عرضه 14 اثر ایرانی در حراجی خاص

در حراج‌های اخیر بونامز و ساتبیز، آثار ایرانی رکوردهای چشمگیری به‌جا گذاشتند و در رقابت با همتایان دیگرشان در خاورمیانه پیروز شده و بر صدر نشستند. اما به‌زودی در آلمان نیز یک حراج بزرگ هنری با نام «ون هام» با حضور آثاری از بزرگان هنر مدرن جهان از جمله پابلو پیکاسو، پیِر آگوست رِنوار، کیس فان دوگن، خوان میرو، ماکس ارنست، پل کله، رنه ماگریت، ویلم دکونینگ، سالوادور دالی، گرهارد ریشتر، اندی وارهول، یوزف بویز، فرانک استلا، دیوید لینچ و.... برگزار می‌شود که در کنار آنها آثاری از هنرمندان کشورهای مختلف اروپایی، آسیایی و آفریقایی، چکش خواهد خورد. در این میان ۱۴ اثر از ۱۰ هنرمند مدرن معاصر ایرانی نیز که از سوی برگزار‌کنندگان پذیرفته شده‌اند، عرضه خواهند شد و چکش خواهند خورد.

حراج ون‌هام، سال ۱۹۵۹ توسط نخستین زن برگزارکننده‌ حراج، کارولا ون‌هام در کلن آلمان تاسیس شد و حالا قصد دارد در ۶۰ سالگی این رویداد طی دو شب حراج آثاری از هنرمندان جریان‌ساز در سراسر دنیا را در این رویداد عرضه کند. شمار آثار ارائه شده در این حراج بیش از هزار اثر است. در اولین شب حراج ون‌هام که با عنوان «هنر مدرن، پس از جنگ و معاصر» در ۲۹ می‌مصادف با هشتم خردادماه برگزار می‌شود، ۵۸۵ اثر چکش خواهد خورد که در این میان ۸ اثر از ۶ هنرمند ایرانی؛ همچون بهمن محصص، مسعود عربشاهی، رضا درخشانی (۲اثر)، آنه محمد تاتاری، شهرام کریمی (۲اثر) و مسعود سعدالدین چکش خواهد خورد. همچنین در شب دوم این حراج که ۵ ژوئن (۱۵خرداد) با عنوان کشف برگزار می‌شود ۵۰۷اثر چکش خواهد خورد که در میان این آثار ۶ اثر از هنرمندان ایرانی؛ فریده لاشایی، واحد خاکدان، احمد نصراللهی (۲ اثر) و سید اسدالله شریعت پناهی (۲ اثر) نیز عرضه خواهد شد.

قیمت‌ها

در این حراج دو اثر از شهرام کریمی به نام‌های «خانواده» و «باغ پوست من است» به ترتیب ۱۵-۱۰ هزار و ۱۸-۱۲ هزار یورو قیمت‌گذاری شده‌اند. اثر بدون عنوان بهمن محصص و تابلوی «سیرک زندگی» از رضا درخشانی نیز هر یک به قیمت ۱۲-۸ هزار یورو وارد حراج می‌شوند. این تابلوها گران‌ترین آثار ایرانی این حراج هستند و در کنار این آثار، تابلو بدون عنوانی از مسعود عربشاهی نیز به قیمت ۷ تا ۹ هزار یورو در رتبه بعدی قرار دارند.دو اثر بی‌نام از آنه محمد تاتاری و فریده لاشایی نیز هر یک ۴ تا ۶ هزار یورو و دو تابلوی بدون عنوان از احمد نصراللهی و واحد خاکدان نیز به قیمت ۳ تا ۵ هزار یورو قیمت‌گذاری شده‌اند. در کنار این آثار، تابلوی «رول کاغذ» از مسعود سعدالدین، تابلوی «بی‌خانمان» و «دادگاه» از سید اسدالله شریعت‌پناهی به قیمت ۵/ ۳ تا ۵/ ۴ هزار یورو عرضه می‌شوند. اثری بدون نام از بهمن محصص که با مداد رنگی و روی کاغذ A۴ فابریانو طراحی شده است به قیمت ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ یورو به حراج می‌رود.

این مطلب برایم مفید است