ترجمه را با یارانه ۱۵درصدی از کتاب‌فروشی‌های عضو طرح خریداری کنند. سقف مجاز خرید ۳۰۰هزار تومان و سقف یارانه خرید برای هر کتاب ۶۰هزار تومان تعیین شده است.

غیر از طرح فروش فصلی که به‌صورت رسمی و سراسری برگزار شده است، برخی از کتاب‌فروشی‌ها و ناشران نیز به مناسبت هفته کتاب، دوره‌های فروش‌ فوق‌العاده برگزار کرده‌اند و در مواردی تخفیف‌هایی بیشتر از طرح فصلی ارائه کرده‌اند. ناشران و کتاب‌فروشی‌هایی که مستقلا طرح‌های فروش فوق‌العاده برگزار کرده‌اند از ۱۰ تا ۳۰درصد به مشتریان و کتاب‌دوستان تخفیف می‌دهند.

به نظر می‌رسد با توجه به استقبال گسترده عمومی از این طرح در سراسر کشور، زمان برگزاری طرح پاییزه تا پایان هفته تمدید شود. اگر این اتفاق بیفتد و میانگین فروش روزانه ۵میلیارد تومانی ادامه پیدا کند، یک نقطه عطف تاریخی در بازار کتاب ایران شکل خواهد گرفت. به هر روی این طرح نشان‌دهنده علاقه‌مندی طیف گسترده‌ای از ایرانیان به مطالعه کتاب است.

در پاییزه کتاب ۹۸ بیش از ۳۲۰هزار و ۹۸۰نسخه کتاب به مبلغ ۸/ ۹میلیارد تومان فروخته شد؛ اما تعداد کتاب‌های فروخته‌شده در پاییز پارسال با افزایش ۴۳درصدی به ۴۵۸هزار و ۸۳۳نسخه کتاب به مبلغ ۸/ ۱۹میلیارد تومان رسید.

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند