آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۵۱۰۴

 • مدیران صنعتی خوشبین شدند

  دنیای‌اقتصاد: گزارش جدید شاخص مدیران خرید بیانگر بیشترین میزان خوش‌بینی به بهبود وضعیت در بهمن‌ماه بوده و شاخص انتظارات در ارتباط با میزان فعالیت اقتصادی در دی‌ماه (۹۵/ ۶۰) نسبت به ماه قبل (۳۸/ ۵۶) افزایش یافته است. به‌گونه‌ای‌که از ابتدای شروع طرح شامخ، این عدد تجربه نشده است. بررسی‌ها حکایت از آن دارد که این افزایش خوش‌بینی فعالان اقتصادی ناشی از دو اتفاق است. نخست آنکه ریسک غیراقتصادی به‌واسطه تحولات سیاسی آمریکا به شدت کاهش یافته است. دوم آنکه تغییر فصل و خوش‌بینی نسبت به بازار شب عید و رونق فروش در پایان سال، انتظار مثبتی در فعالان اقتصادی ایجاد کرده است.
 • نقشه راه صادرات فولاد در۲۰۲۱

  کیوان جعفری طهرانی تحلیلگر ارشد بین‌المللی صنایع معدنی
  چشم‌انداز صادرات فولاد را باید از زاویه بازار جهانی رصد کرد. بازیگرانی که مصرف بالایی دارند یا سرمایه‌گذاری هنگفتی برای تولید فولاد رقم زده‌اند، می‌توانند بر عرضه و تقاضای فولادی تاثیرگذار باشند. در وضعیت فعلی و با لحاظ جمیع جهات، سال ۲۰۲۱ را باید سال رشد مصرف و تولید دانست. سالی که از یک سو به‌دلیل وضعیت حاکم بر اقتصاد چین و از دیگر سو به‌دلیل رشد تقاضا در بازارها و صنایع مختلف، منشأ تحولاتی در بازار فولاد خواهد بود. این تحولات طبیعتا بر اقتصاد ایران و صنعت فولاد کشور تاثیر خواهد داشت و صادرات ایران را متاثر خواهد کرد. مهم‌ترین جریان‌های پیش‌روی صنعت فولاد جهان در افق ۲۰۲۱ به ترتیب شامل این موارد است:
 • رشد ۷۷درصدی میانگین قیمت کالاهای تولیدی

  دنیای‌اقتصاد: آخرین گزارش مرکز آمار ایران از رشد ۷۷ درصدی میانگین قیمت کالاهای تولیدی در کشور از انتهای فصل سوم سال قبل تا پایان فصل سوم امسال خبر می‌دهد. این گزارش که به بررسی وضعیت قیمت‌ها در سطح صنعت می‌پردازد، گویای تاثیر بالای سیاست پولی روی بخش تولید است. این گزارش تاکید دارد که نرخ تورم تولیدکننده محصولات صنعتی داخل کشور در چهار فصل منتهی به پاییز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۴/ ۳۷ درصد رسید که نسبت به همین دوره در فصل قبل، ۵/ ۱۳ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر