آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۵۱۱۲

 • نسخه برد-برد در صنعت ماینینگ

  دنیای اقتصاد: مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در گزارشی، نسخه طراحی یک سیاست درست برای صنعت ماینینگ را ارائه کرد. بازوی پژوهشی دولت با ارائه ۱۸ پیشنهاد، از نهادهای اجرایی درخواست کرد ضمن رسمیت‌دادن به این بازار، برای استفاده سریع از فرصت‌های زودگذر موجود در این بخش به تنظیم‌گری در بازار رمزارزها بپردازند. این مرکز موفقیت در این مسیر را به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در یک بازی برد-برد منوط کرده و در عین حال شیوه کنونی تنظیم‌گری دولت در بازار رمزارز را عامل باخت توامان بخش خصوصی و دولت در کسب عواید از صنعت ماینینگ اعلام کرده است.
 • آب شیرین‌کن‌ها در ایران چقدر رشد کرده‌اند؟

  دنیای‌اقتصاد: آمار شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نشان می‌دهد، ۹۶ پروژه تا‌سیسات نمک‌زدایی و ارتقای کیفی آب شرب با سرمایه‌گذاری ۲۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال با هدف توسعه آب‌شیرین‌کن‌ها در جنوب کشور در حال اجرا است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، آب شرب به‌عنوان یکی از کالاهای مهم و اساسی، افزون بر تا‌مین بخش شرب، نقش مهمی در پیشرفت و توسعه کشور به‌خصوص در بخش اقتصادی، صنعتی و... دارد. در این میان، استفاده از آب دریا برای ایران که در یک منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته و تنها ۴۶ درصد از جمعیت آن به ۲۰ درصد از آب پایدار دسترسی دارند، یک الزام است. با توجه به واقع شدن کشور در منطقه خشک و نیمه خشک و برای سرعت بخشیدن به حرکت تولید و توسعه در کشور، پروژه‌های انتقال آب برای استان‌های همجوار صنعتی از دریا در حال انجام است که اجرای آنها می‌تواند تا‌ثیر بسزایی در تحقق شعار جهش تولید داشته باشد.
 • خطوط قرمز سیاست‌گذاری برای فولاد

  بهادر احرامیان تحلیلگر ارشد صنعت فولاد
  تنظیم‌گری گرچه در مقام نظر لغت یا دامنه جذاب و حتی فریبنده‌ای است اما تنها در سطح عملی است که ابعاد واقعی و اثرات سوء آن مشخص می‌شود. با اینکه عموما در سیاست‌گذاری اقتصادی تنظیم‌گری را با هدف تعادل‌‌بخشی به قیمت‌ها به کار می‌گیرند اما آنچه اتفاق می‌افتد به شدت با خواست اولیه تفاوت دارد. دلیل این موضوع تفسیرپذیری گسترده‌ای است که از این کلمه برخواهد خاست. این موضوع در سطح بازار فولاد از مجرای تنظیم‌گری قیمت برای میلگرد و سایر اقلام فولادی یا نحوه تسهیل‌گری دولت برای صادرات فولاد قابل رصد است. سوالی که این بین مطرح می‌شود قیمت مناسب برای میلگرد در بازار است. موردی که به نظر می‌رسد به تعداد افراد جامعه برای آن پاسخ متفاوت وجود دارد.
 • دور تا‌زه خاموشی برق معابر و ماینرها

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران گفت: پیش‌بینی سازمان هواشناسی نشان از سرد شدن هوا در روزهای آینده دارد و برهمین اساس صنعت برق برای روزهای سرد آماده است.
 • ساخت «لوله‌های آلومینیومی نیروگاه‌ها» برای اولین بار در ایران

  گروه شرکت‌ها: مدیرعامل هلدینگ کاوه پارس متعلق به بنیاد مستضعفان از ساخت ریل سوم مترو و لوله‌های آلومینیومی خاص نیروگاهی (Busduct) برای اولین بار در کشور خبر داد و گفت: این دو محصول که تولیدشان نیازمند تکنولوژی بالایی بود و تا پیش از این به‌طور کامل از خارج وارد می‌شد با همت متخصصان ایرانی به تولید رسید و با ساخت آنها در کشور، ایران در تولید این دو محصول به خودکفایی رسید.
 • تولید ۵/ ۷ میلیارد نخ سیگار در «دخانیات ایران»

  گروه شرکت‌ها: شرکت دخانیات تا بهمن‌ماه امسال بیش از ۵/ ۷‌میلیارد نخ سیگار تولید کرده است و سعی کرده حقوق نیروها عقب نیفتد. به گزارش روابط عمومی شرکت دخانیات ایران اصغر شیخ محمدی رئیس شورای اسلامی کار مرکز شرکت دخانیات ایران در مورد سطح رضایت کارگران از اقدام‌های مدیریت این شرکت به «ایلنا» گفت: کارگران در بحث معیشتی از اقدام‌های مدیرعامل کنونی شرکت رضایت کامل دارند. دخانیات تنها شرکتی است که به حدود ۵ هزار کارگر و کارمند مستقر در ۷ مجتمع تولیدی و ۲۳ دفتر فروش خود در سراسر کشور، بیست و ششم هر ماه حقوق پرداخت می‌کند. در وانفسای کرونا، نه تنها هیچ حقوق عقب افتاده‌ای نداریم، بلکه وضعیت معیشتی‌مان بهتر از گذشته شده است.
 • پایش صنعت با کمک بخش خصوصی دستور کار تازه وزارت صمت

  معاون وزیر صمت در مراسم تقدیر از واحدهای نمونه صنعت، معدن و خدمات مهندسی خانه صنعت، معدن و تجارت ایران از پایش صنعت با کمک بخش خصوصی و تشکل‌های فعال این حوزه خبر داد. سعید زرندی با اشاره به واگذاری برخی از اختیارات و وظایف وزارت صمت به خانه‌های صمت گفت: در بسیاری از استان‌ها این واگذاری‌ها به خوبی پاسخ داده و آمار‌های خوبی طی نظرسنجی‌ها به دست آمده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر